Bahceci Tup Bebek

Embriyonun Cinsiyetini Erkek mi Yoksa Kadın mı Belirler?

Ülkemizde pek çok çiftimizin mevcut bilgisinin aksine kadının çocuğun cinsiyetinin belirlenmesinde hiçbir katkısı yoktur ve doğacak çocuğun cinsiyetini erkekten gelen sperm belirler. Sağlıklı bir…

Embriyonun Cinsiyetini Erkek mi Yoksa Kadın mı Belirler?
    

Ülkemizde pek çok çiftimizin mevcut bilgisinin aksine kadının çocuğun cinsiyetinin belirlenmesinde hiçbir katkısı yoktur ve doğacak çocuğun cinsiyetini erkekten gelen sperm belirler.

Sağlıklı bir bireyde genetik şifremizin kayıtlı olduğu 23 çift (toplamda 46) kromozomumuz vardır; bu kromozomların 23’ü anneden 23’ü babadan gelir. Bu çiftlerden cinsiyet ile ilgili olarak kadınlarda iki adet “X” (dolayısı ile XX) kromozomu, erkeklerde ise bir “X” bir de “Y” kromozomu mevcuttur.

Cinsiyeti belirleyen “Y” kromozomudur. Döllenme öncesi kadınlardaki yumurta hücresinde sadece tek bir “X” kromozomu bulunur. Erketen gelen sperm hücreleri de ya “X va da “Y” kromozomu taşırlar. Dolayısı ile yumurta eğer “X” kromozomu taşıyan bir sperm ile döllenir ise doğacak çocuk kız (“XX”), eğer “Y” kromozomu ile döllenirse doğacak çocuk erkek (“XY”) olur.

Yorumunuzu Gönderin32 Yorum
 • ***** Yanıtla

  Selam iyi sabahlar ben ferhat 20 yasındayım HOCAM benim kromozonum xx ve doktorum bana kısır olabileceğimi ve çocuğumun olamicağını söylemişti bende size danışmak istedim

  11 Mart 2021 / 08:12
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kromozom bozuklukları üremeyi etkilemektedir. Genetik danışmanlık alarak tedavi planı oluşturulabilir. Dilerseniz buraya tıklayarak ücretsiz genetik danışmanlık hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   11 Mart 2021 / 10:48
Diğer Yorumlar
1 2 3 4
Doktora Sorun - [blog_doktor]Telefon Numaranız: