Embriyo transferi işlemi kısa olmakla birlikte tedavinin en önemli aşamalarından birini oluşturuyor. Çoğunlukla anestezi kullanmadan gerçekleştirilen işlemde hastalar genellikle ağrı ya da acı hissetmiyor. Çok nadir olarak anestezi altında gerçekleştirilen embriyo transferi işlemi embriyo gelişimi, sayısı, hastanın yaşı, daha önceki dememe sayısı gibi farklı kriterler değerlendirilerek OPU (yumurta toplama işlemi) sonrası 2-6. günler arasında gerçekleştirilmektedir. Bahçeci Sağlık Grubu Uzmanları hastaların embriyo transferi sonrasında en çok sorduğu soruların başında gelen dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.

Transfer sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar

Transferden sonraki ilk üç günü evinizde dinlenerek geçirmekte fayda görülmekte. Bu süre içerisinde günlük yaşam aktivitelerinizi yapmanız mümkün.
Hapşırmanın, öksürmenin, uyurken sağa, sola dönmenin tutunma üzerinde olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Ayrıca, merdiven inip çıkmanın da bir sakıncası yoktur.
Gebelik oluşana kadar ağır egzersiz ve ağır işlerden uzak durmakta, ani hareketler yapmamaya özen göstermemekte fayda var.
Transfer sonrasında 2-3 saatlik mesafelere yolculuk etmekte bir sakınca bulunmuyor. Daha uzun mesafelere gitmeniz gerektiği durumlarda bir gün geçirdikten sonra gitmenizde yarar var.
Göğüslerde dolgunluk, adet görecek gibi kasıklarda ağrı, pembe- kırmızı, kahverengi damla şeklindeki akıntılar transfer işlemi sonrasında görülebilecek durumlardır. Bu durumlarla karşılaştığınızda korkmanıza ya da endişelenmenize gerek yoktur.
Transfer işleminden sonra duş yapmanızda bir sakınca yoktur.
Hem transfer sonrasında hem de gebelik boyunca asitli içecekler, kahve ve bitkisel çayları tüketmemeye özen göstermeniz gerekmektedir.
Sigara ve alkol kesinlikle kullanmamak gerekmektedir.
Aşırı baharatlı, yağlı gıdalardan uzak durarak taze sebze, meyve ve protein ağırlıklı besinleri tüketmeye özen gösterip, bol su tüketmenizde yarar var.
Doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç kesinlikle kullanmayın.