Bahceci Tup Bebek

Dikkat Doğum Kontrol Hapınız Güvenilir Olmayabilir!

Aile planlaması istenilen zamanda, istenildiği kadar çocuk sahibi olma anlamını taşır. Her geçen gün korunma yöntemlerinde çeşitlilik de artmaya devam ediyor. Bu amaca hizmet…

Dikkat Doğum Kontrol Hapınız Güvenilir Olmayabilir!
    

Aile planlaması istenilen zamanda, istenildiği kadar çocuk sahibi olma anlamını taşır. Her geçen gün korunma yöntemlerinde çeşitlilik de artmaya devam ediyor.

Bu amaca hizmet eden çok sayıda korunma yöntemi seçeneklerinden biri mutlaka size uygundur. Ancak bir iki yöntem dışında sorumluluk hep kadınlarda.

Uzun yıllardır, milyonlarca kadının korunma ya da tedavi amacıyla kullandığı güvenilir haplarla ilgili son zamanlarda olumsuz yayınlar yayınlandığı için bu kararın mutlaka uzmanla birlikte alınması gerekir. Ayrıca kadının vücut ve yaşam tarzına en saygılı yöntemin seçilmesi gerekir.

Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol haplarının her tabletinde östrojen ve progesteron hormonları mevcuttur. Bu hormonların amacı her ay oluşan yumurtlamayı (ovülasyon) geri dönüşümlü olarak baskılar. Östrojen hormon dozu giderek daha da düşük düzeye çekilmeye çalışılır ve böylece olası yan etkilerin azaltılması sağlanır (pıhtılaşma eğiliminin artışı, migren, meme kanseri gibi).

Progesteron tipindeki değişikliklerle de bazı hastalıkların tedavisinde seçenek haline gelir (sivilcelenme, kıllanma, polikistik over gibi). Her gün, belli saatlerde düzenli alınması gerekliliği ilacın çekici olmayan özelliği iken doğru kullanımda %95’e varan koruma etkinliği ile çok başarılıdır.

Koruma özelliğinin dışında adet kanama miktarlarını azaltması, ağrılı adet gören kadınlarda birkaç aylık kullanımdan sonra ağrıların kaybolmasını sağlaması her gün ilaç yutma fikrini olumluya çeviren durumlardır.

Hormonlu Spiraller

İçeriğindeki tek tip hormon sayesinde östrojen kullanması sakıncalı kadınlar için idealdir. Doğum yapmış kadınlara daha çok önerilen bir yöntemdir. Hormon içeriği sayesinde normal spiralin neden olduğu kanama miktarlarındaki artış, ağrı yaşanmaz. Hatta bazı tıbbi durumlarda tedavi amacıyla da kullanılır.

Hastanede, jinekoloğunuz tarafından uygulanması ve yıllık takiplerin yapılması gerekir. Ara lekelenmeler ise en sık rastlanan yan etkisidir. Kadınların dörtte birinde ise kanamayı tamamen kestiği gözlenir. Bu kimi kadınlar için istenen, kimince de hoşlanılmayan bir durumdur. Spiralin çekilmesinden itibaren doğurganlık ertesi aydan itibaren tekrar geri gelir.

Aylık İğneler, Cilt Altı İmplantlar

Tek tip hormon içermeleri nedeniyle östrojenin istenmeyen etkilerinden sakınılmış olunur. Aylık iğnelerin sağlık kuruluşlarında yapılması gerekir.

Kullanım kolaylığı nedeniyle tercih edilir. Ara lekelenme en sık rastlanan yan etkisi olup yöntemin bırakılmasının ardından yumurtlama fonksiyonunun geri dönmesi aylar alabilir.

İmplantın uygulaması cerrahi bir işlemdir. Cilt altına yerleştirilen implant beş yıl koruma etkinliği gösterir. Yöntemden vazgeçilmesi durumunda çıkartılması için de tekrar lokal anestezi ile küçük bir cerrahi işlem uygulanır. Maalesef tüm bu yöntemlerin cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruma özelliği yoktur. Bunu sağlamak için kondom tek yoldur.

Hormonlu Vajinal Halka

Ülkemizde yeni kullanılmaya başlanan bu yöntem tıpkı haplardaki gibi ikili hormon ve onun sağladığı tüm avantajları içerir. Her gün ilaç yutmak istemeyen ya da bundan sıkılmış kadınlar için ideal bir yöntemdir.

Vajinaya yerleştirilen ve 21 gün süresince vajende etkinliği devam eden bu halkalar kadınların kendi kendine uygulayabildikleri bir yöntemdir. Kanamayla birlikte uygulanır, her uygulama sonunda (21 gün) halkasız 7 gün boşluk bırakılır.

İlk uygulamanın doktor tarafından yapılması bu yöntemle yeni tanışan kadınlar için öğretici olabilir. Vajende yabancı bir madde düşüncesi rahatsız edici bir fikir gibi gelse de bu halka kadın tarafından hissedilmez.

Partnerlerin bazıları ilişki sırasında halkayı hissettiklerini ama hazzı artırdığını söylemişlerdir. Vajinal enfeksiyonları %15 oranında artırması yan etkilerindendir. Diğer yan etkiler ya da kullanımının istenmediği durumlar doğum kontrol haplarıyla aynıdır.

Yorumunuzu GönderinHenüz yorum yapılmamış
    Doktora Sorun - [blog_doktor]    Telefon Numaranız: