Bahceci Tup Bebek

Çikolata Kistleri Anneliğe Engel mi?

Endometriozis yani çikolata kistleri yumurtlama fonksiyonunun bozulması ve tüplerin tıkanması gibi etkilerle kısırlık oluşturabilir. Rahim içerisinde yer alan, her ay gebeliğe ev sahipliği yapacak…

Çikolata Kistleri Anneliğe Engel mi?
    

Endometriozis yani çikolata kistleri yumurtlama fonksiyonunun bozulması ve tüplerin tıkanması gibi etkilerle kısırlık oluşturabilir.

Rahim içerisinde yer alan, her ay gebeliğe ev sahipliği yapacak şekilde hazırlanan ve gebelik olmadığı zaman yeterli hormon desteğinden yoksun kalması nedeniyle menstruasyon kanaması halinde dökülen özel hücre tabakası endometriumdur.

Bu tabaka, vücutta sadece rahim içindedir. Bu hücrelerin vücutta rahim dışında başka bir alanda yer alması endometriozis (çikolata kisti) hastalığı olarak tanımlanmaktadır.

Bu Hastalık İleride Gebelik Şansını Ne Kadar Azaltabilir?

İdrar kesesi ve bağırsaklar üzerinde odaklar da görülebilen endometriozis tüplerde yumurtanın taşınmasından yumurtlama fonksiyonunun bozulmasına, döllenen embriyonun rahim içine yuvalanmasındaki bozukluklara kadar pek çok etkilerle kısırlık oluşturabilir.

Adet döngüsünde bu odaklardaki hücreler kanamalı reaksiyonlar yapıp organlarda yapışıklığa yol açar. Adet döneminde, büyük tuvalet ve cinsel ilişkide ağrı hastalığa özgü ana şikayetlerdir.

Bazen tekrarlayabilir!

Üreme çağındaki kadınlarda (25-45 yaş) yüzde 10-15 oranında görülür. İnfertilite (kısırlık) tedavisi gören kadınlarda yüzde 20-25 oranında görülür.

Kadınlarda yarattığı olumsuz etki yumurtalık rezervinde azalmaya yol açması ve pelvik yapışıklıklardır. Bu nedenle gebelik planı dikkatli değerlendirilmelidir.

Sizin gibi genç hastalarda eğer hafif endometriozis tanısı varsa koruyucu tedavi ve yalan takip yeterliyken ciddi endometriozis tanılı veya 35 yaş üzeri hastalara gebelik planlarını ertelememelerini öneririm. Endometriozis ameliyat sonrası ilk 5 yılda yüzde 30 oranında nüks eder.

Tüplerim Tıkalı, Gebelik İhtimalim Çok mu Düşük?

Tüplerin kapalı olması, gebelik elde etmek için tüp bebek yöntemine başvurmanızı gerekli kılıyor. Yaşınızın 40 olması ve üstelik endometriozis cerrahisi geçirmiş olmanız nedeniyle zaman kaybetmeden tedaviye başlamanız gerekiyor.

Yaş grubunuzda tüp bebek tedavilerinin başarı oranı klinik durumunuza göre yüzde 10-25 arasında değişecektir. Bu oranda en belirleyici faktör yumurtalık rezerviniz olacaktır.

Endometriozis hastalarımız için de hastalığın en belirgin etkisi rezervde yarattığı olumsuz tablodur. Anne olabilirsiniz ama vakit kaybetmemelisiniz.

Yorumunuzu GönderinHenüz yorum yapılmamış
    Doktora Sorun - [blog_doktor]    Telefon Numaranız: