Bahceci Tup Bebek

Çift Rahim

Çift Rahim; Birçok kişi önemli ya da önemsiz küçük ya da büyük olmak üzere kimi zaman gebe kalmayı önleyebilecek sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Vücutta…

Çift Rahim
    

Çift Rahim; Birçok kişi önemli ya da önemsiz küçük ya da büyük olmak üzere kimi zaman gebe kalmayı önleyebilecek sorunlarla karşı karşıya kalabilir.

Vücutta sonradan meydana gelen veya doğuştan olan problemler bazı sistemlerin görevlerini gerçekleştirememesine ve daha büyük problemlere neden olabilir. Erkek veya kadınlarda doğuştan olan bazı problemler kişilerde kısırlık gibi doğumsal problemlere yol açabilir.

Bu doğumsal problemler de kişilerin bebek sahibi olmasına mani olabilir. Birçok kadın farkında bile olmadığı, hiçbir belirti göstermeyen bazı doğumsal anomalilere sahiptir.

Nadir de olsa görülen doğumsal anomalilerden biri de çift rahimdir. Normal doğumların ortalama olarak %2-4’ünde çift rahimlilik problemi görülebilir. Bu yazıda çift rahim nedir, çift rahim belirtileri nedir, çift rahim gebeliği nasıl etkiler gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Çift Rahim Nedir?

Anneler bir kız bebeğe hamile kaldıklarında bu bebeğin rahmi yumurtalık tüplerinden başlayarak gelişmeye başlar. Gebeliğin ileri ki aylarında ise oluşmaya başlayan yumurtalık tüpleri iyice gelişerek birleşir ve bebeğin rahmini oluşturur. Bu, normal bir rahim oluşmasının aşamalarıdır ancak bazı durumlarda tüplerin birleşmesi aşaması gerçekleşmez.

Bu durumda bebekte bir değil, iki rahim oluşmuş olur. Bir değil iki rahim ağzı bulunması durumuna da çift rahim veya dubleks rahim denilmektedir. Çift rahim durumunda bazen tanı bile konulamamaktadır ve bu durum üreme döneminde bazı problemlere neden olabilmektedir.

Çift Rahim Belirtileri Nelerdir?

Çift rahim problemi genel olarak fazla belirgin belirtileri olmayan bir durumdur. Zaten bu yüzden de teşhis edilmesinde sorun yaşanır. Rahim, iç kısımda bulunan ve sadece olası bir gebelik zamanında bebeğin gelişmesini sağlayan bir organdır.

Bu yüzden çift rahim durumunun gebelik dışında herhangi bir belirtisi fark edilemeyebilir ve herhangi bir şikayete neden olamayabilir. Bu problemin bazı kadınlarda meydana getirdiği farklı belirtiler de olabilir. İşte bu belirtilere örnekler:

  • Adet döneminin yani kanama başlangıcının öncesinde veya adet dönemi içinde meydana gelen şiddetli ağrı durumu,
  • Adet görülme sıklığında meydana gelen düzensizlik,
  • Normalden fazla olarak aşırı adet kanaması görülmesi,
  • Karında kitle, dolgunluk, şişkinlik hissi

olarak sıralanabilir. Bu şikayetler adet görmekte olan birçok kadında farklı sebeplerden de olsa görülebildiği için bu belirtilerin asıl nedeninin ne olduğu ancak doktor kontrolünde öğrenilebilir. Bu yüzden kişinin kendinde bu belirtileri görmesi durumunda doktor kontrolünü aksatmaması gerekmektedir.

Çift Rahim Teşhisi Nasıl Konur?

Kişi, sıraladığımız belirtileri kendinde gördüğü zaman uzman doktora başvurmalıdır. Hızlıca bazı testler ve muayene yapılması gerekir. Bu testlerin veya muayenenin sonucunda hastaya teşhis konulabilir. Belirtiler gözlenmediği taktirde, gebelik durumunda gerçekleştirilen muayenede bu durum açığa çıkabilir.

Belirtiler görüldüğünde ise; doktora başvurulması durumunda ilk akla gelen genelde kist ya da miyom varlığı olur. Doğruluğu ultrasonda netleştirilir. Ultrason dışında bilgisayarlı tomografi, histerosalpigografi, histeroskopi ve laparaskopi gibi teşhis yöntemleri de kullanılabilmektedir.

Çift rahim tanısı konulduktan sonra doktor ihtiyaca ve durumun ciddiyetine yani şiddetine göre tedavi yöntemleri belirlemektedir.

Çift Rahim Çeşitleri Nelerdir?

Cift rahim sorunu 2 farklı tip olarak görülür. Bu problemle karşı karşıya kalan kadınlarda çift rahim durumu çift rahim ağzı veya ikiye ayrılmış şekilde bulunan 2 vajina şeklinde görülebilmektedir. Bu 2 tip çift rahim durumunda da cerrahi müdahaleler ile düzelme yani tedavi sağlanabilmektedir.

Çift Rahim Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çift rahim durumu genellikle belirti göstermediği için ve gebelik durumuna kadar fark edilmediği için herhangi bir tedavi de gerçekleştirilemez.

Tedavi yapılabilmesi için öncelikle bir doktor tarafından teşhis konulmalıdır. Çift rahimli olduğu tespit edilen bir kişide genellikle ciddi sorunlar yoksa ve gebe değilse ameliyat tercih edilen bir yöntem değildir. Çift rahim durumu genellikle çok büyük problemler yaratan sağlık sorunlarına neden olmadığı için ameliyata gerek duyulmaz.

Yapılması gerekiyorsa; bu ameliyatta çift rahim birleştirme işlemi gerçekleştirilir. Gebelik durumunda kontrol tamamen doktorda olmalıdır ve tedavi yöntemini de doktor belirlemelidir. Gebelik süreci ve doğum için belirli önlemler alınmalıdır.

Çift Rahim Durumu Gebeliği Nasıl Etkiler? Çift Rahim Problemi Gebeliğe Engel Olur Mu?

Düşünülenin aksine çift rahim durumu rahim ve yumurtalık kanallarının işlevini etkilemediği için bazı istisnalar dışında herhangi bir düşük / ölü doğuma neden olmaz ve gebeliğe engel olmaz.

Bu istisnalar rahimin genişliğinden ve yapısal bozukluğundan kaynaklıdır. Kadının normal şekilde gebe kalmasından sonra, bebeğin anne karnında büyümesi sürecinde bebeğin anne rahmine sığamaması gibi bir durum söz konusu olabilir. Bebeğin anne rahmine sığamama durumlarında erken doğum veya düşük durumu gözlenebilir ve bebek kayıpları yaşanabilir.

Ayrıca çift rahim durumu yapısal yani bir şekil bozukluğu olduğu için bebeğin rahim içerisindeki pozisyonu ve doğum sırasında anne karnından geliş yönüyle alakalı da bazı problemler yaratabilir. Çift rahim durumunda oluşabilecek bu tür problemlere karşı gebelik sürecinde sürekli doktor kontrolünde bulunmak önerilir.

Çift Rahimli Kadınlar Nasıl Gebe Kalabilir?

Çift rahim teşhisi konulmuş kadınlar da doğal yollarla veya üremeye yardımcı tedavi yöntemleri ile gebe kalabilir. Ayrıca çift rahimli kadınlar hem tekil hem de çoğul gebelikler yaşayabilir.

Çift rahim durumunda her iki rahim de fonksiyonel özelliklerini kaybetmediği için bu iki rahimde aynı anda döllenme durumu gözlenebilir. Ancak rahimdeki bebeğin geliştikçe rahime sığamaması ve rahimdeki veya doğum anındaki pozisyonunda oluşan problemlerden dolayı iki rahimin birden döllenmesi yani iki rahimde birden gebelik görülmesi durumu oldukça risklidir.

İki rahimde de gebelik görülmesi durumunda doktor kontrolü daha da önemli hale gelir ve detaylı kontrol gerekir.

Ayrıca çift rahimli kadınlarda bir rahimde gebelik görüldüğü durumda bir diğer boş olan rahimde adet kanaması devam edebilmektedir. Kadınlar gebelik durumunu anlayabilmek için genelde adet olma sürecini takip eder ve adetinin kesilmesini bekler fakat çift rahim olması durumunda gebelik sürecinde de adet kanaması devam edebildiği için gebelik durumu anlaşılamayabilir bu nedenle kadının vücudunun göstermiş olduğu belirtilere çok dikkat etmesi gerekir. Bu tür durumlarda gebelik kontrolü kanda gebelik testi veya ultrason ile görüntüleme yöntemiyle yapılabilmektedir.

Sonuç olarak çift rahimli kadınlar doğal yollarla da gebe kalabilir fakat gebelik sürecinde bebeğin gelişmesi ile birlikte yukarıda da belirtildiği gibi bazı problemler oluşabilmektedir. Bu problemlerin yaşanmaması ve bebek kaybı olmaması için çift rahim problemi yaşayan gebelerin sürekli doktor kontrolünde bulunması önerilir.

Çift Rahimli Olan Kadınların Gebeliklerinde Görülebilecek Riskler Nelerdir?

  • Anne karnındaki rahim alanı ikiye bölündüğü için yarısı kadar küçülür. Bu yüzden bebek rahim içerisine yerleşmekte problem yaşar ve bu durumda düşük görülebilir.
  • Anne karnına yerleşen bebek doğru pozisyon alamadığı için makat gelişinde bulunabilir. Bu problem nedeniyle çift rahim durumunda oluşan gebelikte doktorlar tarafından normal doğum değil sezaryen doğum yapılması önerilir.
  • Çift rahim problemi yaşayan kadının gebelikleri birkaç kere üst üste düşük ile sonuçlanmışsa problem yaşayan kadının sağlıklı bir gebelik geçirmesi ve doğum yapabilmesi için doktor kontrolünde rahim birleştirme ameliyatı olması gerekir.

Aklınıza takılan tüm sorularınız için Umut Ol Umut Bul Facebook grubumuza üye olabilirsiniz.

Yorumunuzu GönderinHenüz yorum yapılmamış
    Doktora Sorun - [blog_doktor]    Telefon Numaranız: