Bahceci Tup Bebek

Baba Olmanın da Yaş Sınırı Var

Üretkenliğe etki etmesiyle ilgili erkekler kadınlara göre çok daha şanslı durumdalar. Bu nedenle de baba olmanın bir yaş sınırı bulunmadığı bilinen genel bir kanıdır.…

Baba Olmanın da Yaş Sınırı Var
    

Üretkenliğe etki etmesiyle ilgili erkekler kadınlara göre çok daha şanslı durumdalar. Bu nedenle de baba olmanın bir yaş sınırı bulunmadığı bilinen genel bir kanıdır. Ancak zaman içinde çevresel faktörlere bağlı olarak sperm kalitesi olumsuz yönde etkilenebilmektedir.

Dolayısıyla baba olabilme üzerine olumsuz etkiler alınabilmektedir. Bunların başında stres, sigara ve alkol kullanımı gibi faktörler beslenme alışkanlıkları, çevresel iş faktörleri işte sıcak ortamlarla çalışma, kimyasallarla çalışma veya radyasyona maruz kalma gibi durumlarda zaman içinde spermlerin gerek sayısının gerekse morfolojisinin bozulduğu görülmektedir.

Hatta spermin içerisindeki DNA yapısında da yaşla birlikte bozulmalar yaşandığı bilinmektedir.

Fazla Kilo, Sorunların Erken Başlamasına Neden Oluyor!

Erkeğin kendine iyi bakması durumunda ortaya çıkabilecek bu etkiler azalacaktır. Sağlıklı bir yaşam sürmemiş erkek yaşla birlikte spermlerinde bu olumsuz etkiyi daha fazla görecektir.

Bu da ileri yaşta sağlıklı çocuk sahibi olma ihtimalini düşürmektedir. Örneğin son yıllarda tüm toplumlarda en önemli sorun haline gelen obezite de erkek üreme sağlığını olumsuz yönde etkileyen unsurların başında yer almaktadır.

Erkeğin kas oranının yağ oranından fazla olması gerekir. Yağ oranı ve vücut yağ kitlesi ne kadar artarsa erkekte bunun bir takım yan etkileri ortaya çıkmaktadır.

Östrojen tutulumuna bağlı olarak sperm parametreleri negatif yönde etkilenmekte ve vücutta östrojen ve testosteron oranının bozulmasına neden olmaktadır.

Bu yolla da sperm üretimi ve kalitesinin bozulduğu görülmektedir. Sonuç olarak baba olmanın yaş sınırı olmasa da zamanla sperm kalitesinde çok ciddi azalmalar gözlemlenmektedir. Genellikle 65 yaştan sonra daha fazla ortaya çıkmaktadır.

Dolayısıyla baba olmanın yaşı olmasa bile zaman içinde bu faktörlerdeki değişiklik özellikle 35 yaşın sonrasında çocuk olunmasına engel bir durum haline gelebilir.

Aklınıza takılan tüm sorularınız için Umut Ol Umut Bul Facebook grubumuza üye olabilirsiniz.

Yorumunuzu GönderinHenüz yorum yapılmamış
    Doktora Sorun - [blog_doktor]    Telefon Numaranız: