Bahceci Tup Bebek

Açıklanamayan İnfertilitede Sperm Analizinin Önemi

Günümüzde her 6 çiftten biri ‘açıklanamayan infertilite’ sorunuyla karşı karşıya kalıyor. Bu noktada sperm analizinin tecrübeli uzmanlar tarafından yapılması çok önemli. Son yıllarda bazı…

Açıklanamayan İnfertilitede Sperm Analizinin Önemi
    

Günümüzde her 6 çiftten biri ‘açıklanamayan infertilite’ sorunuyla karşı karşıya kalıyor. Bu noktada sperm analizinin tecrübeli uzmanlar tarafından yapılması çok önemli.

Son yıllarda bazı açıklayıcı faktörler bulunsa bile her 6 çiftten birinin kısırlık nedeni hala belli değil. Burada önemli nokta; erkeklerin sperm analizi değerlendirilmesinde yaşanan sıkıntılardır.

Sperm analizi basit bir laboratuvar tekniği olmadığı gibi sperm örneği değerlendirilirken göz emeği bilgisi ve tecrübesi çok önemlidir. Sanılanın aksine gebe kalınması için sadece sperm sayısı yeterli olmamaktadır.

Spermlerin hareketleri daha da önemlisi morfoloji yani şekilleri üretkenlik potansiyelini etkilemektedir. Sperm morfolojisini ölçmenin tek metodu ise; herhangi bir cihazla ölçülmediği için mikroskop altında direk gözle bakmaktır.

Yapılan araştırmalarda aynı sperm örneği farklı laborantlar tarafından değerlendirildiğinde çok farklı sonuçların rapor edildiği saptanmıştır.

Sperm analizinin konun uzmanı, tecrübeli biri tarafından yapılması çocuk sahibi olmak isteyen çiftelerin boşu boşuna zaman harcamalarına veya gereksiz tedaviler görmelerine engel olacaktır.

Tek bir sperm analiziyle sağlıklı olup olmadığı anlaşılmaz. En az 2 ay geçmiş testlerle spermde gerçekten problem olduğunu tespit edebilir.

Unutmamak gerekir ki; sperm sayısının düşük olması gebe kalma olasılığınız az olduğunu gösterir.

Tek bir sperm ile yumurtanın döllendiği düşünülürse sperm analizinde problem olan erkeklerin tamamıyla umutsuzluğa kapılmalarına gerek olmadığı söylenebilir.

Sperm analizi sorunlu erkeklerin konunun uzmanı bir ürolog tarafından değerlendirilmesi gerekir. En basit ve etkili yöntemler; sağlıklı yaşamak, sigara ve alkolden uzak durmaktır.

Yorumunuzu GönderinHenüz yorum yapılmamış
    Doktora Sorun - [blog_doktor]    Telefon Numaranız: