Bahçeci TV - Kısırlık ve Tüp Bebek

Tüp Tıkanıklığı Nedir, Tüpleri Tıkalı Olan Kadınlar Hamile Kalabilir mi?

Tüp Tıkanıklığı Nedir, Tüpleri Tıkalı Olan Kadınlar Hamile Kalabilir mi?

Prof. Dr. Mustafa Bahçeci

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Tüpleri tıkalı olan bir kadın hamile kalabilir mi?

C: Hiç bir şey yapılmazsa gebe kalamaz. Bazı durumlarda bunlar tıkanan kanallar kendi kendine açılabilir ve bunun sonucuna bağlı olarak gebelikte oluşabilir tüpleri kapalı olan kadınların gebelik şansı çok düşüktür tüpler kapalı olduğundan sperm ve yumurta birleşemez ve gebelik olmaz ilk tüp bebek fikri de 1970’li yılların sonuna doğru bundan kaynaklanmıştır ve bu tedavide 1979 yılında ilk tüp bebek Louise Brown dünyaya gelmiştir. Daha sonra tüp bebek değiştirilerek çok farkı gruplara ve başka hastalıklara da uygulanmaya başlanmıştır.

İlk uygulanış şekli tıkalı kanallardır. Kanalların tıkanmasının sebepleri ameliyatlardan olabilir, kişinin yapısı ile ilgilide olabilir, cerrahi ameliyatlar jinekolojinin dışındaki ameliyatlar, trafik kazalarından sonra bağırsağın perfere olması, apandistin perfere olması gibi faktörler tüpleri olumsuz etkiler. Bazı enfeksiyonlar, özellikle seksüel geçiş gösteren hastalıklar bel soğukluğu gibi özellikle bu gibi faktörler kanalların yapışması sucuk şeklinde şişmesi bir durum söz konusudur. Bunlarında kendilerinden tedavi olmadan gebe kalması çok zordur. Bunun dışında geçilmiş tüberküloz çok önemlidir. Bunda da özel tüp şekli vardır ve bunlarda gebe kalamazlar basit bir yapışıklık tıkanmasa da tüpün fonksiyonunu bozabilir ve gebeliğe mani olabilir.

Daha öncesinde mikro cerrahi uygulanırdı. Yani mikroskop altında tüpleri ameliyat etmek, onları açmaya çalışmak ve tıkanıklığın yerine göre gebelik oranları ortaya çıkar. Daha sonra farklı yaklaşımlar ortaya çıktı en önemlisi de tüp bebektir. Tüp bebek uygulamalarından sonra bu hastalar daha çok gebe kalmaya başladılar sonraki yıllarda başlangıçta şu biliniyordu, tüpleri tıkalı tüp bebek tedavisi yapalım yeterli ama daha sonra yeterli olamadığı anlaşıldı. Özellikle tüp hasarı çok ileri derece de ise ve hidroselpenks denilen yani içi sıvı dolu tüpler söz konusuyla gebe olma şansı çok düşüktür. Bu hidroselpenks denilen tüplerin içi sıvı dolu tüplerin çıkartılması olayı başlandı ya da rahimle olan ilişkisinin kesilmesi söz konudur. Başlangıçta hastalar çok tepki gösterdiler ne yaptınız organımı alıyorsunuz gibi sözler duyulmaya başlandı sonra ama o organ hastaya yaramıyordu bunun için çıkartılıyordu ve hastalara bu olaylar hastalara anlatıldı içi sıvı dolu tüpler çıkartılıp tüp bebek tedavisi yapılır.

26 Yorum
 • Liya Yanıtla

  Mrb sağ tüpüm kapalı sol tupumde kapanmak uzereymis ve hsg yapılacağı söylendi bu durumda acilirmi veyahut hamile kalabilirmiyim

  12 Ekim 2021 / 13:39
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba Liya Hanım,

   Rahim filmi tıkanıkları tamamen açmaz bazı durumlarda ilaç baskı yaptığı için tüplerdeki ufak tıkanıklıklarda fayda sağlayabiliyor. Gebelikte tüp tıkanıklığı önem arz etmektedir. Fakat onun dışında birçok sebep etkendir. Yumurta-sperm kalitesi, rahim için etmenler, immün sistem rahatsızlıkları ve genetik faktörler de çocuk sahibi olmada büyük rol oynar. Dilerseniz buraya tıklayarak kadın doğum uzmanlarımızla ücretsiz görüşebilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   20 Ekim 2021 / 17:19
 • Rabia Yanıtla

  Merhaba. Benim sag tüpüm kapali, sol açık. Sagdan bir kez dış gebelik yasadim. Bu ay yumurtlamam sagdan oluyor. Yani kapalı tarafdan. Bu durumda hamile kalabilir miyim.

  16 Temmuz 2021 / 21:55
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba Rabia Hanım,

   Hamile kalınabilir fakat tek başına yumurtalama olması çocuk sahibi olmada etken değildir. Yumurta-sperm kalitesi, rahim için etmenler, immün sistem rahatsızlıkları ve genetik faktörler de çocuk sahibi olmada büyük rol oynar. Dilerseniz buraya tıklayarak kadın doğum uzmanlarımızla ücretsiz görüşebilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   2 Ağustos 2021 / 16:28
 • Tuğçe Yanıtla

  Merhaba 2 yıldır hiç gebelik geçirmedim hsg filmi çektirdim sağ tüp açık sol kapalı denildi hamile kalabilir miyim yoksa tüp bebek veya aşılama yaptırmalımıyım?

  17 Haziran 2021 / 09:58
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba Tuğçe Hanım,

   Tek tüp sağlıklı ise gebelik oluşabilir. Fakat net değerlendirmeyi doktorlarımız yapacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   21 Haziran 2021 / 09:10
 • Sevgi Yanıtla

  Merhaba. 10 yıldır evliyim. İlk evlendiğimizde bir düşük yaptım doğal yollar ile. Şimdi tekrar denemek istedik fakat çekilen hsg filminde 2 tüpümün de rahme yakın olduğu noktadan tıkalı olduğunu öğrendik. Doktorum rahmin içerisindeki polipleri temizledikten sonra tüp bebek aşamasına yönlendirecek. Doğal yollar ile hamile kalamayacağımı belirtti. Peki tüp bebek de herhangi bir sorun yaşar mıyım endişem bu yönde. Yardımcı olursanız çok sevinirim

  17 Haziran 2021 / 07:14
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba Sevgi Hanım,

   Başarı oranları rahim, yumurta sperm kalitesi, kadın erkek yaşı, genetik faktörlere göre değişmektedir. Doktorunuz size oluşabilecek durumları iletecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   21 Haziran 2021 / 10:07
 • Aysel Gülmez Yanıtla

  Merhaba benim sağ tüpüm tıkalı ,sağ tarafta yumurtam gelişmiş bu ay .sol tüp sağdaki yumurtayı alabiliyor diye okudum internette ,böyle birşey mümkün mü acaba ?yoksa sadece açık olan taraftan yumurtlama ile mi gebe kalınabiliyor ?Şimdiden teşekkür ederim ..

  7 Haziran 2021 / 21:49
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba Aysel Hanım,

   Tüplerin tıkanıklığı ile yumurtanızın geliştiği tarafın gebe kalma anlamında bağı bulunmuyor. Tek tüpünüz açık ve sağlıklı ise gebe kalabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   21 Haziran 2021 / 10:22
 • Simge Yanıtla

  Merhabalar dış gebelik geçirdim 7 yıl önce ve tüplerimin biri doğuştan yokmuş diğeri ameliyatla alındı tüp bebek denildi ilişkide korunmadık dış gebe olmaktan korkuyorum acaba olabilir mi 1 Ay içerisinde 2 kere rengl oldum ve hala devam ediyor şimdiden teşekkür ederim

  26 Mayıs 2021 / 10:21
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba Simge Hanım,

   Dış gebelik şüpheni bulunuyorsa doktorunuzla yakın takipte kalmanızı öneririz. Beta HCG testi yaptırıp doktorunuza başvurmalısınız.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   31 Mayıs 2021 / 11:22
 • Sevda turan Yanıtla

  Merh.3sezaryanim sirasinda tuplerim baglandi.2yildir adet oldum 2aydir olmuyorum evde test yaptim negatif baska ne neden olabilir hamilelik olasilik degildir
  insallah doktorada gidemedim henüz

  18 Mayıs 2021 / 01:36
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba Sevda Hanım,

   Menopoz, basit kistler, polikistik over sendromu, myom, hava değişimi, stres, emzirme de adet düzensizliğine sebep olabilir. Kanda Beta HCG testi yaptırıp sonuçla birlikte doktora başvurmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   24 Mayıs 2021 / 14:31
 • Büşra Yanıtla

  Merhaba 1.5 yıldır evliyim bir düşük yaptım sonra bir daha hamile kalmadım hsg filmi çektirdim sağ tüp kapalı sol açık denildi hamile kalabilir miyim yoksa tüp bebek yada aşılama yaptırmalımıyım

  5 Mayıs 2021 / 21:11
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba Büşra Hanım,

   Tek tüpünüz sağlıklı ise gebelik oluşabilir. Fakat yalnızca tüpün sağlıklı olması çocuk sahibi olmada etken değildir. Yumurta-sperm kalitesi, rahim için etmenler, immün sistem rahatsızlıkları ve genetik faktörler de çocuk sahibi olmada büyük rol oynar. Dilerseniz buraya tıklayarak kadın doğum uzmanlarımızla ücretsiz görüşebilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   10 Mayıs 2021 / 10:41
 • Sümeyye Yanıtla

  Merhaba, 1,5 yıldır evliyim. Bebek istiyorum. Yumurtalarım büyümediği için klomen ve çatlatma iğnesi vuruldum olmayınca femara ve çatlatma iğnesi kullandım. Bu seferde döllenme olmadı. Vajinismus tedavisi gördüğüm için muayenelere korkarak gidiyorum. Doktor hsg filmi istedi ama ben korkuyorum. Tüplerim tıkalı olsa yumurtam oluşur büyür ve regl olabilir miyim ? Hsg dışında başka ne denenir başka yolu var mıdır ? Teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim ?

  6 Nisan 2021 / 12:15
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba Sümeyye Hanım,

   Hassasiyetinizi iletirseniz rahim filmi anestezili de çekilebilir. Endişe etmeyiniz. Tüp tıkanıklıklarında da regl olabilirsiniz. Rahim filmi dışında maalesef tüplerin tıkanıklığını net olarak görmek mümkün değildir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   15 Nisan 2021 / 11:23
 • Bahar Yanıtla

  Merhaba size bir sorum olucaktı. 1.5 senedir hamile kalamıyorum. Hsg çekildi. Tüplerde tıkanıklık varmış doktor bir tüpün sucuk gibi şiştiğini söyledi. Laparoskopi önerdi. Tüpler açılmazsa almak zorunda kalacaklarmış. Tüpler açılabilir mi ?

  2 Nisan 2021 / 20:53
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba Bahar Hanım,

   Tüplerde sıvı veya tıkanıklık olduğu durumlarda açabiliyoruz fakat gerekirse ameliyat esnasında alınabilir. Doktorunuz en doğru tedaviyi düzenleyecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   6 Nisan 2021 / 11:50
 • Damla Yanıtla

  Mrrhaba benim sol tuo tıkalı 3 senedır de hamile kalamıyorum ama bu ay 4 gun gunum gectı test yapmama gerek var mı acaba

  26 Mart 2021 / 08:55
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba Damla Hanım,

   Adet gecikmesi yaşadığınız için kandan Beta HCG testi yaptırmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   31 Mart 2021 / 15:22
 • Fatma gören Yanıtla

  Merhaba benim normalde adetim düzensiz ama son üç aydır ayin 9unda adet oluyorum. Bu ay bes gunum geçti daha test yapmadım hic bir belirtim yok acaba ne zaman test yapmalıyım

  13 Mart 2021 / 08:59
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba Fatma Hanım,

   Bugün veya yarın kandan Beta HCG testini yapabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   15 Mart 2021 / 15:09
 • Neslihan Yanıtla

  Merhaba ben 5 düşük yaptım 1yıl falan korundum 5.6ay önce iki tüp tıkanıklığından dolayı küçük bir ameliyat geçirdim rahim içi temizlemesi oldu
  Ondan sonra hiç hamile kalmadım
  Hamile kalma şansım varmı ??

  24 Aralık 2020 / 02:22
  • Bahçeci
   editor3 Yanıtla

   Merhaba Neslihan Hanım,

   Rahim içi temizlenmesi tek başına çocuk sahibi olmada etken değildir. Yumurta-sperm kalitesi, rahim için etmenler, immün sistem rahatsızlıkları ve genetik faktörler de çocuk sahibi olmada büyük rol oynar. Dilerseniz 444 39 49 numaralı telefonumuzdan arayarak kadın doğum uzmanlarımızla ücretsiz görüşebilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz.

   Saygılarımızla,

   Bahçeci Ailesi

   3 Ocak 2021 / 13:06
Diğer Yorumlar

Yorumunuzu Gönderin

Bahçeci Tüp Bebek’te 70.000’den Fazla Mutluluk Hikayesi!

Hikayeleriniz farklı olsa da yaşadığınız zorluk, çekilen özlem ve “anne-baba” olmanın mutluluğu …

Devamını Oku

Dünya Tıp Tarihine Adını Yazdıran Bahçeci Tüp Bebek CNN Türk’e Tedavinin Detaylarını Anlattı!

Derya Hanım'ın doğuştan rahmi yoktu, anne olması imkansızdı! Ama o asla anne …

Devamını Oku

Bahçeci Tüp Bebek – Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

Devamını Oku

Bahçeci Tüp Bebek Zor Vakaların Merkezi!

Bahçeci Tüp Bebek Merkezi zor vakaların merkezi. İşte hastamızın mutluluk anları. …

Devamını Oku

Sperm Şekil Bozukluğu Yaşayan Babamız izleyenleri Duygulandırdı – Bahçeci Tüp Bebek

Bir baba yıllardır hayalini kurduğu mucizesine kavuşmak için neler yapabilir? Emre Fazla, …

Devamını Oku

Almanya’da 3 Başarısız Deneme Sonrası Merkezimizde İlk Denemede Mutlu Son- Bahçeci Tüp Bebek

4.5 yıldır çocuk isteği yaşayan çiftimiz Almanya'da 3 başarısız deneme geçirmişlerdi. Merkezimizde …

Devamını Oku

5. Tüp Bebek Tedavisinde Yapay Zeka Mucizesi! Bahçeci’de İlk Denemede Mutlu Son!

Ayyıldız çiftine kişiselleştirilmiş tedavi yöntemi uyguladık ve yapay zeka teknolojisini kullanarak genetik …

Devamını Oku

Azospermi Hastamıza TESE Yöntemi ile Güzel Haberi Verdik!

Hikayemizin kahramanları çalışma arkadaşımız Sinan Abi ve sevgili eşi Pınar! 15 yıldır …

Devamını Oku

Doktora Sorun - Prof. Dr. Mustafa BahçeciSizi Arayalım WhatsApp
WhatsApp
Sizi Arayalım
En yakın zamanda arayalım