Bahçeci TV - Kısırlık ve Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı, Merkez Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı, Merkez Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Prof. Dr. Mustafa Bahçeci

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

-Çocuk sahibi olmak isteyen bir çift ne zaman tüp bebek tedavisine başvurmalıdır?

Bu tanıyla ilgili bir şeydir. 35 yaş altında çocuk sahibi olmak isteyen bir çift birinci yılın sonunda hala bir gebelik yoksa doktora başvurması gerekir. Kadın 35 yaşı üstüyse o takdire de 6 ay sonra bir doktora başvurması gerekir. Tüp bebek konusu çiftin aldığı tanıya göre değişir. Eğer hiç bir şey bulunamazsa belli bekleme süreleri ve ara tedaviler vardır. Örneğin, erkeğin sperm sayısı çok az ise direkt tüp bebekle başlanmalıdır. Alınan tanıya göre, tüp bebek öne alınır veya arada başka tedaviler yapılır daha sonra başlanır.

-Doğal yollarla anne baba olamayan çiftler için tek seçenek tüp bebek tedavisi midir?

Tüp bebek dışında başka tedavi seçenekler vardır. Örneğin, hastanın çikolata kisti vardır çok büyük bir kistse çıkartılması gerekebilir, küçükse buna gerek yoktur. Hastanın yumurtlaması yoksa yumurtlama tedavileri yapılması gerekir. Endometriozisi varsa hastanın, onun laparoskopik tedavisi yapılır. Daha sonra tüp bebeğe geçilebilir. Rahim ağzı darlık varsa o durumda önce aşılama yapılır aşılamada başarılı olunmazsa tüp bebeğe geçilir. Medikal ve cerrahi bazı tedaviler hastanın durumuna göre uygulanır bunlarda herhangi bir başarı elde edilemezse o zaman tüp bebekte bir seçenektir. Özellikle bekleme sürelerine dikkat etmek gerekir. Genç hastalarda hiç bir problem yoksa herhangi bir tedaviye yönlendirmenin de anlamı yoktur. Öncelikle bekleme süresi verilir. Örnegin, rahim filmi çektiririz, erkeğin sperm sayısı normal, kadınının hormonları normal, yumurtalıkları yeterliyse bu hastalara 6 aylık bir bekleme süresi verilir. Bu bekleme sürelerinin içinde yaklaşık bu hastaların %50’si gebe kalırlar. Çünkü çektiğimiz filmler, rahim yollarında kanallarında açılmasına neden oluyor, biraz antibiyotik etkisi yapıyor ve orayı temizliyor. Sonrasında da hastalar hızlı bir şekilde gebe kalabiliyorlar. Herkese farklı tedavi yöntemleri uyguluyoruz. Kişiye göre tedavi uyguluyoruz.

-Çiftler tedaviye karar verdiklerinde tüp bebek merkezini seçerken nelere dikkat etmelidir?

Çiftlerin araştırıcı olması gerekir. Merkezdeki başarı oranlarına, ikincisi merkezin sürecine bakmaları gerekir. Yani merkez yeni bir merkez mi? yoksa uzun yıllardır deneyimimi olan merkez mi? buna dikkat etmeliler. Merkezin embriyoloji laboratuvarı, çalışan doktorları, embriyogları çok önemlidir. Çünkü tüp bebekte deneyimlerden yola çıkarak bir başarı elde edilir. Hekimlerin birbirleriyle iletişimi sırasında hastalar büyük konseylerde tartışılır ve bu tartışmanın sonucunda da o hasta için en doğru seçim bulunuyor. Merkez seçimi yapılırken dondurulmuş embriyolardaki başarılara dikkat etmeleri gerekir. Dondurulmuş embriyo gebeliklerinde, gebelik oranı düşükse o merkezden uzak durmaları gerekiyor. Çünkü bu durum tüp bebek işini doğru yapamıyor anlamına gelmektedir.

-Çiftler tedaviye karar verince, merkez olarakta sizin merkezini seçti ve başvurdu neler yaşayacaklar nasıl bir süreçten geçecekler?

İlk önce testlerine, hormonlarına, filmlerine spermiogramlarına bakıyoruz bunları değerlendiriyoruz ve yola çıkıyoruz. Tedaviler genellikle adetin 2. günü başlar. Adetin 2. gününden itibaren yaklaşık 10-12 günlük bir süreçtir. Bu sürecin sonunda yumurtalar belli bir büyüklüğe gelir ve artık olgunlaşmıştır dışarıya almaya hazır demektir. O takdirde vajinal bir ultrason aracılığıyla hasta uyuturlar probun üzerine bir iğne takılır ve direkt overlerden bütün yumurtalar toplanır. Dış ortamda eşin spermiyle döllenir ve büyütülür sonra belli bir aşamaya gelince iki yol vardır. Ya dondurulup saklanır bir sonraki adet döneminde transfer edilir veya da direkt taze olarak transfer işlemi yapılır. Transfer işleminden sonra yarım saat dinlenirler. Yarım saat sonrasında ister yürüyerek isterse taksi de nasıl isterlerse evlerine gidebilirler. Embiyo artık dışarıdan gelecek müdahalelere kapalıdır. Evin de 1-2 gün dinlenme öneriyoruz ama dinlenmeseler de olur. Yaklaşık 10 ile 15 gün sonra yapılan beta HCG testiyle gebelik olup olmadığı ortaya çıkar.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  Demet Akalın, 20 Senedir Evlat Hasreti Çeken Çiftimizle Buluştu!

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız denemelere …

  Devamını Oku

  Ücretsiz Görüşmelerimizde IVF Koordinatörlerimiz de Hep Yanınızda! | Bahçeci Tüp Bebek

  Görüntülü online ücretsiz WhatsApp görüşmelerimizle sorularınızı cevaplıyor, tedavi planlarınızı oluşturuyoruz. Görüşme randevularımız …

  Devamını Oku

  Mucize Hikayeler: Erken Menopoz Korkusu ile Merkezimize Başvuran Hastamız İlk Denemede Gebe!

  Ailesinde erken menopoz öyküsü olan hastamız adet düzensizlikleri yaşıyordu ve başarısız denemeleriniz …

  Devamını Oku

  AMH Değeri 0.5 ve Adet Düzensizliklerine Rağmen İlk Denemede Bahçeci Farkı – Bahçeci Tüp Bebek

  11 yıldır çocuk özlemi çeken Gamze ve Hakan çifti merkezimizdeki ilk denemede …

  Devamını Oku

  Almanya’da 3 Başarısız Denemesi Olan Çiftimize İkiz Mutluluk Haberi!

  Almanya’daki 3 başarısız denemelerinden sonra merkezimize başvuran çiftimize ilk denememizde gebelik haberini …

  Devamını Oku

  Azospermide Tese Mucizesi – Bahçeci Tüp Bebek

  Hikayemizin kahramanları çalışma arkadaşımız Sinan Abi ve sevgili eşi Pınar! 15 yıldır …

  Devamını Oku

  Palyaçoluk Yaparak Tüp Bebek Parası Biriktirdi, Hikayesiyle Herkesi Duygulandırdı!

  Emre Fazla, geceleri güvenlik görevlisi olarak çalışıp gündüzleri de palyaçoluk yaparak tüp …

  Devamını Oku

  20 Başarısız Deneme, 43 Yaş ve Mutlu Son!

  43 yaşındaki annemiz 0.04 AMH değerine sahipti ve 20 yıldır çocuk özlemi …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Prof. Dr. Mustafa Bahçeci  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: