Bahceci Tup Bebek
 • INTERNATIONAL PATIENTS
Bahçeci TV - Kısırlık ve Tüp Bebek

Endometriosis Nedir?

Endometriosis Nedir?

Prof. Dr. Mustafa Bahçeci

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

Endometriosis üreme çağının önemli hastalıklarından bir tanesi. Tanımlama burada çokta önemli değil ama isterseniz bir tanımlama yapalım. Tanım dediğimiz zamanda rahmin içini döşeyen bir kılıf var adı endometriyum. Endometriyum çeşitli nedenlerle rahim dışına yayılmasına biz endometriosis diyoruz ve de üreme çağındaki hasta kadınların içinde bebek sahibi olmayı engelleyen önemli faktörlerden bir tanesi ama endometriosise sadece bebek sahibi olmayı engelleyen bir durum olarak bakmamak lazım. Çünkü endometriosis önemli problemlerinden bir tanesi ağrı ve bu da kadının hayatını zorlaştıran, hayat konforunu bozan ve de ona zor anlar yaşatan bir durum. Buradaki problem aslında bebek sahibi olamamak ağrı ve bazı değişik faktörler, buğular olabilir ama bizim üzerinde durmamız gereken birkaç husus var. Burada daha çok onlardan söz etmek istiyorum. Bunlardan bir tanesi, endometriosisin neden olduğu kistler, bunlara halk arasında çoğunlukla çikolata kistleri diyebiliyoruz ve de oldukça sık karşılaşabiliyoruz.

Bir kadında çikolata kisti varsa ileri evre bir endometriosis söz konusudur. Bu noktada problem başlıyor ve bunun çeşitli ameliyat şekilleri vardır. Özellikle bu ameliyatların laparoskopik yapılması gerekir. Bir diğer durum, bu ameliyatların gerçekten dikkatli yapılmasıdır, ehil ellerde yapılması gerekir. Bu neden önemlidir? Problem burada başlıyor, genellikle bu ameliyat da çokta düzenli ve düzgün yapılmadığı zaman çok fazla nüksler olaşabiliyor. Endometriosis ameliyatlarından sonra nüks olmaz demiyorum endometriosis ameliyatlarından sonra nüks olabilir ama bunun bir oranı var ve de ne yazık ki bunun üzerinde nüksler oluşuyor. İkincisi endometriosis cerrahisi, özellik arz eden cerrahidir ve bu cerrahinin tam olması, düzgün yapılması gerekir. İlk cerrahide ne kadar komplet yani tam bir cerrahi yaparsanız ve ilk cerrahi müdahalede problemi tamamına yakın çözerseniz o durumda hastanın ondan sonraki dönemlerde problem yaşama şansı minimalize olmuş olur.

Bir diğeri ise, genellikle genç kadınlar bebek sahibi olmak istiyorlar. Bu ameliyatlardan sonra özellikle çift taraflı endometriosu olan yani çift taraflı çikolata kisti olan ameliyatlardan sonra genellikle bebek sahibi olma yetisini de kaybedebiliyorlar. Hatta bazı durumlarda birazda yanlış davranılarak bu kadınların yumurtalıklarda alınabiliyor. Bütün bunların önüne geçilebilinmesi için özellikle bu kadınların iyi derecede bilgilendirilmesi ve de hastaların bir şekilde doğru adreslerde doğru şekilde ameliyat edilmesi gerekiyor. Bir çok hastamız var ve bunların bir çoğu endometriosis ameliyatı geçirmişler, bu endometriosis ameliyatından sonrada çocuk sahibi olma yetisini kaybetmişler,uzun yıllardır ağrı şikayetiyle karşı karşıyalar ve bunların bu ağrı problemleri uzun yıllar çözülememiş halbuki bunlar zor ameliyatlar ama bu ameliyatları düzgün yaptığınız durumda bu hastaların ileride hayat konforları daha iyi oluyor, daha iyi yaşıyorlar. Çünkü bebek sahibi olmak ne kadar önemliyse konforlu yaşamak düzgün bir seks hayatının olması ve bu sırada ağrı duymamakta çok önemlidir. Bu nedenden dolayı endometriosisde önemli olan, müdahalenin doğru ve doğru zaman da yapılmasıdır. Yine bir gurup endometriosis hasta var, bunlarda çikolata kistleri mevcut ama bu hastaların ameliyat yapılmasına da gerek yok. Neden? Bunlarda ki çikolata kistleri ameliyat evresinin çok altında bunları başka yollarla eğer bir semptomları yoksa yani ağrıları yoksa cinsel münasebet sırasında ağrı duymuyorlarsa çok daha uygun yöntemlerle tüp bebekte veya başka yöntemlerle bebek sahibi yapmak mümkün.

Bu nedenden dolayı Türkiye’de oldukça program atik bir gurubu oluşturan bu endometriosis benim fikrime göre iyi merkezlere müracaat etmeleri ve iyi değerlendirmeleri gerekiyor. Bütün problem bunlara yaklaşım, eğer bunlara doğru yaklaşımda bulunursanız eğer bu hastalara gerekli olan cerrahi müdahaleyi gerekiyorsa zamanında ve düzgün olarak yaparsanız bu hastaları ileriye yönelik olarak daha konforlu bir yaşam içerisine almanız her zaman için mümkün olmaktadır.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin


  Kadavradan Rahim Nakli Sonucu Sağlıklı Doğum ile Tıp Dünyasına Adımızı Yazdırdık!

  Dünyadaki ilk kadavradan rahim nakli 10 yıl önce Türkiye’de Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından yapılmıştı. Rahim nakli olan hastamız Derya Sert, Bahçeci’de gördüğü tüp bebek tedavisi sonucunda bebeğine kavuştu! Dünya tıp tarihine geçen başarı öykümüzde anne olması imkansız görünen bir kadını hayallerine kavuşturduk.

  Tüp Bebekte Avrupa Standartlarının Üzerinde Başarı Oranı Bahçeci’de!

  4, 5 yıldır çocuk özlemi çeken çiftimiz Almanya’daki 3 başarısız denemenin ardından Türkiye’ye gelerek merkezimize başvurdular. Kişiye özel tedavi yöntemimizi uygulayarak “Asla anne olamayacağıma dair hislere kapıldım” diyen annemize tüm korkularını unutturacak mucize haberi verdik. 2 kişi geldikleri Türkiye’den 4 kişi olarak Almanya’ya yolcu ettik.

  Hollanda’daki 10 Başarısız Denemeden Sonra Bahçeci’de Mutlu Son!

  Hollanda’da yaşayan çiftimiz 10 başarısız tüp bebek tedavisinden sonra Bahçeci’de hayallerine kavuşabilmek için Türkiye’ye gelmişti. Yapay zeka yöntemi ile genetik ayıklama uyguladığımız, başarı şansını artırmak için bağışıklık serumu tedavisi verdiğimiz çiftimiz merkezimizdeki ilk denemede mutlu haberi aldı.

  Bahçeci’de 80.000’den Fazla Mutluluk Hikayesi Yazıldı. Şimdi Sıra Siz de!

  Hastalarımızın hikayeleri farklı olsa da yaşadıkları zorluk, çektikleri özlem ve “anne-baba” oldukları zamanki mutluluk hep aynı. Onlar Bahçeci’de geçirdikleri tedavi süreçlerini, bu süreçte yaşadıkları deneyimleri sizler için anlatıyorlar. Zor zamanların, umutsuzluğun ve çaresizliğin nasıl da mucizeye dönüşebildiğini gösteriyorlar.

  Düşük Yumurtalık Rezervine Sahip Hastamız İlk Denemede Hayallerine Kavuştu!

  4 kez gebelik kaybı yaşayan 41 yaşındaki hastamız düşük yumurtalık rezervine ve rahimsel problemlere sahipti. 3 kez histeroskopi işlemi uygulayarak rahim içi yapışıkları giderdik. Ve kişiye özel tedavi yöntemimizle merkezimizdeki ilk denemede güzel haberi verdik. Umut Ali bebek anne ve babasına, çiftimiz ise yıllardır özlemle bekledikleri mutluluğa sonunda kavuştu!

  20 Yıllık Özlemin Ardından Bahçeci’de İlk Denemede Bir Mucize Gerçek Oldu!

  Hacer Hanım’ın 20 yıldır tek hayali çocuk sahibi olmaktı. Merkezimizde tedaviye başladıklarında bunun son şansları olduğunu düşünüyorlar ve güzel geçen bir tedavi sürecine rağmen negatif sonuca kendilerini hazırlıyorlardı. Geçmişte yaşadıkları tüm olumsuzlukları bir anda silecek o güzel haberi verdik. İlk denemede “Gebesin!” dedik.

  8 Yıllık Özlem, Başarısız Denemeler ve Merkezimizde İlk Denemede Mutlu Son!

  Başka merkezlerde 2 başarısız denemesi olan çiftimiz 8 yıldır çocuk özlemi çekiyordu. Şiddetli sperm faktörü sebebiyle hastamıza IMSI tekniğini uygulayarak spermleri 8.000 kat büyüttük. Aralarından en kaliteli olanları seçtik ve Bahçeci Ankara Tüp Bebek Merkezi’mizde ilk denemede mucizevi haberi verdik!

  20 Başarısız Deneme, 43 Yaş, 0.04 AMH..

  0.04 AMH değerine sahip 43 yaşındaki annemiz 20 yıldır çocuk özlemi çekiyordu. Başka merkezlerdeki 20 başarısız denemenin ardından merkezimizde uyguladığımız kişiye özel tedavi yöntemiyle hastamızın 21’inci bizim ise ilk denememizde mucize haberi verdik. Eğer umut varsa çift haneli rakamlar bile bizi korkutamaz dedik!

  Azospermi (Sıfır Sperm) Çocuk Sahibi Olmanıza Bahçeci’de Engel Değil!

  Azospermi (sıfır sperm) sebebiyle çiftimiz 5 yıldır çocuk özlemi çekiyordu. 8 aylık bir kişiye özel tedavi sürecine girdik. Tek testisi bulunan hastamızdan menide sperm elde edemeyince Mikro-TESE işlemiyle kaliteli spermlerimize ulaştık. Merkezimizdeki ilk denemede gebelik haberini vererek çiftimize anne ve baba olmanın mutluluğunu yaşattık.

  İleri Kadın Yaşı ve Düşük Yumurtalık Rezervine Karşı Kişiye Özel Tedavi!

  Çiftimizin 16 yıllık özlemleri başka merkezlerdeki 2 başarısız denemeden sonra Bahçeci’de ilk denemede sona erdi. Düşük yumurtalık rezervi ve ileri kadın yaşı problemlerine rağmen hastamıza uyguladığımız kişiye özel tedavi yöntemi ile önce güzel haberimizi verdik. Aylar sonra ise Hamza Ege bebeğe kavuşup “Bahçeci Ailesi’ne hoş geldin!” dedik.

  Doktora Sorun - İleri Kadın Yaşı ve Düşük Yumurtalık Rezervine Karşı Kişiye Özel Tedavi!  Sizi Arayalım
  Telefon Numaranız:

  ya da 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

  Telefon Numaranız: