Bahceci Tup Bebek

Bahçeci TV - Kısırlık ve Tüp Bebek

Endometriosis üreme çağının önemli hastalıklarından bir tanesi. Tanımlama burada çokta önemli değil ama isterseniz bir tanımlama yapalım. Tanım dediğimiz zamanda rahmin içini döşeyen bir kılıf var adı endometriyum. Endometriyum çeşitli nedenlerle rahim dışına yayılmasına biz endometriosis diyoruz ve de üreme çağındaki hasta kadınların içinde bebek sahibi olmayı engelleyen önemli faktörlerden bir tanesi ama endometriosise sadece bebek sahibi olmayı engelleyen bir durum olarak bakmamak lazım. Çünkü endometriosis önemli problemlerinden bir tanesi ağrı ve bu da kadının hayatını zorlaştıran, hayat konforunu bozan ve de ona zor anlar yaşatan bir durum. Buradaki problem aslında bebek sahibi olamamak ağrı ve bazı değişik faktörler, buğular olabilir ama bizim üzerinde durmamız gereken birkaç husus var. Burada daha çok onlardan söz etmek istiyorum. Bunlardan bir tanesi, endometriosisin neden olduğu kistler, bunlara halk arasında çoğunlukla çikolata kistleri diyebiliyoruz ve de oldukça sık karşılaşabiliyoruz.

Bir kadında çikolata kisti varsa ileri evre bir endometriosis söz konusudur. Bu noktada problem başlıyor ve bunun çeşitli ameliyat şekilleri vardır. Özellikle bu ameliyatların laparoskopik yapılması gerekir. Bir diğer durum, bu ameliyatların gerçekten dikkatli yapılmasıdır, ehil ellerde yapılması gerekir. Bu neden önemlidir? Problem burada başlıyor, genellikle bu ameliyat da çokta düzenli ve düzgün yapılmadığı zaman çok fazla nüksler olaşabiliyor. Endometriosis ameliyatlarından sonra nüks olmaz demiyorum endometriosis ameliyatlarından sonra nüks olabilir ama bunun bir oranı var ve de ne yazık ki bunun üzerinde nüksler oluşuyor. İkincisi endometriosis cerrahisi, özellik arz eden cerrahidir ve bu cerrahinin tam olması, düzgün yapılması gerekir. İlk cerrahide ne kadar komplet yani tam bir cerrahi yaparsanız ve ilk cerrahi müdahalede problemi tamamına yakın çözerseniz o durumda hastanın ondan sonraki dönemlerde problem yaşama şansı minimalize olmuş olur.

Bir diğeri ise, genellikle genç kadınlar bebek sahibi olmak istiyorlar. Bu ameliyatlardan sonra özellikle çift taraflı endometriosu olan yani çift taraflı çikolata kisti olan ameliyatlardan sonra genellikle bebek sahibi olma yetisini de kaybedebiliyorlar. Hatta bazı durumlarda birazda yanlış davranılarak bu kadınların yumurtalıklarda alınabiliyor. Bütün bunların önüne geçilebilinmesi için özellikle bu kadınların iyi derecede bilgilendirilmesi ve de hastaların bir şekilde doğru adreslerde doğru şekilde ameliyat edilmesi gerekiyor. Bir çok hastamız var ve bunların bir çoğu endometriosis ameliyatı geçirmişler, bu endometriosis ameliyatından sonrada çocuk sahibi olma yetisini kaybetmişler,uzun yıllardır ağrı şikayetiyle karşı karşıyalar ve bunların bu ağrı problemleri uzun yıllar çözülememiş halbuki bunlar zor ameliyatlar ama bu ameliyatları düzgün yaptığınız durumda bu hastaların ileride hayat konforları daha iyi oluyor, daha iyi yaşıyorlar. Çünkü bebek sahibi olmak ne kadar önemliyse konforlu yaşamak düzgün bir seks hayatının olması ve bu sırada ağrı duymamakta çok önemlidir. Bu nedenden dolayı endometriosisde önemli olan, müdahalenin doğru ve doğru zaman da yapılmasıdır. Yine bir gurup endometriosis hasta var, bunlarda çikolata kistleri mevcut ama bu hastaların ameliyat yapılmasına da gerek yok. Neden? Bunlarda ki çikolata kistleri ameliyat evresinin çok altında bunları başka yollarla eğer bir semptomları yoksa yani ağrıları yoksa cinsel münasebet sırasında ağrı duymuyorlarsa çok daha uygun yöntemlerle tüp bebekte veya başka yöntemlerle bebek sahibi yapmak mümkün.

Bu nedenden dolayı Türkiye’de oldukça program atik bir gurubu oluşturan bu endometriosis benim fikrime göre iyi merkezlere müracaat etmeleri ve iyi değerlendirmeleri gerekiyor. Bütün problem bunlara yaklaşım, eğer bunlara doğru yaklaşımda bulunursanız eğer bu hastalara gerekli olan cerrahi müdahaleyi gerekiyorsa zamanında ve düzgün olarak yaparsanız bu hastaları ileriye yönelik olarak daha konforlu bir yaşam içerisine almanız her zaman için mümkün olmaktadır.

Doktora Sorun - [tv_doktor]Telefon Numaranız: