Bahceci Tup Bebek

Bahçeci TV - Kısırlık ve Tüp Bebek

AMH: anti-müllerian hormon anlamına gelmektedir. Son zamanlarda yumurtalık rezervinin azalmasını tespit için sıklıkla kullandığımız bir hormondur. Kadında yumurtalıklardan salgılanır. Buradaki gurenloz hücrelerinden salgılanan protein yapısında bir hormondur. Burada iki tane farklı durumu yani yumurtalık fonksiyonun ölçmek için iki farklı durumu saptamak mümkün olmaktadır.

Birincisi AMH’ı yumurtalık rezervi azalmış kadınların tespiti için kullanırız. Çünkü AMH hormonu “puberdi” dediğimiz ergenlik çağından menopoza kadar aynı düzeyde devam etmekte, menopozda ise çok düşük düzeylere düşmektedir.

Hastanın AMH hormonu çok düşükse bunun rezervinin azalmış olduğu ve gebelik şansının azalmış olduğu yolunda bize bilgi vermektedir. Bir de bazı hastalar vardır ki “polikistik over” sendromu gibi. Bunlarda yine AMH hormonu kullanılarak ovaryen hiperstimülasyonu sendromu dediğimiz sendrom konusunda önceden bir saptama yapmamız mümkün olmaktadır. Yani bu iki konuda da bize önemli ip uçları vermektedir.

Doktora Sorun - [tv_doktor]Telefon Numaranız: