Bahceci Tup Bebek
Türkiye Gazetesi17 Haziran 2023

Almanya’daki 9 Başarısız Denemenin Ardından Türkiye’de Gördükleri İlk Tedavide Anne-Baba Oldular!

Almanya’daki 9 Başarısız Denemenin Ardından Türkiye’de Gördükleri İlk Tedavide Anne-Baba Oldular!

Almanya’daki 9 Başarısız Denemenin Ardından Türkiye’de Gördükleri İlk Tedavide Anne-Baba Oldular!

ALMANYA’DA YAŞAYAN ÇİFTİN BABALAR GÜNÜ HEDİYESİ TÜRKİYE’DEN GELDİ

ALMANYA’DAKİ 9 BAŞARISIZ DENEMENİN ARDINDAN TÜRKİYE’DE GÖRDÜKLERİ İLK TEDAVİDE ANNE-BABA OLDULAR

Almanya’da yaşayan Sara Deveci Gören- Uğur Gören çifti 9 yıl boyunca çocuk sahibi olmanın hayalini kurdu. Almanya’da tam 9 kez tedavi görmelerine rağmen tüm çabaları hayal kırıklığı ile sonuçlandı. Son çare olarak kendi ülkelerine gelip Türkiye’de tedavi olma kararı alan çift Bahçeci Tüp Bebek doktorlarından Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Özkan Özdamar’a ulaştı. Kişiye özel uygulanan tüp bebek tedavisiyle Türkiye’deki ilk denemelerinde oğulları Miraç’a kavuştular. Anne, Sara Deveci Gören; “9 yıl boyunca beklediğimiz mucizemize kendi vatanımızdaki tedavi sayesinde kavuştuk. Almanya’da hiçbir problem yok denildi, 9 kez tedavi olduk ama her seferinde hüsran yaşadık. Türkiye’ye gelince anladık ki, Almanya’da uygulanan tedaviler Türkiye’nin 10 yıl gerisinde. Çok şükür oğlumuza kavuştuk, anne olmak inanılmaz bir duygu dedi. Bu yıl ilk kez babalar gününü kutlayacak olan baba Uğur Gören ise; “çocuk sahibi olmak en büyük hayalimizdi, bunun için mücadeleyi hiç bırakmadık. Çok şükür ki 9 yılın sonunda babalık duygusunu tattım. Miraç’la geçireceğim zamanları artırabilmek için çalışma saatlerimi değiştirdim. Onun bir gülüşü bana en güzel babalar günü hediyesi olacak, baba diyeceği günü sabırsızlıkla bekliyorum” diyerek mutluluğunu dile getirdi.

UĞUR GÖREN: BABA OLABİLMEYİ 9 YIL BEKLEDİM, OĞLUMUN BİR GÜLÜŞÜ BABA EN GÜZEL BABALAR GÜNÜ HEDİYESİ OLACAK
Almanya’nın Mörlenbach şehrinde yaşayan Sara Deveci Gören (37) ve Uğur Gören (36) 2014 yılında evlendi. Vakit kaybetmeden anne-baba olmak isteyen çift doğal yolla gebelik oluşmayınca Almanya’daki doktorların kapısını çaldı. Yapılan testlerin sonuçlarında hiçbir problem görülmediği söylendi. Alman doktorlar tüp bebek tedavisinden önce aşılama tedavisini deneyelim dedi ve Gören çifti arka arkaya 5 kez aşılama tedavisi oldu. Her denemeleri olumsuz sonuçlanan çift bu süreçte maddi ve manevi olarak çok yıprandı. Bir süre sonra tüp bebek tedavisine başlayan çift üst üste 4 kez de tüp bebek tedavisi gördü ama yine her denemeleri hüsranla sonuçlandı. Bu şekilde yıllarını kaybeden çift kendilerine son bir şans vererek kendi ülkelerinde tedavi olma kararı aldı ve rotalarını Türkiye’ye çevirdi. Yaptıkları araştırmalar sonucu İstanbul’a gelerek Doç. Dr. Özkan Özdamar’a ulaştılar. Kapsamlı değerlendirmenin ardından kişiye özel bir tedavi protokolü oluşturuldu. Yapılan tedaviyle ilk denemede hamilelik müjdesini alan çift geçtiğimiz aylarda 9 yıl boyunca bekledikleri mucizeleri “Miraç” a kavuştu. Anne olabilmek için uzun yıllar mücadele eden Sara Deveci Gören; “Türkiye’deki tedavi yaklaşımı ile Almanya’daki yaklaşım arasında çok büyük farklar var. Almanya’da 9 kez tedavi olduk ama hiçbir şekilde sorunun kaynağını tespit edemiyorlardı, sadece tekrar deneyelim diyorlardı. Türkiye’ye geldiğimizde ise yumurta rezervimin çok düşük olduğu ve toplanan yumurtaların kalitesiz olduğu söylendi. Buna yönelik vitamin takviyesi uygulandı ve kişiye özel bir tedavi planlandı. Anne olmak harika bir duygu, bu yıl ilk kez anneler gününü kutladım ve tüm gün ağladım. Benim yaşadığım duyguları ancak benim gibi uzun yıllar evlat özlemi çeken kişiler anlar. Bu günleri yaşamayı 9 yıl bekledik, oğlumuzla geçireceğimiz her anın keyfini çıkarmak istiyoruz” dedi. Baba Uğur Gören ise; “Şu anda en büyük mutluluk kaynağımız oğlumuz Miraç, anne-baba olabilmek için çok büyük uğraşlar verdik. Mücadele etmeyi hiç bırakmadık, umudumuzu hiç yitirmedik. Çok şükür ki babalık duygusunu tadabildim. Dilerim ki isteyen herkese bu güzel duyguyu yaşamak nasip olsun. Miraç’ı daha fazla görebilmek için çalışma saatlerimi değiştirdim. Bu yıl ilk kez babalar gününü kutlayacak olmanın heyecanını yaşıyorum. Onun gülüşü bana en güzel babalar günü hediyesi. Baba diye sesleneceği günleri sabırsızlıkla bekliyorum” şeklinde konuştu.
ELDE EDİLEN 4 EMBRİYODAN 1 TANESİNİN SAĞLIKLI OLDUĞU TESPİT EDİLDİ
Almanya’daki 9 başarısız denemenin ardından Türkiye’de gördükleri ilk tedavide 9 yıllık bebek özlemi son bulan Gören çiftinin tedavisini yürüten Doç. Dr. Özkan Özdamar uygulanan tedavinin detaylarını şu sözlerle aktardı; “Çiftimiz bize başvurduğunda Almanya’da başarısız sonuçlanan denemeleri ve yumurta rezerv düşüklüğü vardı. Biz her iki eşe ait detaylı incelemeleri en baştan yaptık, en ufak detayı atlamamak üzere çok ayrıntılı bir çalışma yaptık. Yumurta rezervinin düşük olmasından dolayı hastamıza olası sonuçlarla ilgili detaylı bilgi verdik. Tabi ki burada embriyonun değerlendirilmesi ve genetiği sağlıklı bir embriyo transferi yapılabilmesi adına hastamıza genetik incelemeli tüp bebek tedavisi uyguladık. Genetiği normal olan embriyosunu bulduk. Ardından rahim içi zarının histeroskopi ile değerlendirmesini yaptık ve rahim içi zarında belirgin bir anormalliğe rastlamadık; ancak çok fazla denemesi olduğu için hastamızın rahim içi zarına çizik tedavisi uyguladık. Sonrasında dondurulmuş embriyo transferini gerçekleştirdik ve ilk denememizde hastamıza güzel haberi verdik. Çiftimiz 9 yıl bekledikleri mucizelerine kavuşarak oğulları Miraç’ı kucağına aldılar” dedi.

TÜRKİYE TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE ÖNEMLİ BİR KONUMDA
“Ülkemiz, hem laboratuvar hem uygulanan testler hem de hekim tecrübesi anlamında Avrupa’daki pek çok ülke ile yarışır” diyen Doç. Dr. Özkan Özdamar; “Özellikle embriyoloji laboratuvarımızda Dünya’daki son teknolojik gelişmeleri takip ediyor olmamız, genetik anlamında oldukça iyi laboratuvarlara ve yetişmiş çalışanlara sahip olmamız, başarı oranlarımızın çok yüksek olması Dünya’nın dört bir yanından ülkemize hasta gelmesini ve tüp bebek tedavisi için Türkiye’yi tercih etmesini sağlıyor. Gelen hastalarımızla olan görüşmelerimiz ve çıkan test sonuçları doğrultusunda kişiye özel tedavi olanağı sunuyoruz. Bu yaklaşım ve kişiye özel değerlendirmeler tedavi sonucunda büyük farklılıklar sağlıyor ve başarı oranlarımız Dünya ortalamalarının üzerinde seyrediyor. Bu kriterler doğrultusunda da yurtdışında yaşayan ve çocuk sahibi olma konusunda problem yaşayan çiftler tüp bebek tedavisi için tercihlerini Türkiye’den yana kullanıyor” dedi.

Bulgar Spasovi’ye İkiz Anneler Günü Hediyesi Türkiye Gazetesi

Bulgar Spasovi’ye İkiz Anneler Günü…
17 Mayıs 2024

Menopozda Anne Oldu: Tek yumurta Tek Şans Vardı Hürriyet Gazetesi

Menopozda Anne Oldu: Tek yumurta…
15 Mayıs 2024

Anne Adayları Bayramda Beslenmeye Dikkat Etmeli! CNN Türk

Anne Adayları Bayramda Beslenmeye Dikkat…
8 Nisan 2024

Viyana’da 4 Denemenin Ardından Bahçeci’de Pozitif! 10 Yıllık Özlem Türkiye’de Son Buldu! Milliyet Gazetesi

Viyana’da 4 Denemenin Ardından Bahçeci’de…
8 Nisan 2024

26 Yıllık Bebek Özlemine Mucize Çözüm! Hürriyet Gazetesi

26 Yıllık Bebek Özlemine Mucize…
21 Mart 2024

Tüp Bebek Tedavisinde Sağlıklı Embriyo Seçimi Nasıl Yapılıyor? Posta Gazetesi

Tüp Bebek Tedavisinde Sağlıklı Embriyo…
10 Ocak 2024

‘Yapay Zeka’ Üreme Tıbbına Yön Veriyor! Yapay Zekanın Tüp Bebek Tedavisindeki Rolü Hürriyet Gazetesi

‘Yapay Zeka’ Üreme Tıbbına Yön…
8 Ocak 2024

Başka Merak Ettikleriniz mi Var?

Tedavi süreciyle ilgili sorularınızı özet açıklamalarla ve videolarla öğrenin

Uzmanlarımız tüp bebek tedavisinde
en çok merak edilenleri anlatıyor

Uzmanlarımız tarafından hazırlanmış
içerikleri blog sayfamızdan inceleyin

Telefon Numaranız: