Bahceci Tup Bebek
Posta Gazetesi2 Aralık 2022

20 Yıllık Özlem Bahçeci’de İlk Denemede Son Buldu!

20 Yıllık Özlem Bahçeci’de İlk Denemede Son Buldu!

20 Yıllık Özlem Bahçeci’de İlk Denemede Son Buldu!

İkişer yıl arayla evlenen eltilerin çocuk sahibi olmak üzerine paylaştıkları ortak kaderi, yıllar boyunca onları takip etti. Benzer dönemlerde tedavi olan ancak sürekli olumsuz sonuç alan; aşılama ve tüp bebek tedavilerine rağmen bebek sahibi olamayan eltiler, bu dönemde içini birbirine döktü, birlikte ağladı. İşleri nedeniyle ardı ardına Bursa’ya yerleşen ve burada da başarısız çocuk denemeleri olan ancak çocuk özlemi ile yanıp tutuşan eltilere sonunda yine memleketlerinde, Diyarbakır’da bir umut ışığı doğdu!

19 yıl önce evlenen Rahime Yatan ve 21 yıl önce evlenen Gülistan Yatan iki elti olmanın yanı sıra aynı kaderi paylaşan ve çocuk özlemiyle yanıp tutuşan iki dert ortağı. İkisinin de tek hayali mutlu yuvalarına neşe katacak bir bebeklerinin olmasıydı. Yıllarca çeşitli tedavi yollarına başvurdular, sayısız kez tüp bebek tedavisi gördüler ama tüm çabaları hüsranla sonuçlandı. Birlikte ağladılar, aynı acıyla üzüldüler. Bu duyguları ancak yaşayan bilir diyerek birbirlerinin yaralarını sardılar.

‘BİRBİRİMİZE DESTEK OLUYORDUK’

41 yaşındaki Gülistan Yatan, 21 yıl önce Ekrem Yatan (41) ile evlenerek dünya evine girdi. Hiç vakit kaybetmeden anne-baba olmak tek hayalleriydi ama hayatları düşündükleri gibi gitmedi. Bekledikleri hamilelik haberini bir türlü alamayan çift Diyarbakır’da doktora başvurdu.

İLK AŞILAMA İŞE YARAMADI

Aşılama tedavisi gören çift bekledikleri sonuca ulaşamayınca bir süre bekleme kararı aldı. Sonrasında arka arkaya iki kez tüp bebek tedavisi gördüler ama sonuç yine olumsuzdu. Derin üzüntü yaşayan ve psikolojik olarak yorulan çift ‘bizim çocuğumuz’ olmayacak düşüncesiyle pes etti ve artık tedavi olmama kararı aldı. İşleri gereği Bursa’ya yerleşen çift uzun bir aranın ardından tekrar tedavi olmak istediler ve memleketleri Diyarbakır’da aşılama tedavisi oldular. Negatif sonucu alan çift bir kez daha yıkıma uğradı.

TEK EMBRİYO, SON ŞANS!

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Zeki Akkum’a ulaşan çifte detaylı değerlendirmenin ardından tüp bebek tedavisi uygulandı. 20 yıllık süreçte Gülistan Yatan’ın var olan yumurtaları azalmıştı. Elde edilen yumurtalardan sadece 1 adet embriyo oluşturuldu. Bu embriyo son şanslarıydı!

ADI ‘NEFES’ OLDU

Transfer sonrası hamilelik haberini alan Gülistan Yatan anne olacağına inanamıyordu. Sağlıklı bir gebelik sürecinin ardından 20 yıldır beklediği mucizesine kavuşan Gülistan Yatan kızına Nefes ismini verdi.

“Kızımın doğduğu gün hayatımın en güzel günüydü, mutluluğumu tarif etmem imkansız” diyen anne Gülistan Yatan; “20 yıl dile kolay, ben ve benimle aynı kaderi yaşayan eltimle çok zor günler geçirdik. Köyde yaşıyorduk ve çevremizden hep eleştiri alıyorduk. Çok üzülüyorduk ama acımızı birbirimize anlatarak hafifletmeye çalışıyorduk. Aslında 5 eltiyiz ama bu duyguları ancak yaşayan bilir diyerek birbirimize destek oluyorduk. Çünkü derdimiz ortaktı, aynı dili konuşuyorduk. Çok şükür ben de, eltim de yıllar sonra bu mutluluğu tatma şansını yakaladık. Artık kızlarımızı ve bize hissettirdikleri güzel duyguları konuşuyoruz” dedi.

RAHİME YATAN: ELTİMİN ELDE EDİLEN TEK EMBRİYOYLA ANNE OLMASI BANA DA UMUT OLDU

33 yaşındaki Rahime Yatan 19 yıl önce evlenerek hayatını Hamza Yatan (38) ile birleştirdi. Yatan çifti, doğal yolla gebelik oluşmayınca Diyarbakır’da doktora gitti. Yumurta tembelliği olduğu söylendi ve ilaç tedavisi uygulandı. Olumlu sonuca ulaşamayan çift tüp bebek tedavisine başvurdu ve 2 kez arka arkaya negatif sonuç aldı.

ELTİLERİN YOLU BURSA’DA TEKRAR KESİŞTİ

İlerleyen yıllarda işleri dolayısı ile Rahime-Hamza Yatan çifti de Bursa’ya taşındı ve Bursa’da da 2 kez tüp bebek tedavisi oldular ama hayalleri yine yarım kaldı. Yaşadıkları bu zorlu süreçte Rahime Yatan’ın en büyük destekçisi ve dert ortağı aynı yollardan geçen eltisi Gülistan Yatan oldu. Acıları aynı, duyguları ortaktı. Diyarbakır’a gittiler, doktorun kapısını çaldılar ve öncelikle büyük elti Gülistan Yatan tedaviye başladı. İlk denemede müjdeli haberi alan Gülistan Yatan 20 yıldır beklediği mucizesine kavuştu ve anne oldu.

“Eltimin elde edilen tek embriyoyla hamile kalması ve doğurması tüm aileyi mutlu etti ama bana da ayrıca umut oldu” diyen küçük elti Rahime Yatan da aynı klinikte ulaşarak aynı yerde tedavi oldu.

İlk denemede kendisi de hamilelik haberi aldı ve geçtiğimiz günlerde kızı Hayalnur’u dünyaya getirdi. “Kızım, benim yıllarca beklediğim hayalimdi” diyen anne Rahime Yatan; “Neden bebeğimiz olmuyor diye çok üzülüyorduk ama hiç umutsuzluğa kapılmıyorduk. En büyük destekçim eşim ve bizimle aynı duyguları yaşayan eltim oldu. Eltimle içimizi birbirimize döküyorduk, birlikte ağlıyorduk. Çok çabaladık, çok uğraş verdik ama çok şükür şimdi kızımız kucağımızda. Bizim 4 tane daha dondurulmuş embriyomuz var, kızım biraz büyüdüğünde kendisine kardeş düşünebiliriz. Bu kadar yıllık bekleyişin ardından anne olma muhteşem bir duygu” şeklinde konuştu.

 İKİ ÇİFTE DE İLK DENEMEDE MÜJDELİ HABER VERİLDİ

Gülistan-Ekrem Yatan ve Rahime-Hamza Yatan çiftlerinin tüp bebek tedavisiyle 20 yıl sonra anne-baba olmalarını sağlayan Op. Dr.  Akkum uyguladığı tedavinin detaylarını şu sözlerle aktardı;

“Dış merkezde iki başarısız tüp bebek ve iki aşılama denemesi olan Gülistan-Ekrem Yatan çifti bize başvurduğunda Gülistan Yatan’ın AMH değeri 0.17’ydi. Ultrasonda 2 adet antral folikül görüldü; tek bir olgun yumurta toplandı ve o yumurta döllendi. 3. gün embriyo transferi ile gebelik elde edildi.”

41 yaş üstü kadınların %50-55 inde transfer edilecek embriyo elde edilemiyor; yaştan bağımsız olarak 0.16 ve altı AMH değerlerinde de %50-55 yumurta ve/veya embriyo elde edilemiyor.

Gülistan Yatan hamile kalınca Rahime Yatan tedavi için Bursa’dan Diyarbakır’a tedaviye geldi. 2’si Diyarbakır’da 2’si Bursa’da olmak üzere 4 başarısız denemesi olan Rahime-Hamza Yatan çifti de ilk denemelerinde bebeklerine kavuştular.

BEBEKLERİNE YİNE KENDİ MEMLEKETLERİNDE KAVUŞTULAR

Diyarbakırlı olan eltilerin, yıllar sonra memleketlerinde olan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zeki Akkum’da kesişen kaderi bu sefer olumlu bir yöne kavuşmuştu. Önce Gülistan Yatan tedaviye başladı ve elde edilen tek embriyoyla hamilelik haberini aldı. 20 yıldır beklediği yavrusuna kavuşan Gülistan Yatan’ın ardından eltisi de aynı adreste tedaviye başladı ve Rahime Yatan da 19 yıl sonra kızını kucağına aldı. Yıllar sonra en büyük hayaline kavuşan iki elti; “dertlerimiz, üzüntülerimiz geride kaldı; artık anne olmanın mutluluğunuzu yaşıyoruz. Acılarımızı konuşmak yerine çocuklarımızla olan güzel anlarımızı paylaşıyoruz.”  dediler.

 

 

Bulgar Spasovi’ye İkiz Anneler Günü Hediyesi Türkiye Gazetesi

Bulgar Spasovi’ye İkiz Anneler Günü…
17 Mayıs 2024

Menopozda Anne Oldu: Tek yumurta Tek Şans Vardı Hürriyet Gazetesi

Menopozda Anne Oldu: Tek yumurta…
15 Mayıs 2024

Anne Adayları Bayramda Beslenmeye Dikkat Etmeli! CNN Türk

Anne Adayları Bayramda Beslenmeye Dikkat…
8 Nisan 2024

Viyana’da 4 Denemenin Ardından Bahçeci’de Pozitif! 10 Yıllık Özlem Türkiye’de Son Buldu! Milliyet Gazetesi

Viyana’da 4 Denemenin Ardından Bahçeci’de…
8 Nisan 2024

26 Yıllık Bebek Özlemine Mucize Çözüm! Hürriyet Gazetesi

26 Yıllık Bebek Özlemine Mucize…
21 Mart 2024

Tüp Bebek Tedavisinde Sağlıklı Embriyo Seçimi Nasıl Yapılıyor? Posta Gazetesi

Tüp Bebek Tedavisinde Sağlıklı Embriyo…
10 Ocak 2024

‘Yapay Zeka’ Üreme Tıbbına Yön Veriyor! Yapay Zekanın Tüp Bebek Tedavisindeki Rolü Hürriyet Gazetesi

‘Yapay Zeka’ Üreme Tıbbına Yön…
8 Ocak 2024

Başka Merak Ettikleriniz mi Var?

Tedavi süreciyle ilgili sorularınızı özet açıklamalarla ve videolarla öğrenin

Uzmanlarımız tüp bebek tedavisinde
en çok merak edilenleri anlatıyor

Uzmanlarımız tarafından hazırlanmış
içerikleri blog sayfamızdan inceleyin

Telefon Numaranız: