Embriyoskop Nedir?

Embriyoskop, embriyo gelişiminin 7/24 gözlenmesini sağlayan bir sistemdir. Tüp bebek tedavisi sırasında elde edilen embriyolar laboratuvarda inkübatör adı verilen ve ana rahmini taklit etme amacı ile üretilmiş cihazların içerisinde büyütülürler.

Laboratuvarda tutuldukları süre içerisinde gerek embriyo gelişimini izlemek gerekse gebelik şansı en yüksek embriyoyu seçmek için her gün sabah saatlerinde (bazen günde birkaç defa) embriyolar bu cihazlardan alınarak dış ortama çıkarılır ve mikroskop altında özellikleri incelenir.

Bu işlemler her ne kadar laboratuvar şartlarında gerçekleştiriliyor olsa da embriyoların dış ortamdaki kontrolleri sırasında zarar görme ve gelişimlerinin etkilenme riskleri mevcuttur.

Son dönemdeki gelişmelerle artık embriyolar, embriyoskop (embryoscope) adı verilen özel kamera sistemleri monte edilmiş inkübatörlerde büyütebiliyor. Böylece embriyoların gelişimlerinin her anını görüntüleyebiliyor veya kayıtları geçmişe dönük olarak detaylı şekilde inceleyebiliyoruz. Diğer bir deyişle embriyolarımızı 24 saat gözlem altında tutabiliyoruz.

Embriyoskop ile Gebelik Şansı Artar mı?

Tüp bebek tedavilerinde embriyo gelişimi, gebeliği sağlayan kilit faktörlerin başında gelmektedir. Embriyo gelişimini embriyoskop cihazı sayesinde sürekli takip edebilmek en sağlıklı, gebelik oranı en yüksek embriyoyu seçmemizi sağlar.

Aynı zamanda embriyolar büyütüldükleri ortamın dışına çıkarılmadıkları için herhangi bir çevresel faktörden de etkilenme olasılığı son derece azalır. Dolayısıyla geleneksel inkübatörlere kıyasla embriyoskop sistemi daha yüksek gebelik oranı sağlayacak embriyonun hem büyütülmesinde hem de seçiminde oldukça önemli bir fayda sağlamaktadır.

Yüksek maliyetli bir cihaz olması nedeniyle birçok tüp bebek merkezinde embriyoskop kullanılmamaktadır. Bahçeci Sağlık Grubu olarak dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek en yeni teknolojikleri, alanında dünyanın öncü merkezleri ile birlikte eşzamanlı olarak merkezlerimizde uygulamaya alıyoruz. Embriyoskop cihazını klinik başarıyı artırıcı bir yöntem olarak tüp bebek tedavilerinde faydalı ve etkin biçimde kullanıyoruz.

Embriyoskop’un Avantajları Nelerdir?

  • Embriyo gelişimi hakkında gerekli tüm verileri sunar.
  • Hiçbir değişimi gözden kaçırmayan gelişmiş mikroskop sistemine sahiptir.
  • Embriyonun gelişimi boyunca beyaz ışıkla temasını tamamen engeller.
  • 7/24 gözlem imkanı sunar.
  • Görüntülenme sürecinde embriyolar cihaz dışına çıkarılmadıklarından embriyolar için dış ortamdan etkilenmeyecekleri güvenli bir “canlı inkübatör” ortamı sağlar.
  • Embriyo olumsuz büyüme koşullarına veya sıcaklığa maruz kalmadan tüm gözlemler inkübatör içinde gerçekleştirilir.
  • Hastaların ve sahip oldukları tüm embriyoların gelişimlerine ait verilerin saklandığı ve analiz edildiği bir bilgi işlem ünitesi olarak görev yapar. Bu sayede embriyo görüntüleri ve inkübatör koşulları hakkında ayrıntılı bilgiler işlenir, tedavi sonuçları bu verilere göre yorumlanır ve gelecekte referans için hasta veri dosyalarında saklanırlar.