Bahceci Tup Bebek

Vajinal Tampon Nedir, Kullanımı

Ergenlikten menopoz dönemine kadar olan süreçte regl görmeye devam eden kadınlar ped, vajinal tampon ve menstrual kap gibi farklı hijyen ürünleri kullanır. Son dönemde…

Vajinal Tampon Nedir, Kullanımı
    

Ergenlikten menopoz dönemine kadar olan süreçte regl görmeye devam eden kadınlar ped, vajinal tampon ve menstrual kap gibi farklı hijyen ürünleri kullanır. Son dönemde artan vajinal tampon kullanımı hem kolaylık hem de rahatlık açısından öne çıkan ürünlerden biridir.

Bu ürünü kullanmak isteyen kadınların akıllarında bazı sorular oluşur. Bayan tampon nasıl kullanılır, ne işe yarar ve kimler kullanabilir bunlardan bazılarıdır. Bu soruların yanıtlarına geçmeden önce ürün ile ilgili dikkat edilmesi gereken bilgilere değinmek gerekir.

Vajinal tampon kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, tamponu en fazla 4-6 saat içerisinde değiştirmektir. Gece uyurken tampon kullanmak (saatini bilmeden geçirmek), tampon varken ilişkiye girmeye çalışmak ve gereken zamanda değiştirmemek vücudunuzun tepki vermesine neden olabilir.

Uyarılara dikkat edildiğinde tampon kullanımı hayat kalitenizi artırır ve vazgeçilmeziniz olabilir.

Vajinal Tampon Nedir?

Vajinal tampon, küçük, orta ve büyük olarak farklı boyutlara sahip olan bir hijyen ürünüdür. Her boyut, kanamanın yoğunluğuna göre kullanılır. Örneğin, büyük olanlar menstrüasyonun ilk günleri için uygunken, küçük olanlar son günlerinde tercih edilebilir.

Pamuk ve lif gibi doğal ürünlerden imal edildiği için kullanımı sırasında materyal kaynaklı bir reaksiyon genellikle gelişmez. Emici yapıya sahip malzemelerden üretildiği için kan ve diğer sıvıları içine çekerek şişer. Her ürünün belli bir emme kapasitesi vardır ve bunun dışına çıkıldığında taşma yapabilir.

Vajina içerisine doğru şekilde yerleştirilerek kullanılır ve değiştirme saati geldiğinde çıkarılır. Doğru kullanım yöntemi ile en rahat hijyen ürünlerinden biridir.

Ucu yuvarlatılmış bir füzeye benzeyen tasarıma sahiptir. Yuvarlak ve ince uç üst, çekme ipi bulunan düz kısım alt tarafıdır.

Vajinal Tampon Niçin Kullanılır?

Vajinal tamponlar, menstrüel dönem sırasında oluşan kanamanın emilmesi için kullanılan kadın hijyen ürünleridir. Adet döngüsünde oluşan kanamanın emilmesi ve kıyafete bulaşmamasına yarar. Kadınların tampon tercih etmesinin bazı sebepleri vardır:

Ped iç çamaşıra yapıştırıldığı için ince ve açık renkli kıyafetlerde dışarıdan kötü görüntülere sebep olurken, tampon vajina içinde kaldığı için kıyafet seçimini özgürleştirir.

Özellikle havuz ve denizde tampon kullanımı oldukça fazladır. Tek kullanımlık ve yıkanabilir pedler ya da regl kilotları suyu içine çektiği için bu alanlarda kullanmaya uygun değildir.

Suyu içine çekerek ağırlık yapar ve yapışkanlığı azaldığı için düşebilir. Tampon ise vücudun içinde kaldığı için suya temas etmez ve bu etkilerin hiç biri yaşanmaz.

Vajinal Tampon Vajina İçerisine Nasıl Yerleştirilir?

Elinizde farklı markalara ait ürünler olsa da kullanım şekilleri benzer olduğundan dilediğiniz zaman çeşitli ürünleri deneyebilirsiniz. Örneğin, Ob tampon nasıl takılır? öğrendiyseniz bunu diğer markalara da uygulayabilirsiniz.

Regl iken tampon nasıl kullanılır? ve vajinal tampon nasıl yerleştirilir? Sorularının cevabı ortaktır. Regl dönemlerinde tampon kullanmadan önce ellerinizi iyice yıkamalı ve temiz olduğundan emin olmalısınız.

Tamponlar genellikle plastik bir koruma ambalajına sahiptir. Bu ambalajı çevirerek çıkardıktan sonra düz tutmalısınız. İnce uç yukarıda, kalın uç aşağıda kalmalıdır. Alt kısımda bulunan ip çekilerek uzatılır fakat koparılmaz.

Bacaklarınızı dizlerden kırarak ya da bir tanesini yüksek bir yere koyarak pozisyon alabilirsiniz. İnce uç yukarıda olacak şekilde, tek parmak ile vajina içine tam oturana kadar itilir.

Ürünün daha ileri gitmeyeceğini hissettiğinizde yerleştirme işlemini bırakabilirsiniz. İpin mutlaka dışarıda kalması ve genital bölgenin ön kısmına doğru ucunun yerleştirilmesi tavsiye edilir.

Tampon ve Menstrual Kap Farkı Nedir?

Vajina içine yerleştirilerek kullanılan bu iki ürün, farklı materyallerden üretilmiştir. Tampon, ped gibi tamamen emici yapısı ile sıvıyı içine hapseder.

Menstrual kap ise esnek silikondan yapılır ve sıvı içine dolar. Doğru çıkarılmazsa dökülme olasılığı vardır. Tampon tek kullanımlık, menstrual kap yeniden kullanılabilir şekilde tasarlanmıştır.

Tampon ve Menstrual Kap Bakireler Kullanabilir mi?

Bu tarz hijyen ürünlerinin vajina içine yerleştirilmesi sonucu bekaretin etkilenmesi genellikle söz konusu değildir.

Esnek bir yapıya sahip olan ve çoğunlukla ergenlik döneminden itibaren yavaş yavaş ortadan kaybolan kızlık zarına bu ürünlerin zarar verme ihtimali düşüktür.

Bu nedenle “Bakireler tampon kullanabilir mi? sorusunun cevabı “Evet” olur. Serviks yüksekliğine göre sorunsuz şekilde bu ürünleri tercih edebilirsiniz.

Bakireler için serviks yüksekliğine uygun boyutun seçilmesi en doğru hareket olur. Tampon ped bekârete zarar verir mi? sorusunun cevabı ise uygun kullanım ve ürün ile “Hayır” olur.

Tampon Varken Tuvalete Gidebilir miyim?

“Evet” gidebilirsiniz. Vajinal kanamanın kaynağı ve idrar yolu birbirinden farklı olduğu ve tampon bu yolu kapatmadığı için tuvalete gitmenizde herhangi bir sakınca yoktur.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken ise ipi ihtiyaç giderme sırasında ön taraftan tutarak ıslanmasını engellemek ve çok zorlamamak olur. İpin idrara bulaşması tampon değişimi sırasında sorun yaratabilir.

Tampon İçime Kaçabilir ve Kaybolabilir mi?

Vajinanın içi belirli bir limite sahip olduğu için cevap “Hayır” olur. Kasların kasılması sayesinde tamponu sıkı bir şekilde tutan vajinal duvarlar ve servikse geçişin kısa olması dolayı ile bir kaybolma söz konusu olmaz.

Sadece dışarı çıkarmak için kullanılan ip eğer dikkat etmezseniz içeri kaçabilir. Parmakla ipi geri çıkarmak da oldukça kolaydır. İpi sert çekmemeye ve kopmamasına özen göstermelisiniz.

Tampon Kendiliğinden Düşer mi?

“Hayır” düşmesinin imkanı yoktur. İçinde bulunan unsuru kasılarak tutan kaslar sayesinde doğru yerleştirilmiş bir tampon düşmez. Tampon düşecekmiş hissi yaşıyorsanız yeterince derine ittirmemişsinizdir.

Tampon Kullanırken Spor Yapabilir miyim?

“Evet” tampon kullanırken spor yapabilirsiniz. Hatta sporcular pişik, tahriş ve ekstra yük sorunu yaratmadığı için sıklıkla regl dönemlerinde tampon kullanmayı tercih eder.

Hafif ve hissedilmeyecek kadar vücudun bir parçası gibi olan ürün, spor yaparken size ped kullanımından daha fazla avantaj sağlar.

Aklınıza takılan tüm sorularınız için Umut Ol Umut Bul Facebook grubumuza üye olabilirsiniz.

Yorumunuzu GönderinHenüz yorum yapılmamış
    Doktora Sorun - [blog_doktor]    Telefon Numaranız: