Bahceci Tup Bebek

Naboth Kisti Nedir?

Naboth Kisti Nedir? Klinik önem taşımayan jinekolojik patoloji türlerinden biri olan Naboth kistleri, genel olarak tıbbi müdahalelere gerek kalmadan tedavi edilebilir. Ancak hastaların acı…

Naboth Kisti Nedir?
    

Naboth Kisti Nedir? Klinik önem taşımayan jinekolojik patoloji türlerinden biri olan Naboth kistleri, genel olarak tıbbi müdahalelere gerek kalmadan tedavi edilebilir.

Ancak hastaların acı ve ağrı gibi şikayetleri olduğunda ve lezyonun mevcut durumu tam olarak görüntülenemediğinde cerrahi işlem yapılması gerekebilir.

Transvajinal adı verilen ultrasonografi yöntemiyle ve manyetik rezonans görüntüleme işlemleriyle görülebilen Naboth kistleri, rahim ağzı kanalı bölgesinde bulunan salgı bezlerinin uç bölümünde yer alır. Enfeksiyonlarla ya da başka yollarla yaşanan tıkanıklık nedeniyle ortaya çıkan kistlerin içi sıvı doludur.

Bir diğer adı rahim ağzı kisti olan bu rahatsızlık, bezlerin sıvıyı dışarı atamaması ve tıkanmasına bağlı olarak oluşur. Rahim ağzı kistleri ile ilgili merak ettiklerinizi gözden geçirebilir, önemli detaylara hemen ulaşabilirsiniz.

Naboth Kisti Nedir, Neden Oluşur?

Naboth kisti nedir sorusuna detaylı bir yanıt vermek gerekirse rahim ağzı – serviks adı verilen bölgede büyümeye başlayan küçük ya da büyük kistlerdir, denilebilir. Bu kistler, özellikle doğurganlık dönemi içerisinde olan kadınların her birinde görülebilir ve risk grubu genel olarak doğurganlık dönemindeki kadınlardır.

Genellikle iyi huylu olduğu bilinen ve kanserli olmadığı ifade edilen Naboth kistleri, gebelik, hormonal değişiklikler, travma, enfeksiyon gibi sebeplerle ortaya çıkabilir. Peki Naboth kisti neden oluşur? Rahim ağzı kisti, pek çok farklı sebepten dolayı ortaya çıkabilir.

Kişinin rahim ağzında ve içinde oluşan enfeksiyonlar, vücut üzerinde ciddi etkide bulunan travmalar, zorlu hamilelik süreçleri ve hormonal değişimler, Naboth kisti oluşumunu tetikleyebilir.

Naboth Kisti Kanama Yapar mı?

“Naboth kisti nedir kanama yapar mı?” sorusu, bu sağlık problemiyle karşı karşıya olduğundan şüphelenen pek çok kadın tarafından sıklıkla sorulur. Naboth kisti, çeşitli şekillerde vajinal kanamaya yol açabilen bir sağlık sorunudur.

Kist sebebiyle yaşanan ve en sık karşılaşılan kanama türü, iki adet dönemi arasında yaşanan lekelenmelerdir. Sürüntü şeklinde gözlemlenen kanamalar, orta ve büyük boyutlu Naboth kistlerinin habercisi olabilir.

Cinsel ilişki sonrasında yaşanan kanamalar da Naboth kistinden kaynaklanabilir. Özellikle rahim ağzında acı ve ağrı hissiyle birlikte kanama oluşuyorsa, durumu doktorunuza derhal bildirmeniz sağlığınız açısından büyük önem taşır.

Naboth Kisti Belirtileri Nelerdir?

Rahim ağzı kisti, tüm kadınların dikkatli olması gereken sağlık sorunları arasında yer alır. Peki Naboth kisti belirtileri nedir? Naboth kistlerinin özellikle büyük boyutlu olanları, aşağıdaki belirtilere yol açabilir.

 • Adet döngüleri arasında oluşan kanama ya da kanamalar,
 • Kötü kokuya sahip olan vajinal akıntı,
 • Alt karında şişlik ya da basınç,
 • Birleşme sonrası kanama,
 • Sık sık idrara çıkma.

Rahim ağzı kistinden şüphelenen pek çok kadın, “Naboth kisti ağrı yapar mı?” sorusuna da yanıt arar. Naboth kisti, ileri seviyede bulunması durumunda alt karın bölgesinde ağrı ve acıya yol açabilir.

Özellikle büyük boyutlu kistler, yüksek şiddete sahip olan ağrılara yol açabilir. İlerlemiş rahim ağzı kisti problemlerinde genel olarak bel bölgesinde, pelviste, bacaklarda ve birleşme sonrası vajinal bölgede ağrı oluşumları gözlenir. Bu ağrıları diğer ağrılardan ayırt etmenin en belirleyici yolu, hangi sıklıkta ortaya çıktıklarını gözlemlemektir.

Eğer belirli dönemlerde hissedilen ve sonrasında uzun bir süre boyunca ortaya çıkmayan ağrılar gözlemliyorsanız, ağrıların sebebinin Naboth kisti olma olasılığı son derece düşüktür. Ağrının sabit, devamlı ve sık yaşanması durumlarında ise acilen Naboth kisti kontrolü yaptırmanızda yarar bulunur.

Naboth Kisti Hamileliğe Engel mi?

Naboth kisti, seviyesine ve boyutuna göre hamileliğe engel olabilir. Kadın infertilitesine yol açan faktörler arasında kabul edilen rahim ağzı kistleri, döllenmeyi engelleyebilir ve bu durumda da hamile kalmayı imkânsız hâle getirebilir.

Naboth kistlerinin kısırlığa yol açmasının temel sebebi, döllenme esnasında rahim ağzının açılmasını engellemeleridir. Bu sebeple kistin cerrahi operasyonla ya da diğer tedavi yöntemleriyle ortadan kaldırılması, kısırlık probleminin de tamamen giderilmesi anlamına gelir.

Naboth kisti sebebiyle hamile kalamayan kadınlar, başka herhangi bir sağlık problemi yaşamamaları durumunda kistten tamamen kurtulduktan bir süre sonra doğurganlıklarını geri kazanabilir. Cerrahi operasyonla alınan kistlerin ameliyat bölgelerinin iyileşmesi için doktorunuz bir süre hamilelik denememenizi önerebilir.

Bu yüzden Naboth kisti ameliyatı olan kadınların gebelik planlamalarını doktor gözetiminde gerçekleştirmesinde yarar bulunur.

Naboth Kisti Tehlikeli Midir?

Pek çok kist türü, doku olarak herhangi bir tehlike arz etmeseler de yine de hastalarda ürkütücü bir etki uyandırır. Naboth riski de rahim ağzı kanserini çağrıştıran ve bu sebeple de korkuyla yaklaşılan kist türleri arasındadır. Pek çok kadın, “kist kaç mm tehlikelidir?” gibi soruların yanıtını arar.

Naboth kisti, tamamen iyi huylu dokulardan oluşur ve farklı sağlık problemlerinin bir araya gelmesi gibi ekstrem durumlar oluşmadığı sürece kanser gibi hayati tehlike oluşturan hastalıklara dönüşmez. Kistin iyi huylu olması ise tedavi zorunluluğunu ortadan kaldırmaz.

Ağrı, kısırlık, halsizlik gibi etkileri sebebiyle kişinin yaşam kalitesini düşüren Naboth kistinin en kısa sürede teşhis ve tedavi edilmesi, genel sağlık açısından önemlidir.

Naboth Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

Naboth kistinin tedavisinde pek çok farklı yöntem uygulanır. Eğer hastalık çok ileri seviyede değilse, Naboth kisti bitkisel tedavi yöntemleriyle giderilebilir. Başlangıç seviyesinde bulunan kistler için doktorlar tarafından önerilen ödem ve enfeksiyon söktürücü bitkisel kürler, kistlerin zayıflamasını sağlayabilir ve ilerlemesini durdurabilir.

Büyüdükten sonra fark edilen kistler ise ameliyat, lazer tedavisi, kriyoterapi ve elektrokoter gibi yöntemlerle tedavi edilir. Ameliyat seçeneğinde kist dokusu cerrahi müdahaleyle rahim ağzından kesilerek alınır.

Lazer tedavisinde ise kistli doku lazer ışınlarıyla koparılır. Kriyoterapi yönteminde kist, sıvı azotla dondurulur ve yerinden düşürülür. Elektrokoter tedavisinde ise elektrik dalgalarından yararlanılır ve kist içindeki sıvının elektrik yardımıyla boşaltılması sağlanır.

Aklınıza takılan tüm sorularınız için Umut Ol Umut Bul Facebook grubumuza üye olabilirsiniz.

Yorumunuzu Gönderin3 Yorum
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar hocam rahim ağzında kistlerin mevcut sık tuvalete çıkma probleminde yaşıyorum ayrıca kısırlık tedavisinde görüyorum doktorum kistleri almak istiyor sorum şu bu kistler alınırken yumurtalıklarda bir hasara yol açma ihtimali varmı çünkü amh değerim düşük olduğu için bu konuda tedirginim

  14 Nisan 2022 / 01:18
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Böyle bir ihtimal bulunmamaktadır. Geçmiş olsun.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   14 Nisan 2022 / 08:58
 • ***** Yanıtla

  Çok tşk ederim.

  14 Nisan 2022 / 11:11
Diğer Yorumlar
Doktora Sorun - [blog_doktor]Telefon Numaranız: