Bahceci Tup Bebek
 • INTERNATIONAL PATIENTS

Kürtajdan Sonra İlk Adet

Kürtajdan Sonra İlk Adet
    

Adet düzensizliği, kadınların gebelik ihtimalinden şüphelenmesine ve jinekolojik rahatsızlıklara dair endişe duymasına yol açan temel sebepler arasındadır. Kürtaj olan kadınların işlem sonrasında merak ettiği unsurlardan biri, adet düzeninde yaşanabilecek değişikliklerdir.

Peki, kürtaj nedir? Kürtajdan sonra ilk adet ağrısı ya da kanaması ne zaman başlar? Kürtaj sonrası adet düzensizliği yaşamak ne anlama gelir? Gelin, bu soruların yanıtlarını inceleyelim.

Kürtaj Ne Demek?

Kürtaj, rahim içinde istenmeyen ya da risk taşıyan bir gebeliğe son verilmesi anlamına gelir. Tıbbi literatürde gebelik sonlandırma ya da gebeliğin tahliyesi olarak da anılan bu işlem, çocuk aldırma ve kürtaj sözcükleriyle de ifade edilir.

Kürtaj olarak ifade edilen tıbbi uygulamanın doğru kullanımı aslında küretaj şeklindedir ve bazen tanısal amaçlarla bazen de tedavi amacıyla rahim iç zarından doku örneklerinin alınması veya rahim iç zarının tümüyle temizlenmesidir.

Yaygın kullanımı ile ‘kürtaj’ ise gebeliğin sonlandırılması işlemini ifade eder. Ülkemizde kürtaj işleminin yapılabilmesi için yasal sürenin sınırı, gebeliğin 10. haftasıdır. 10. haftayı geçen gebelikler yasal olarak sonlandırılamaz. Gebelik haftası ilerledikçe kürtaj işlemi daha zor ve riskli bir hale gelir.

Kürtaj Sonrası Kanama Olur mu?

Kürtaj cerrahi bir işlem olduğu için, işlem sonrasında belirli bir süre boyunca kanamanız olması doğaldır. Çünkü iyileşme sürecinde rahim kendini yeniler ve rahim içinde kalan doku parçaları kanama yoluyla dışarı atılır. Kürtaj sonrası oluşan kanama, adet kanamasına oldukça benzeyen özellikler taşır.

Kanama süresi 2 haftaya kadar uzayabilir ve kanama bittikten sonraki süreçte ilk adet kanaması yaşanana dek lekelenmeler görülebilir. Kanamanın rengi kahverengi, dokusu ise pıhtılı olabilir.

2 haftayı geçen veya ağrı şikayetiyle birlikte görülen kanamalarda vakit kaybetmeden bir uzmana danışılması tavsiye edilir. Kürtaj işlemini takip eden 4. ve 6. haftalar arasında ise, ilk adet kanamasının başlaması beklenir.

Kürtaj Sonrası İlk Adet Kanamasının Az Olması

Kürtaj sonrası ilk adet kanaması, olağan adet kanamalarına kıyasla daha az miktarda olabilir. Ancak kürtaj esnasında vücudun hormon dengesini kalıcı olarak değiştiren bir müdahale söz konusu olmadığı için, adet düzensizliği ya da adet kanamasının miktarında yaşanan değişiklikler de kalıcı değildir.

Kürtajdan sonra ilk adet kanaması kahverengi renkte ya da pıhtılar halinde de görülebilir. Rahim kendini yenileme sürecine girdiği için, tüm bu semptomlar doğal kabul edilir. Ayrıca, ilk adet kanamasını takip eden ikinci ya da üçüncü döngüde bu semptomların ortadan kalkma olasılığı yüksektir.

Kürtaj Sonrası İlk Adet Kanamasının Fazlalığı

Gebelikte anne adaylarının vücudunda HCG hormonu düzeyi yükselmeye başlar. Kürtaj işlemi sonrasında ise hormon seviyesi yeniden düşüşe geçer. Adet düzeninde yaşanan değişiklikler, çoğunlukla HCG hormonu seviyesindeki değişimlerden kaynaklıdır. Bu nedenle kürtaj sonrası ilk adet kanaması normalden az olabileceği gibi, fazla da olabilir.

Ancak bu esnada yaşanan semptomlar takip edilmelidir. Artan adet kanamasını kötü kokulu vajinal akıntılar takip ediyorsa, gün içerisinde normalden çok daha sık ped değiştirmenize yol açacak ölçüde şiddetli kanamanız varsa veya şiddetli ağrı şikayetiniz oluştuysa mutlaka doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Kürtaj sonrası ilk adet kanamasının ağrıya yol açması, çok şiddetli olması ve kötü kokulu vajinal akıntıyla birlikte görülmesi tıbben doğal kabul edilmez.

Kürtajdan Sonra İlk Adet Belirtileri

Kürtaj işleminden sonra kanama olması, kanamalar ağrılı olmadığı ya da birkaç günde sonlandığı sürece normal kabul edilir. Ancak söz konusu kanamalar adet kanamasıyla karıştırılmamalıdır. Gebelik sonlandırıldıktan sonra rahmin yeniden yumurtlama dönemine girebilmesi için toparlanması ve kendini yenilemesi gerekir.

Bu nedenle kürtaj işleminin uygulanmasından yaklaşık 30 – 35 gün sonra ilk adet belirtilerinin başlaması beklenir. Yaşanan adet belirtileri, çoğunlukla kürtaj işlemi öncesinde gerçekleşen belirtilerle aynıdır. Bu süreçte şiddetli ağrı, kötü kokulu akıntı ve yüksek ateş gibi olağan dışı bir belirtiyle karşılaşıldığı takdirde bir uzmana başvurulmalıdır.

Kürtajdan Sonra İkinci Adet Ne Zaman Olur?

Kürtaj işlemini takip eden ilk birkaç ay içinde adet düzensizliği yaşamanız oldukça doğal bir durumdur. Bu nedenle işlem sonrasında ikinci adetinizi de beklediğiniz zaman aralığından önce ya da sonra görebilirsiniz.

İkinci adet döneminiz ilk adetinizin sonlanmasından kısa bir süre sonra başlayabilir ya da iki periyot arasındaki süre 50 güne kadar uzayabilir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken, kürtaj işlemi sonrasındaki ilk 6 hafta içinde ilk adetinizi görmüş olmanızdır.

Eğer 6 hafta geçmesine rağmen ilk adet kanamanız başlamadıysa, gebeliğiniz devam ediyor olabilir. Kürtaj sonrası kanamalar devam ederken cinsel ilişkiye girilmesi, enfeksiyon riskini doğurabileceği için önerilmez. Ancak bu esnada cinsel ilişkiye girdiyseniz, düşük olasılık da olsa yeniden gebe kaldığınız için ilk adet kanamanızı görmemiş olabilirsiniz.

Kürtajdan Sonra Adet Ne Zaman Düzene Girer?

Az önce de sözünü ettiğimiz gibi, kürtaj işlemi kadınların vücudunda kalıcı hormon değişikliklerine ya da adet düzensizliğine yol açmaz. Ancak kürtaj işlemini takip eden ilk birkaç ay içinde, adet düzeninde değişiklikler olması normal kabul edilir.

Adetinizin ne zaman yeniden düzene gireceği zaman dilimi; yumurtlama sürenize, stres düzeyinize ve vücudunuzdaki hormonal dengelere bağlı olarak belirlenir. Bu nedenle her kadının kürtaj sonrasında yaşadığı adet dönemi semptomları bir diğerine göre farklı olabilir.

Kürtaj sonrasında doktorunuzun tavsiyeleri ve önerileri çerçevesinde hareket ettiğiniz sürece, adet düzeninin yeniden oluşma sürecini hızlandırabilirsiniz.

Bu dönemde stresten mümkün olduğunca uzak kalmak, sağlıklı beslenmek ve uyku düzeni oluşturmak da adet kanamalarınızın düzene oturması açısından etkilidir.

Kürtaj sonrasında enfeksiyon oluşumuna yol açabilecek tüm eylemlerden kaçınmanız büyük önem taşır. Böylelikle vücudunuzun hormon seviyeleri yeniden en kısa sürede normale dönebilir ve kürtaj işleminden önceki hayat düzeninize ve standartlarınıza kavuşabilirsiniz.

Aklınıza takılan tüm sorularınız için Umut Ol Umut Bul Facebook grubumuza üye olabilirsiniz.

44 Yorum
 • ***** Yanıtla

  Mereba ben 1 ay oluyo kurtaj olalı ama aşırı adet oldum 2 gundur ve çok endişeleniyorum kurtajdan sora aşırı adet normalmi?

  29 Kasım 2022 / 12:59
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuza danışmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   29 Kasım 2022 / 14:36
 • ***** Yanıtla

  Merhaba 21 ekimde kürtaj oldum adet görmedim daha hamile kalma olasılığım varmıdır

  9 Kasım 2022 / 00:38
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuza danışmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   9 Kasım 2022 / 09:34
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar Ağustos ayında kürtaj oldum 27 Eylül’de ilk reglm oldum ve 10 gün sürdü. 27Eylülden beri 40 gün oluyor toplam 2. adetimi hala olmadım. idrar ve kan testi yaptım 3 gün önce hamile değilim sonuç negatif. Hala adet göremememin sebebi nedir ne olabilir?

  5 Kasım 2022 / 15:41
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktora başvurmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   7 Kasım 2022 / 15:45
 • ***** Yanıtla

  7 ağustosta kürtaj oldum. 2 hafta sonra de bilgisiyle doğum kontrol hapı kullandım ve 30 ağıstosta regl oldum. 10 gün civarı sürdü. Şuan reglim 5 gün gecikmiş görünüyor fakat bu normal midir?

  7 Ekim 2022 / 00:04
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuza danışmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   7 Ekim 2022 / 09:52
 • ***** Yanıtla

  Merhaba kurtajdan sonra ilk adetim 15 gune yakın surdu hala lekelenmeler oluyor uzun surmesı normalmi

  5 Ağustos 2022 / 10:57
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   İşleminizi gerçekleştiren doktorunuza danışmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   5 Ağustos 2022 / 11:00
 • ***** Yanıtla

  Merhaba 3 haziranda kürtaj oldum. Lekelenmeler birkaç gün surdu sonra bitti. 30 haziranda adet olur gibi kanamam oldu. Normalde beş gün sürerken bugün 8 gün oldu normal mi acaba. Endişelenmem gerekiyor mu

  8 Temmuz 2022 / 00:53
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Normaldir. Doktorunuza danışmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   8 Temmuz 2022 / 09:48
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar 10 mayısta 20 haftalıkken ilaçla düşük yaptım sonra kürtaj oldum kanamalarım 1 hafta sürdü sonra kahverengi leke oldu 23 mayısta adet olue gibi oldum ama çok az geldi ve yok şuan biranda kesildi bunlar normal mi doktora mı gitmeliyim acaba

  24 Mayıs 2022 / 23:38
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktora başvurmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   2 Haziran 2022 / 11:25
 • ***** Yanıtla

  Merhaba ben 1 nisanda boş gebelikten dolayı kürtaj oldum bir ay lekelenmem bitmedi ve Beta HCG değerim çok yavaş düşüyor adet tarihim geldiğinde bütün belirtilerini yaşadım ama âdet olmadı sadece bi kaç gün lekenme tarzında oldu bu normal midir veya kan degerlerimin tam düşmemesi bunda etki edermi

  23 Mayıs 2022 / 18:38
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuza danışmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   2 Haziran 2022 / 11:24
 • ***** Yanıtla

  Merhaba 1 martta kurtaj oldum 26 gun sonra ilk adetımı oldum 9 gın surdu yogun.ilk adetımden 24 gun sonra 2 kez adet oldum ondada bugun 9.gunum ama daha da uzayacak gıbı. Bebek oncesı adetlerim de 6 gun surerdı. Bu durum normal mo bu kadar uzun sure adet goruyo olmam

  27 Nisan 2022 / 12:49
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Genel muayene olmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   12 Mayıs 2022 / 10:25
 • ***** Yanıtla

  Merhaba. 19 şubatta düşük sebebiyle kürtaj oldum. Kürtajdan sonra işk reglim 24 martta oldu. İlk beş gün çok yoğun kanamam oldu. Ancak bugün 14 gün olmasına rağmen kanamam yoğun olmasa da devam ediyor. Bu durum normal mi?

  6 Nisan 2022 / 12:21
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kanama olması normaldir fakat genel muayene için mutlaka doktora başvurmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   6 Nisan 2022 / 13:28
 • ***** Yanıtla

  Merhaba 5 martta 18 haftalık bebeğim tıbbi tahliye oldu o dönemde kanamam uzun sürdü şuan henüz ilk adetimi olmadım normal midir?

  4 Nisan 2022 / 11:44
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Evet, normaldir. 45 gün içerisinde adet olursunuz eğer aksi bir durum olursa doktorunuza danışmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   4 Nisan 2022 / 11:46
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar kürtajdan 42 gün sonra adet oldum 12 gün hala lekelenmezlermiş oluyor normal mi

  26 Mart 2022 / 22:48
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Lekelenmeler normaldir. Yalnız genel muayene için tekrardan doktorunuza başvurmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   28 Mart 2022 / 10:51
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar 8+1de bebegimin kalbi durdugu icin kurtaj oldum ve bir ay boyunca lekelenme hep oldu.bir ay sonra adet oldum adetim bitti hala lekelenmeler az da olsa devam ediyor(adetim biteli bir hafta oldu) bu normal midir nereye kadar lekelenme olur

  14 Mart 2022 / 15:41
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Lekelenmeler normaldir. Doktorunuza danışmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   14 Mart 2022 / 16:42
 • ***** Yanıtla

  Merhaba düşük yaptım ama kürtaja gerek duyulmadı 7-8 gün kanamam oldu 1 ay 3 gün sonra adet görmeye fazla değil ama biraz öncekilere göre yoğunluk var normalmi

  13 Şubat 2022 / 00:01
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   İlk adet döneminde fazla olması normal. Geçmiş olsun.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   13 Şubat 2022 / 21:57
   • ***** Yanıtla

    Merhaba 8. Haftamda bebeğimin öldüğünü farkettık ve ilaçla düşük yaptım 4,5 gün kanamam oldu dr herşey çok güzel dedi ancak şimdi 32. Günündeyim hala adet görmedim normalim yoksa dr tekrar gitmelimiyim ne kadar daha beklemeliyim (düşükgününden hesaplıyorum)teşekkürler

    23 Şubat 2022 / 00:24
    • Bahçeci
     Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

     Merhaba,

     Doktorunuza başvurmanızı öneririz.

     Saygılarımızla,
     Bahçeci Ailesi

     28 Şubat 2022 / 11:24
   • ***** Yanıtla

    Merhaba 8. Haftamda bebeğimin öldüğünü farkettık ve ilaçla 8+1 günlük düşük yaptım 4,5 gün az kanamam oldu dr herşey çok güzel ve korunmanda gerek yok dedi ancak hala adet görmedim şimdi 32 gün oldu 5gün önce hamilelik testi yaptım negatif çıktı dr tekrar gitmelimiyim yoksa ne kadar daha beklemeliyim beni cevaplandırırsanız çok sevinirim

    23 Şubat 2022 / 12:43
    • Bahçeci
     Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

     Merhaba,

     Tekrardan doktorunuza başvurmanızı öneririz.

     Saygılarımızla,
     Bahçeci Ailesi

     28 Şubat 2022 / 11:31
     • *****

      Merhaba 7 haftalık düşük yaptm ve kürtaj oldum.5 hafta sonrası filan adet oldm.daha doğrusu adet mi yksa yine düşük kanaması mi bilmiyorm.cok yoğun ve pıhtılar halinde geliyor,ve ben tutup cekiyorm içinden.bel ağrım da çok şiddetli düşük yaptgmdaki gibi.acaba psikolojik çok mu etkilendim yksa düşük mü yapıyorm😔😔

      1 Mart 2022 / 17:19
     • Bahçeci
      Bahçeci Tüp Bebek Merkezi

      Merhaba,

      Genel muayene için doktora başvurmanızı öneririz.

      Saygılarımızla,
      Bahçeci Ailesi

      1 Mart 2022 / 17:25
  • ***** Yanıtla

   Merhabalar bende ewde düşük yaptım sonra gerisi kürtaj oldum 12 haftalık tı ilk adetim 36 gün geldi çok az 13 qün sürdü ikinci adet 35 gün sonrA oldu ama aşırı şiddetli sanki 1 buçuk gibi saat bir orkid doluyor normale göre biraz fazla oldu neden acaba cewap werirmisiniz

   5 Mart 2022 / 00:54
   • Bahçeci
    ***** Yanıtla

    Merhaba,

    Kürtaj sonrası bu tür kanamalar 1-2 adet süresince olabiliyor. Tekrar ederse doktora başvurmanızı öneririz.

    Saygılarımızla,
    Bahçeci Ailesi

    13 Mart 2022 / 21:59
 • ***** Yanıtla

  Merhaba, ben 22 kasımda düşük yaptım Aralık 24 de ilk adetimi oldum şuan 36 gün oldu ama göğüs hassasiyetim olmasına rağmen hala regl olmadım normal midir acaba? Teşekkür ederim 🙏🏻

  28 Ocak 2022 / 10:25
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Adet düzensizliği yaşamanız normal fakat doktorunuza başvurmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   28 Ocak 2022 / 10:42
 • ***** Yanıtla

  Merhaba 5 kasımda kürtaj oldum bebeğim ölü olduğu için 7 haftalık. İlk adetim 18 aralım aralıkta oldu. İkinci adetim şuan 36 gün geçti olmadı. Normal mi gecikme olması

  24 Ocak 2022 / 08:41
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sizi takip eden doktorunuza danışmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   24 Ocak 2022 / 11:06
   • ***** Yanıtla

    Merhaba ben 22 ocakta kurtaj oldum.Kutajdan 18 gun sonra iliskiye girdim.Ertesi gun hapi attim ve sonra bi tane daha ertesi gun hapi attim.20 subatta lekelenme tarzi ertesi gunde lekelenme tarzi bugun kirmizi renk kan geldi.Ve bitti.Bunun anlami nedir ?

    22 Şubat 2022 / 21:37
    • Bahçeci
     Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

     Merhaba,

     Ertesi gün hapı adet düzensizliği yapabilir fakat kesin bir sonuç için kandan Beta HCG testi yaptırıp doktora başvurmanızı öneririz.

     Saygılarımızla,
     Bahçeci Ailesi

     28 Şubat 2022 / 11:22
 • ***** Yanıtla

  8 Aralık’ta kürtaj oldum 26 gün sonra pembemsi kanamam başladı normalden daha az geliyor arada kırmızı oluyor ama genelde pembe renkte normalde çok ağrılı adet geçiririm bunda hiç ağrım yok normal mi yardımcı olur musunuz..

  7 Ocak 2022 / 22:26
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kanamanız normaldir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   21 Ocak 2022 / 14:22

Yorumunuzu Gönderin


Doktora Sorun - Doç. Dr. Betül DündarSizi Arayalım
Telefon Numaranız:

ya da 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Telefon Numaranız: