Jinekolojik Estetik Cerrahisine Kimler Başvurur?


Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı

Doktora Sorun

Menopoza giren kadınlarda vajina estetiği oranı artıyor.

Günümüzde estetik operasyonların kapsadığı alan ve bu konuyla ilgili teknikler oldukça ilerlemiş durumda. Jinekolojik estetik ameliyatlar da bunlardan biri. Gerek tıbbi, gerekse estetik kaygılardan ötürü vajina bölgesine estetik ameliyatlar başarıyla yapılabiliyor. Çok vajinal doğum yapmış kadınlarda sarkma, gevşeme nedeniyle cinsel ilişkiden haz alamama ya da idrar, gaz kaçırma sorunlarının ortaya çıkabilirler özellikle bu kadınlara estetik cerrahinin önerilmektedir.

Özellikle menopoz dönemindeki kadınlarda vajina estetiği yaptırma sıklığı artmaktadır.

“Menopoz dönemi yarattığı sıkıntılardan dolayı birçok kadın için zorluk yaratabilmektedir. Bununla birlikte adetten kesilme yaşanması nedeniyle kadınların bazıları da bu dönemi cinsel yaşamın sonu olarak algılayabiliyor ki bu son derece yanlış bir düşüncedir. Vajenin azalan östrojen hormonu nedeniyle kuruması ağrılı ya da hazzı olmayan cinsel ilişkiye yol açabilir. Bu nedenle menopoza giren kadınlar arasında vajina estetiğine başvurma oranı giderek artmaktadır. “

Vajina estetiği, cinsel ilişkiye girmeyi engellemiyor

Vajina estetiği geçiren bir kişinin doğum yapmasında ya da cinsel ilişkiye girmesinde herhangi bir sakınca yoktur, vajinal olarak doğum isteğinin tamamlanmış olmasının ameliyattaki kalıcı başarıyı artıracağına işarettir.

“Sarkmış olan küçük dudakları ameliyatı, asimetrik dudaklar, kalın- hörgüç yapılı dış dudakların ameliyat edilmesi sadece görsel değil günlük yaşantının da konforunu arttırabilir. Bunun için doğum sonrasının beklenmesine gerek yoktur.