Menopoza giren kadınlarda vajina estetiği oranı artıyor.

Günümüzde estetik operasyonların kapsadığı alan ve bu konuyla ilgili teknikler oldukça ilerlemiş durumda. Jinekolojik estetik ameliyatlar da bunlardan biri. Gerek tıbbi, gerekse estetik kaygılardan ötürü vajina bölgesine estetik ameliyatlar başarıyla yapılabiliyor. Kadınların daha sağlıklı ve kaliteli cinsel yaşam için jinekolojik estetik- vajina estetiği ameliyatları geçirmek istediğini anlatan Bahçeci Sağlık Grubu Fulya Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Op. Dr. Aytun Aktan, vajina bölgesindeki bu estetik sorunların, günlük yaşamında ve psikolojik olarak da bazı sorunlar yaratabileceğine işaret ediyor. Çok vajinal doğum yapmış kadınlarda sarkma, gevşeme nedeniyle cinsel ilişkiden haz alamama ya da idrar, gaz kaçırma sorunlarının ortaya çıkabileceğini anlatan Op. Dr. Aktan, özellikle bu kadınlara estetik cerrahinin önerilebileceğini söylüyor.

Özellikle menopoz dönemindeki kadınlarda vajina estetiği yaptırma sıklığının arttığına işaret eden Op. Dr. Aktan, konuyla ilgili şu bilgileri veriyor:

“Menopoz dönemi yarattığı sıkıntılardan dolayı birçok kadın için zorluk yaratabilmektedir. Bununla birlikte adetten kesilme yaşanması nedeniyle kadınların bazıları da bu dönemi cinsel yaşamın sonu olarak algılayabiliyor ki bu son derece yanlış bir düşüncedir. Vajenin azalan östrojen hormonu nedeniyle kuruması ağrılı ya da hazzı olmayan cinsel ilişkiye yol açabilir. Bu nedenle menopoza giren kadınlar arasında vajina estetiğine başvurma oranı giderek artmaktadır. “

Vajina estetiği, cinsel ilişkiye girmeyi engellemiyor

Vajina estetiği geçiren bir kişinin doğum yapmasında ya da cinsel ilişkiye girmesinde herhangi bir sakınca olmadığının da altını çizen Op. Dr. Aktan, vajinal olarak doğum isteğinin tamamlanmış olmasının ameliyattaki kalıcı başarıyı artıracağına işaret etti. Op. Dr. Aktan konuyla ilgili şu bilgileri vardı:

“Sarkmış olan küçük dudakları ameliyatı, asimetrik dudaklar, kalın- hörgüç yapılı dış dudakların ameliyat edilmesi sadece görsel değil günlük yaşantının da konforunu arttırabilir. Bunun için doğum sonrasının beklenmesine gerek yoktur.