Histeroskopi


Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı

Doktora Sorun

Histeroskop; ışık kaynağı ve kamera bağlanan ince optik bir tüp yardımı ile vajina ve rahim ağzı geçilerek rahmin içini gözlemeye yarayan bir alettir. Histeroskopa takılı kamera sayesinde ameliyat edilecek bölge ekrana yansımakta ve işlem ekrana bakılarak hem tanı konulmakta hem de ameliyat gerçekleştirilmektedir.

Histeroskopi Neden Yapılır?

– Kısırlık tanı ve tedavisi,
– Düşüğe neden olan rahim içi bozuklukların tanı ve tedavisi,
– Anormal kanamanın tanı ve tedavisi,
– Miyomlar (rahim urları) ve poliplerin tanı ve tedavisi,
– Sterilizasyon (gebelikten korunma amaçlı tüplerin kapatılması),
– Rahim içine kaçmış spiralin çıkartılması,
– Kanser şüphesi olan hastalara, vajinal ve idrar yolu enfeksiyonu olan kadınlara ve gebelere histeroskopi yapılmamaktadır.

Ameliyat Nasıl Yapılır?

Operasyon için adet sonrasına gün verilmektedir. Rahim ağzının gevşemesi veya kolay açılabilmesi için işlemden bir gece önce kullanılmak üzere bir ilaç verilebilir. İşlemler sıklıkla genel anestezi altında yapılmaktadır. Vajinaya spekulum takılıp rahim ağzının gözlenmesini takiben histeroskop rahim ağzı kanalından (servikal kanal) ilerletilerek rahim içi gözlenir. Rahmi döşeyen doku (endometrium) ve tüplerin rahme girdikleri açıklıklar incelenir. Hedeflenen işlem yapılarak işleme son verilir.

İyileşme

Ameliyat sonrası ayılmanız için odaya alınacaksınız. Genel anesteziye bağlı bulantı hissedebilirsiniz. İşlemle ilgili ağrı hissetmeyeceksiniz. Evinize dönerken araba kullanmamanızı öneririz. Birkaç gün kanamalı bir akıntınız olabilir. Karında ağrı, ateş, titreme ve aşırı kanama olması durumunda doktorunuzu arayınız. Sıklıkla operasyondan sonraki gün işe başlayabilirsiniz.

Yarar ve Zarar

Histeroskopi deneyimli ellerde güvenilir bir ameliyat şeklidir. Her cerrahi işlemde olduğu gibi histeroskopik ameliyatlarda da işlem ne kadar kompleksse, komplikasyon olma olasılığı o kadar yüksektir. Doktorunuz sizi yapacağı işlem ve sonuçları hakkında bilgilendirecektir. Histeroskopun rahim içine yerleştirilmesi veya işlem sırasında rahim ağzı, rahim delinebilir. Bazı durumlarda laparoskopi yapılması gerekebilir. Rahim içinin gözlenmesi için kullanılan sıvı vücudunuzda birikebilir. Ortaya çıkan tüm problemlere gereken müdahaleler yapılacaktır. Doktorunuz sizin durumunuzu; histeroskopi ile tedavi, nedenler ve oluşabilecek komplikasyonlar konusunda bilgi verecektir.