Bahceci Tup Bebek

Her Annenin Bilmesi Gereken Uyarı Sinyalleri

Gebeliğiniz sırasında olabilecek bazı gelişmeler hemen dikkate alınmalıdır. Unutmayın, size tanı koyacak ve tedavinizi düzenleyecek tek kişi doktorunuzdur. Vajinal Kanama: Gebelik haftanıza göre vajinal…

Her Annenin Bilmesi Gereken Uyarı Sinyalleri
    

Gebeliğiniz sırasında olabilecek bazı gelişmeler hemen dikkate alınmalıdır. Unutmayın, size tanı koyacak ve tedavinizi düzenleyecek tek kişi doktorunuzdur.

Vajinal Kanama: Gebelik haftanıza göre vajinal kanamanın anlamı değişecektir. Düşük tehdidi veya doğumun başladığını işaret edebilecek ilk sinyallerden bir tanesi de lekelenme denilen, tuvalet kağıdında görebileceğiniz pembe mukustur. Cinsel ilişkiden sonra ufak kan lekeleri görebilirsiniz. Ama pede ihtiyaç duyulacak kadar olan parlak kırmızı vajinal kanamalar bir problemi işaret ediyor olabilir. Bu durumda doktorunuzu hemen arayın. Plasenta Previa adı verilen plasentanın rahim ağzının önünde yer alması ağrısız aktif vajinal kanamalara sebep olabilir. Abruptio Plasenta ise plasentanın rahim duvarından doğumdan önce ayrılmasıdır, ağrıyla beraber kanama olur. Her iki durumda hem bebek hem de anne için tehlikeli olabilir, bu nedenden dolayı hemen doktorunuza durumu bildirmeli ve hastaneye yatmalısınız. Gebelik haftanıza ve durumunuza göre doktorunuz en sağlıklı yaklaşımı belirleyecektir.

Kesenin Erken Yırtılması: Doğum başlayana kadar bebeğin içinde bulunduğu su kesesi (amniyotik kese) yırtılmaz, doğum sırasında ya kendiliğinden yırtılır ya da doktorunuzun yardımıyla yırtılır. Bu size herhangi bir acı vermez sadece vajenden bir sıvı akmasına neden olur. Eğer çamaşırınızı ıslatan kontrolünüz dışında bir sıvı geldiğini hissederseniz hemen doktorunuzu arayın. Gebelik haftanıza ve durumunuza göre doktorunuz en sağlıklı yaklaşımı belirleyecektir. Bazı durumlarda, özellikle ayakta dururken, yavaş ve az miktarda vajenden su gelebilir. Bu sızdırma genelde baskıdan dolayı idrar kaçırma yada normal akıntılarla karıştırılabilir. Doktorunuz bu sıvının nereden geldiğinin anlaşılması için test isteyebilir. Eğer herhangi bir sorunuz olursa doktorunuzu arayın.

Preeklampsi: Gebelikte yüksek tansiyon, idrarda protein atılımı ve ödemle karakterize ciddi bir gebelik komplikasyonudur. Bu durumun tam nedeni bilinmemektedir ancak damar içi disfonksiyon söz konusudur. Genellikle ilk gebeliklerde, sağlıksız beslenme veya aşırı kilo alımlarında ortaya çıkar. Çoğul gebelik, şeker ve böbrek hastalığı, ileri veya çok genç anne yaşı, bağ doku hastalıkları preeklampsi için risk faktörleridir. Genelde gebeliğin ilerleyen zamanlarında ortaya çıkar ve doğumla birlikte iyileşir. Tansiyon takibiniz ve idrar tahlilleri ile tanı konulur ve ciddi sorunlar ortaya çıkmadan önlem alınabilir. Gözününde uçuşan noktacıklar, ciddi ve kalıcı baş ağrıları, görmede bulanıklık, karın sağ üst bölgede ağrı ve ani aşırı kilo alımları bu sorunun belirtileri olabilir. Bunlardan herhangi biri oluştuğu zaman doktorunuza bildirin. Preeklampsi tedavi edilmez ise hem size hem de bebeğinize zarar verebilir.

Erken Doğum: 37. gebelik haftasından önce gerçekleşen doğumlar erken doğum olarak adlandırılır. Gebeliklerin yaklaşık olarak % 6’sında görülür. Çoğul gebelik, daha önce erken doğum yapmış olmak ve enfeksiyonlar erken doğum için risk faktörleridir. Eğer doğum tarihinizden önce rahimde belirli aralıklarla düzenli olarak gelen kasılmalar hissederseniz hemen doktorunuzu arayın. Erken doğum, bebeğiniz için, akciğerlerin yetersiz gelişmiş olması, beyin ve sindirim sisteminde ciddi problemler, görme bozuklukları gibi önemli sorunları beraberinde getirebilir. Erken müdahale size ve bebeğinize çok şey kazandıracaktır.

Herhangi Biri Söz Konusu Olduğunda Mutlaka Doktorunuzu Arayınız.

 • Vajinal kanama veya su gelmesi
 • Ciddi baş ağrıları
 • Olağandışı ağrılar
 • Görmede bulanıklık ya da göz önünde uçuşan noktacıklar
 • 38 C’yi geçen ateş
 • İdrarda yanma, idrar miktarında azalma
 • Geçmeyen bulantı, kusma
 • Olağandışı kaşıntı veya kabartılar
 • Baş dönmesi ya da bayılma
 • Yüz ve parmaklarda olağandışı şişmeler
 • Bebek hareketlerinde azalma

Bunlara ek olarak döküntülü hastalıklar, hepatit ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklardan birine maruz kaldıysanız hemen doktorunuzu arayınız.

Yorumunuzu GönderinHenüz yorum yapılmamış
  Doktora Sorun - [blog_doktor]  Telefon Numaranız: