Bahceci Tup Bebek
 • INTERNATIONAL PATIENTS

Hamilelikte Kanama Neden Olur, Normal midir?

Hamilelikte Kanama Neden Olur, Normal midir?
    

Gebeliğin herhangi bir döneminde ve sıklıkla ilk 12. haftasında, pek çok nedenden ötürü vajinal kanama ya da lekelenme görülebilir. Gebelikte kanama yaşayanlar hemen bebeklerini kaybedeceklerini düşünseler de bu inanış her zaman doğru değildir.

Mevcut vajinal kanamanın gebeliğin hangi haftasında olduğu, kanamanın şiddeti ve özelliği saptanmalıdır. Zira sonuçları değişken olabilir. Dolayısıyla hamilelikte kanama, önemsiz olabileceği gibi ciddi sonuçlara da yol açabilir.

Kanama ve lekelenme her ne kadar anne adaylarının endişelenmesine ve paniklemesine neden olsa da, sağlıklı bir şekilde doğum yapmış tüm annelerin yaklaşık %30’u bu durumu yaşar.

Gebelikte kanama ya da lekelenme yaşayan kişilerin, kanama dursa bile bu durumu hekimleri ile paylaşması gerekir. Bebeğin ve anne adayının sağlık durumunun kontrolü için hekim, ayrıntılı muayene yaptıktan sonra, ultrason ile bebeği inceler ve bazı durumlarda ek laboratuvar testleri ister.

Gebelikte kanama yaşayanlar, kanamanın durmaması halinde, mümkün olan en kısa sürede, en yakın acil servise başvurmalıdır. Sıklıkla merak edilen gebelikte kanama nedenleri ile ilgili ayrıntılı bilgi vermeden önce gebelikte kanama ve lekelenme nedir bunu iyi anlamak gerekir.

Gebelikte Kanama Nedir?

Anne adayının vücudunda pek çok hormonal değişikliğin yaşandığı ve kendilerini çok daha hassas hissettikleri gebelik döneminde gelişen şikayetler, anne adaylarını tedirgin eder.

Özellikle lekelenme ve vajinal kanamalar, anne adaylarının bebeklerini kaybettiklerini düşünmelerine neden olur. Ancak bazı durumlarda, gebelik dönemi boyunca hafif lekelenme veya kanama görülebilir.

Özellikle gebeliğin ilk 12 haftası içinde kanama ve lekelenme daha sık görülür. Bu durum, gebelik sonrası görülen adet kanaması olarak nitelendirilse de, gebelik döneminde adet kanaması oluşmaz.

Hamilelikte kanama normal mi sorusu hekimlerin sıklıkla karşılaştığı bir sorudur. Hamilelikte kanama gelmesi normal bir durum değildir ve birden fazla sebebi bulunur.

Gebelikte kanama lekelenme, gebeliğin dönemine göre farklı nedenlerden ötürü oluşur. Sıklıkla karşılaşılan kanamalardan biri, implantasyon sırasında yani embriyonun rahme tutunması sırasında oluşan kanamadır. Hamilelikte kanama nedenleri arasında gebelik ile bağlantısı bulunmayan kanamalar da vardır. Rahim ağzında yer alan polip gibi oluşumlar bu tip kanamalara örnektir.

Sıklıkla sorulan bir diğer soru da, hamilelikte kanama nasıl durdurulur şeklindedir. Gebelik dönemi boyunca oluşan kanamaları dışarıdan müdahale ile anne adayı kendi başına durduramaz. Ancak kanamaların takibi açısından hijyenik ped kullanımı, kanamanın miktarının ölçülebilmesi açısından son derece önemlidir.

Vajinal kanama sırasında duş alınmamalı ve kesinlikle tampon kullanılmamalıdır. Kanamanın sona ermesinin ardından cinsel ilişkiden uzak durulmalı ve hekime danışılmalıdır. Kanamanın kesilmemesi durumunda en yakın acil servise başvurulmalıdır.

Hamilelikte Kanama Neden Olur?

Halk arasında hamilelikte kırmızı kanama olarak tanımlanan durum, aktif kanamaya işaret eder. Hamilelikte kahverengi kanama olarak nitelendirilen durum ise kanama sona erdikten sonra ve kan kuruduktan sonra anne adayının kanamayı fark etmesi durumunda görülür. Gebelikte kanama olur mu sorusu, normal olmamakla beraber görülebilir şeklinde yanıtlanabilir.

Gebelerin yaklaşık olarak %30’unda, ilk trimester döneminde kanama görülür. Çoğunlukla gebeliğin henüz fark edilmediği implantasyon döneminde görülen kanamalar yaygındır. Menstrüel kanama ile karıştırılan vajinal kanama, döllenen yumurtanın, rahme tutunması sırasında oluşur.

Erken gebelik dönemi olan implantasyon kanaması ancak gebeliğin fark edilmesi sonrasında yapılan ultrasonografi incelemesinde anlaşılır. Bu dönemde oluşan kanamaların bir diğer sebebi de dış gebeliktir.

Döllenen yumurtanın rahim dışına yerleşmesi sonucu meydana gelen dış gebelikte kanama ile birlikte kramp, baş dönmesi ve karın ağrısı görülebilir.

Gebelik testi pozitif sonuç vermesine rağmen ultrason ile yapılan incelemede, rahim içinde embriyo bulunmaz. İlk trimester kanamalarının en önemlisi ve tanısı konmadığı durumda hayati risk oluşturabilen kanama, dış gebeliğe bağlı olarak görülen kanamalardır. İlk 12 hafta içinde görülen kanamaların sıklıkla rastlanan bir diğer sebebi de gebeliğin düşük ile sonuçlanmasıdır.

Düşüğe bağlı kanamalar, çoğunlukla adet sancısından daha şiddetli ağrı ve kramplara yol açar. Karın bölgesinde acı, yüksek ateş, titreme gibi belirtiler gösterebilir. Kanamanın miktarı oldukça fazladır ve vajinadan kanama ile birlikte pıhtıya benzeyen doku parçaları gelebilir.

Gebelikte kanamaya yol açan sebeplerden biri de, plasentanın anormal olarak geliştiği ve rahim içine üzüm tanesi gibi yerleşim gösterdiği, üzüm gebelik olarak bilinen mol gebeliktir.

Hamilelikte kanama ne zaman olur sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt da, idrar yolu enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen ve buna bağlı olarak gebeliğin her döneminde görülebilecek kanamalardır. Anne adayının sık sık idrar yolu enfeksiyonu geçirmesine bağlı olarak kanama ve lekelenme oluşabilir.

Gebelikte ilişki sonrası kanama da sıklıkla görülen kanama türlerindendir. Özellikle rahim ağzı hassas olan kişilerde görülen bu durumda, az miktarda kanama görülebilir.

Hamilelikte ilişki sonrası kanama çoğunlukla bebeğe zarar vermez. Ancak bu durumun tekrarlanmaması için ilişki sırasında rahim üzerine baskı oluşturulmaması önemlidir.

Gebelikte ağrısız kanama bazen hemoroide bağlı olarak da gelişebilir. Makatta kaynaklı kanama bebeğe zarar vermez. Gebeliğin ilerleyen haftalarında ve özellikle son döneminde gelişen hafif kanamalar, rahim ağzında bulunan yaralara ya da poliplere bağlı olarak gelişebilir. Ancak 3. trimester’da oluşan yoğun kanamalar, plasenta ile ilgili olabilir.

Erken doğum belirtileri arasında yer alan ablasyo plasenta yani plasentanın rahim duvarından ayrılması durumu acil müdahale gerektirir. Plasenta previa ya da farklı bir deyişle, plasentanın rahim ağzını kapatması durumu da gebelikte ağrısız kanamaya yol açar. Acil müdahale gerektiren bu durum çoğunlukla erken doğuma yol açar.

Hamilelikte kanama neden olur sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt da, erken doğuma bağlı olarak gelişen kanamalardır. Gebeliğin 20. ve 37. haftası arasında, kasılmaların eşlik ettiği, sümüksü, kanlı akıntı varlığı erken doğumun habercisi olabileceğinden vakit kaybedilmeden hekime başvurulmalıdır.

Hamilelikte Kanama Kaç Gün Sürer?

Anne adayları için son derece hassas bir dönem olan gebelikte yaşanan sıra dışı durumların tamamı hekime bildirilmelidir. Özellikle vajinal kanama olması durumunda, kanamanın miktarı ve süresi fark etmeksizin bir sağlık merkezine başvurmak gerekir. Gebelikte kanama ne kadar sürer sorusunun yanıtı, kanamanın nedenine bağlı olarak değişiklik gösterdiği yönünde verilir.

Bazen yalnızca lekelenme oluşurken, şiddetli kanamalar ancak acil müdahale ile durdurulabilir. Bu yüzden hamilelikte kanama kaç gün sürer sorusunun yanıtı, bu kanamanın durması için saatler ya da günler boyunca beklenmemesi gerektiği şeklinde verilir.

Gebelikte oluşan kanamalar bazen önemli olmasa da bazı durumlarda gebeliğin sonlanması ve hatta anne adayı için hayati risk oluşturacak boyutta olabilir.

Gebelik süresince oluşan tüm kanamalar için hekime başvurulmalıdır. Kanamanın durmaması durumunda ise mutlaka en yakın hastanenin acil servisine başvurulmalıdır.

Hamilelikte Yaşanan Kanama Normal Midir?

Gebelik süresince oluşan kanamaları hiçbiri normal olarak karşılanmasa da, doğum yapmış kadınların %30’u gebelikleri süresince bir kez kanama yaşamıştır.

Kanama yaşayanların %30’u da bu kanamaları ilk trimester’da yaşamıştır. Hamilelikte kanama olur mu ya da bu durum normal midir soruları, hayır normal değildir olarak yanıtlansa da, gebelik sürecinde yaşanan her vajinal kanama, gebeliğe bağlı olarak gelişmeyebilir.

Gebeliğe bağlı olarak gelişen kanamalarda mutlaka bebeğin kaybedilmesi ya da gebeliğin sonlandırılması anlamına gelmez. Kanamanın nedenlerinin araştırılması için kanama sonrasında mutlaka doktor ile iletişime geçilmelidir.

Gebelikte yaşanan kanamalar ile ilgili tüm sorularınız için 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Aklınıza takılan tüm sorularınız için Umut Ol Umut Bul Facebook grubumuza üye olabilirsiniz.

32 Yorum
 • ***** Yanıtla

  Hocam 6+5 hamileyim kahverengi lekem geldi dr gittim kalp atışlarını duyduk fitil ve igne kullanıyorum yine biraz kan geldi korkuyorum ne yapmam gerekli dün gittim dr

  13 Ekim 2022 / 15:33
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuza danışmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   13 Ekim 2022 / 15:54
  • ***** Yanıtla

   Merhaba geveliğiniz devam ediyorum bende 6+4 günlük hamileyim kahverengi kanamam oluyor ultrasona girdim bebek iyi dedi ama çok korkuyorum.

   19 Aralık 2022 / 15:46
   • Bahçeci
    Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

    Merhaba,

    Takibinizi yapan doktorunuza danışmanızı öneririz.

    Saygılarımızla,
    Bahçeci Ailesi

    19 Aralık 2022 / 16:04
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar hocam hamilelikte hematoma kac gun surer benimki 1 ay oldu hala kan geliyor

  4 Temmuz 2022 / 13:31
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sizi muayene etmeden net bir şey söyleyemeyiz. Doktora başvurmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   4 Temmuz 2022 / 13:41
 • ***** Yanıtla

  Merhaba, eşim 16+3 haftalık hamile. Bugüne kadar bebeğin ultrason görüntülerinde bebeğin ve annenin durumu gayet iyi çıktı. Ancak 16+1 haftalıkken sabah saatlerinde yoğun olacak bir şekilde aktif kırmızı kanaması oldu. Apar topar hastaneye gittik ve bir gece hastanede yatışı yapıldı. Doktor rahimde, bebekte veya plesenta da herhangi bir problem olmadığını rahim arkasında bir yerde kanama alanı olduğunu söyledi. Sebebini açıklayamadı ama. 3 gündür il güne göre az da olsa kanaması devam ediyor. Progestan iğne, fitil ve magnezyum kullanıyor. 1 hafta sonra erke
  detaylı ultrason istedi. Bu kanama ne zaman durur ve bebeğe zarar verir mi? Kanamalar sonunda bebek sağlıklı dünyaya gelebilir mi? Doktor eve gönderdi kanama devam eder ama her seferinde endişelenmeyin dedi. Ne yapmalıyız nasıl davranmalıyız?

  29 Haziran 2022 / 10:13
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sizi takip eden doktorunuz en doğru tedaviyi uygulayacaktır. Dileriz bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alırsınız.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   29 Haziran 2022 / 11:44
 • ***** Yanıtla

  Merhaba 33 haftalık hamileyim yaklaşık 1 aydır pembe lekelenmem oluyor bazen oluyor bazen olmuyor doktor erken doğum olabilir dedi iğne oldum sıkıntı yok dedi ancak halen devam ediyor neden acaba

  6 Nisan 2022 / 22:38
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sizi takip eden doktorunuzun yakın takibinde kalmanızı öneririz. En doğru tedaviyi uygulayacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   7 Nisan 2022 / 10:50
 • ***** Yanıtla

  Hocam 6+5 lik hamileyim aktif kanamam var dr gittim bebeğn kalp atışları düzensiz çıktı 5gündür adet kanaması gibi kanama var sizce düşükmü progestan iğne ve serum verildi ama durmuyo kanama ilk dogumda polipler vardı ondan mıdır düşük müdür

  1 Ocak 2022 / 23:16
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Ultrason tetkiki yapmadan net bir cevap veremeyiz. Doktorunuzla yakın takipte kalmanızı öneririz. Kese durumu, rahim içi faktörler bebeğin genetik durumu gebeliği etkileyebilir. Doktorunuz yönlendirecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   11 Ocak 2022 / 09:27
 • ***** Yanıtla

  Merhaba adet tarihime göre 4 haftalık hamileyim bta HCG ilk 164 çıktı iki gün sonra tekrar bakıldı 159 çıktı ve doktorum progestan hap verdi bu haptan sonra kırmızı kanamam başladı acaba düşük riskim mi var

  2 Kasım 2021 / 14:35
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sizi takip eden doktorunuza danışmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   2 Kasım 2021 / 15:15
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar testim pozitif çıktı .doktora gittim ,kesenin daha oluşmadığını söyledi. kan testi yaptım ilk testim 35 ikinci testim 71 çıktı. fakat çok fazla kanamam var , bir doktorum kimyasal gebelik olabilir çok yükselmedi dedi bir doktorum da değerin yükselmiş 140 olursa sağlıklı gebelik olur dedi , benim aşırı derecede kanamam var ve karın ve bel ağrım var

  11 Eylül 2021 / 01:21
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Kanama çoğalıyorsa sağlıksız gebelik olabilir maalesef. Doktorunuzla yakın takipte kalmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   12 Eylül 2021 / 01:10
 • ***** Yanıtla

  Merhaba ben pcos hastasıyım. Uzun zamandan sonrq regl oldum ve sonrası durmayan kanamam oldu. doktora gittim uktrasonla baktı her şey normal dedi erken gebelikten ve hormaonlardan şüphelendi. kan testi yaptı. sonucumda beta hgc 66,06 çıktı kanamam devam ediyor ve doktorum ayın 17 sine kadar yok. Bana normal gebelik değilmiş gibi geliyor. Bunlsr normal mi?

  5 Mayıs 2021 / 21:32
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Beta HCG sonucunuz pozitif görünüyor. Lekelenme şeklinde devam eden kanama yerleşme lekelenmesi olabilir. Kanamanız artarsa doktora başvurmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   10 Mayıs 2021 / 10:41
   • ***** Yanıtla

    Hocam merhaba biz trasfer yapalı 15 gün oldu 10.günde kan testi yaptık 256 12.günde kan testi yaptık 794 çıktı sonra 15.günde ağrı ve adet kanaması gbi bi kanama oldum gittik kan testi verdik 4000 çıktı ultrasyon çektirdik orada kese görünüyor bi sıkıntı olurmu

    2 Temmuz 2021 / 19:37
    • Bahçeci
     Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

     Merhaba,

     Değerler güzel görünüyor. Doktorunuzun takibinde kalmanızı öneririz o sizi yönlendirecektir.

     Saygılarımızla,
     Bahçeci Ailesi

     5 Temmuz 2021 / 15:24
    • ***** Yanıtla

     kardeşim bizde ayni sorun var 2 temmuz da yazmışsın suan durum ne

     31 Temmuz 2021 / 20:13
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar 12 haftalık hamileyim baştan beri kasık ağrısından dolayı progestan kullanıyordum dün adet kanaması gibi kanamam geldi açık kırmızıydı Dr a gittim herhangi bişey söylemedi progestan a devam et dedi sadece bugünde kahverengi ve az az geliyor ama çok tedirginim tuvalete bile zorda kalınca gidiyorum düşük mü yapıyorum bu kanama normal mi?

  21 Mart 2021 / 06:54
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Lekelenmeler her zaman için risk taşımaktadır. Doktorunuz ile yakın takipte kalarak tedavi planlaması yapmanızı öneririz. Lekelenmeler aktif kanamaya dönerse hemen doktora gitmelisiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   26 Mart 2021 / 08:28
 • ***** Yanıtla

  Merhaba 13 haftalık hamileyim ikinci defa kanamam oldu doktorum herşeyin normal olduğunu söylüyor bebek gayet sağlıklı ama ben neden kanamam oluyor hala anlamadim..
  Şuan progestan kullanıyorum..
  Bilgisi olan var mı?

  13 Mart 2021 / 11:13
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kanamanız olduğunuz için doktorunuzun yakın takibinde kalmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   18 Mart 2021 / 13:41
   • ***** Yanıtla

    İyi günler 6 +3 haftalık hamileyim dün çok az kanamam oldu kahverengi gibi hemen doktora gittim betaya bakıldı 40000 çıktı şimdilik yapılacak bir şey yok deyip gönderdiler kanama artarsa gelirsin diye

    27 Mart 2022 / 15:21
    • Bahçeci
     Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

     Merhaba,

     Doktorunuzun yakın takibinde kalmanızı öneririz.

     Saygılarımızla,
     Bahçeci Ailesi

     28 Mart 2022 / 10:54
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar benimde beta-hcg testi 471.97 çıktı, 6 haftalık gebelik var, ilk kahverengi akıntı oldu, şuan kırmızı kanama var, herhangi bir ağrım yok, bu durum ciddi midir

  22 Şubat 2021 / 13:59
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuza başvurmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   22 Şubat 2021 / 14:13
  • ***** Yanıtla

   Hilal hanım aynı durumdayım sizinle şu an ne yaptınız başvurdunuz mu doktorunuza

   2 Mart 2021 / 13:47
 • ***** Yanıtla

  Kan testi yaptırdım ve 237 çıktı ve ikigündür lekelenmeler var ne yapmalıyım

  30 Ocak 2021 / 11:08
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kan testi sonucunuz pozitif görünüyor. Lekelenmeleriniz yerleşme kanaması olabilir. Doktorunuzun takibinde kalmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   1 Şubat 2021 / 12:11

Yorumunuzu Gönderin


Doktora Sorun - Doç. Dr. Yusuf Aytaç TohmaSizi Arayalım
Telefon Numaranız:

ya da 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Telefon Numaranız: