35 yaş üzerindeki anne adaylarında bebek sahibi olamamanın en önemli nedenlerinden biri de yumurta hücrelerinde oluşan genetik bozukluklardır. Türkiye’de 10 çiften 7’sinin yaşadığı problem çocuk sahibi olamamak. Bir türlü çocuğu olmayan çiftlerin farklı farklı nedenleri var. Gelişen teknik ve yöntemler sayesinde çocuk sahibi olma oranı yükselebilir. Prof. Dr. Mustafa Bahçeci çocuk sahibi olamamanın altında yatan nedenleri ve uygulanacak tedavi yöntemleri hakkında bilgi veriyor. İşte o yöntemlerden bazıları…

Embryoscope: Bu teknikle embriyolar artık anne rahmini taklit eden özel cihazlar içinde 24 saat kamerayla takip edilebiliyor. Böylece daha kaliteli embriyo seçerek gebelik şansı yükseltilir.

PGT (Embriyonun genetik tanı yöntemi): Kaliteli embriyo transferine rağmen başarısız sonuç alındığı takdirde anne adayının vücudundan alınan bağışıklık sistemi hücreleriyle embriyonun rahme tutunma kapasitesi arttırılabilir. Bu yönteme gebelik aşısı adı verilir.

PGT Gebelik Şansını Artırır mı?

Özellikle 35’in üzerindeki anne adaylarında bebek sahibi olamamanın en önemli nedeni yumurta hücrelerinde oluşan genetik bozukluklardır. Yapılan çalışmalar 40 ve üzeri yaşlardaki kadınların kendi yumurtasıyla gebe kalabilme oranının ciddi bir şekilde azaldığını gösteriyor. Genetik ayıklama yöntemiyle kromozomal olarak sağlıklı embriyolar belirlenip bu embriyolar transfer edilirse 40 yaşındaki bir kadından 20’li yaşlardaki bir kadına kadar yüksek gebelik oranları elde etmek mümkündür. Buradaki önemli sorun ileri yaşlarda genetik ayıklama için yeterli sayıda embriyo elde edememek olabilir. Genetik ayıklama sonrası normal embriyo elde edilip bu embriyonun transferi yapılırsa gebelik oranları artabilir. 40’lı yaşlardaki kadınlarda en büyük problem yumurta sayısı 2-3’ü pek geçmemesidir. Bu yumurtalardan da ancak 1-2 tanesi embriyo oluşturabilir. Yaş itibariyle embriyolarda yüzde 60-80 kromozomal bozukluk oranı göz önüne alındığında, az sayıda embriyoda genetik ayıklama ve analiz sonrasında hiç normal embriyo bulamama ihtimali çok yüksektir.

Maliyeti Düşürmek Mümkün mü?

Genetik test öncesi embriyolardan embriyo dondurma yöntemiyle bir havuz oluşturulur. Normal olan embriyolar transfer edilir. Bu yöntemle maliyet düşer.