Bahceci Tup Bebek

Erkek İnfertilitesi Tanısında Fizik Muayene Çok Önem Taşır

Kısırlık yani infertilitede erkeğe bağlı nedenleri ortaya çıkarmak için kullanılan yöntemlerin başında sperm testleri gelir. Sperm sayısı, hareketliliği gibi birçok parametrenin değerlendirildiği sperm testlerinin…

Erkek İnfertilitesi Tanısında Fizik Muayene Çok Önem Taşır
    

Kısırlık yani infertilitede erkeğe bağlı nedenleri ortaya çıkarmak için kullanılan yöntemlerin başında sperm testleri gelir. Sperm sayısı, hareketliliği gibi birçok parametrenin değerlendirildiği sperm testlerinin yanında erkeklerin geçmiş medikal hikayeleri ve fiziksel muayeneleri de doğru tanı koymada çok önem taşıyor. Hastanın hikayesine ve özellikle medikal geçmişine göre de daha sonra istenecek testler belirleniyor. Erkek infertilitesinde tanı koymak için kullanılan yöntemler şu şekilde sıralanır:

Erkeğe uygulanacak testlerin başında hormon testleri ve genetik incelemeler gelir. Ayrıca görüntüleme yöntemleri ile testislerin ultrason ile incelenmesi, prostat ve sperm çıkışını sağlayan kanalların yine ultrasonla rektal yolla incelenmesi gibi yöntemlerle de tanı konulmaya çalışılır. Testisler mutlaka kontrol edilmelidir. Çünkü kısırlık nedeniyle başvuran erkeklerde testis tümörlerinin görülme sıklığı %1’dir. Bu oran normal popülasyonda görülen oranın yaklaşık 16 katıdır. Erken teşhis ciddi anlamda yaşam süresini uzatır, bu hastalığın tespiti için mutlaka bir ürolog tarafından muayene yapılmasında fayda vardır. Son yıllarda kemoterapötik ilaçlarla, testis tümörlü hastaların yaşam süresi ve kalitesi önemli oranda artmıştır. Ayrıca, erken dönemde teşhis edilen hastalar günümüzde tamamen hastalıktan kurtulabilmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı infertilite tedavisi için gelen erkeklerin mutlaka testis muayenesinden geçmesi gerekir.

Yorumunuzu Gönderin6 Yorum
 • Bahçeci
  ***** Yanıtla

  Slm hocam ben 3defa mikro yese ameliyatı oldum sperm bulunamıyor genetik sorunuda var bunun başka bi çaresi varmı bize yardımcınolursanız seviniriz saygılar

  12 Aralık 2016 / 20:56
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Test sonuçlarınızı ve iletişim bilgilerinizi [email protected] adresine mail atmanızı rica ederiz. Uzman hekimimiz inceleyerek size konu ile ilgili geri dönüş yapacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   14 Aralık 2016 / 15:50
 • Bahçeci
  ***** Yanıtla

  Yaşım 38 tüp bebekte başarı şsnsım ne kadar

  21 Aralık 2016 / 15:07
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Elinizde test sonuçlarınız varsa iletmenizi rica ederiz. Sadece yaşınıza göre bir başarı oranı vermemiz doğru olmayacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   26 Aralık 2016 / 15:45
 • ***** Yanıtla

  Hocam bende azosperm var ama tesa ile sperm bulundu ve tüp bebek yaptırdım ama başarısız sonuçlandı hocamız spermlerin kalitesiz dedi ama ben bu spermleri azda olsa dışarıya çıkmasını istiyorum mümkün mü

  26 Nisan 2018 / 15:35
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Üroloji doktorumuza muayene olmanızı tavsiye ederiz. Dilerseniz kendisiyle telefonda ya da yüz yüze ücretsiz ön görüşme yapabilirsiniz. Telefon numaranızı bırakırsanız ilgili birimimiz en kısa zamanda bilgi vermek için sizi arayacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   16 Mayıs 2018 / 17:42
Diğer Yorumlar
Doktora Sorun - [blog_doktor]Telefon Numaranız: