Adım Adım Gebelik: Hamilelikte 16. Hafta


Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı

Doktora Sorun

Hem anne hem de bebek açısından hızlı gelişimlerin meydana geldiği gebeliğin her haftası ayrı bir öneme sahiptir. 16 haftalık gebelik ile birlikte 4. ay da tamamlanmış olur ve bebeğin cinsiyetini öğrenmek çok büyük bir olasılıkla mümkün hale gelir. Dolayısıyla anne ve baba adayları için oldukça heyecan verici olan süreç başlar. İşte, hamilelikte 16 hafta tamamlanırken anne adayının ve bebeğin yaşadığı değişimler…

16 Haftalık Gebelik

İkinci trimesterde yer alan 16. hafta, genellikle ilk 3 ayda yaşanan mide bulantısı, kusma ve baş dönmesi gibi sorunların tamamen ortadan kalktığı, hamileliğin keyifli zamanlarının başladığı bir haftadır. Farklı bir deyişle 16 haftalık hamilelik annenin gebelik sürecine adapte olmuş ve alışma sürecinde yaşadığı sorunları geride bırakmış olduğu bir döneme denk gelir. Bu haftadan itibaren büyüyen bebekle birlikte annenin karnı da iyice belirginleşmeye başlar. 16 haftalık bebek yaklaşık olarak bir avokado büyüklüğüne ulaşmış olup ortalama 80-150 gramlık bir kütleye sahiptir. Bebeğinin hafta hafta büyüme ve gelişimi konusunda araştırmalar yapan anneler için bir önceki haftaya göre kütlesindeki önemli artış gözden kaçırılamayacak düzeydedir. Bu haftada bebeğin dokunma duyusuna verdiği tepkiler belirginleşir, ultrason muayenesi esnasında annenin karnına dokunuldukça bebeğin verdiği tepkiler gözlemlenebilir.

16 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur?

Hamileliklerinin 16. haftası içindeki anne adayları, 16 hafta kaç ay oluyor, 16 hafta gebelik kaç aylık, 16 haftalık bebek kaç aylık olur gibi soruların yanıtlarını arayabilir. Gebelikte 16. haftanın içerisinde olan hamilelerin 4 aylık gebe olduğu söylenebilir, gün olarak bakıldığında ise 112. ve 119. günler arasındaki sürece denk gelir. Bu zaman dilimi, hamileliğin ikinci 3 aylık dönemi olan ikinci trimester içerisinde yer alır. 4. ayın tamamlanmış olması ile birlikte anne ve bebek, 5. aydan gün almaya başlar.

16 Haftalık Bebek Görüntüsü

16 haftalık gebelik ultrason görüntüleri incelendiğinde bebeğin başı, kolları ve bacakları ile hareketleri net bir şekilde gözlemlenebilir. Yüz görünümü önceki haftalara oranla bir bebek görünümüne çok daha yakındır. Yapılacak olan ultrason muayenelerinde bebeğin genellikle bir veya birkaç görüntüsü kaydedilir ve doktor tarafından anneye verilir. 16 haftalık bebek ultrason görüntüsü genel olarak benzer olsa da anneler internette araştırma yaparak elindeki görüntüleri bunlarla karşılaştırıp bebeğinin bu haftadaki diğer bebeklerden farklı göründüğü konusunda endişeye kapılmamalıdır. Ultrason ile elde edilen 16 haftalık bebek görüntüsü bebeğin o anki duruşuna göre değişir ve her bebeğin görüntüsü farklı olduğu gibi aynı bebeğe ait arka arkaya çekilen iki ultrason görüntüsü dahi birbirinden çok farklı olacaktır. Genel anlamda bakıldığında 16. haftalık bebeğinizin kulaklarının, gözlerinin ve kaşlarının önceki haftalara oranla çok daha belirgin olduğu söylenebilir.

16 Haftalık Bebek Cinsiyet Görüntüsü

16 haftalık gebelik cinsiyet konusunda meraklı olan ve bir an önce bebeğinin kız mı yoksa erkek mi olacağını öğrenmek isteyen anneler için oldukça uygun bir haftadır. Bebeğinizin vücut yapısı ve cinsel organının gelişmişlik düzeyi, cinsiyet tespiti için yeterlidir. Eğer bebeğinizin cinsiyetini şu ana kadar öğrenemediyseniz bu haftada yaptıracağınız bir ultrason muayenesi ile öğrenebilme olasılığınız oldukça yüksektir. Fakat bazı durumlarda bebeğin duruş şeklinin uygun olmaması veya kendini gizlemesi durumunda cinsiyet tespiti yapılamayabilir, bu durumda doktorunuz bunun için farklı bir muayene randevusu verecektir.

16 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

Karnın büyümesiyle birlikte rahmi tutan bağların gerilmesine bağlı olarak kasık ağrıları da gelişmeye başlayabilir. Bu durum ne kadar normal olsa da farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilecek ağrılarla karıştırılmaması açısından kasık ağrısı yaşayan hamilelerin hekimlerine danışmalarında fayda vardır. İlk aylarda hamileler için sorun teşkil eden sık idrara çıkma durumu bu haftalarda ortadan kalkmaya başlar. Vajinal akıntı miktarının artması söz konusu olabilir, bu durum değişen hormon seviyelerine bağlıdır ve normal kabul edilir.

16 Haftalık Gebelikte Anne Karnı

16 haftalık bebek anne karnında nasıldır ve 16 haftalık gebelik karnı nasıldır sorularının yanıtları da hamileler için merak konusudur. Bu haftada rahim ve plasenta hızla büyümektedir ve amniyotik sıvı miktarında da artış söz konusudur. 16 haftalık gebelik karnı belirgin bir hale gelmeye başlamıştır. 16 haftalık gebelik görüntüsü ile karın öne doğru çıkmaya başladığından hamile olduğunuz dışarıdan anlaşılabilir. Karındaki büyümeyle birlikte kasıkta ve belde ağrılar gelişebilir. Uzun süre ayakta kalmaktan kaçınmanız bu ağrıların şiddetlenmesini önler. 16. haftadan itibaren mide yanması, reflü ve kabızlık gibi sindirim sorunları baş göstermeye başlayabilir.

16 Haftalık Bebek Gelişimi

Hamileliğin 16. haftası ile birlikte lanugo olarak da adlandırılan bebeğin başı üzerinde bulunan ince tüyler gelişmeye ve baş yüzeyini kaplamaya başlar. Tırnaklar tamamen oluşur ve bebeğin el hareketlerinde artış gözlenir. Bacaklar kollardan daha uzundur, kol ve bacak hareketleri oldukça belirgindir. Annenin karnına dokunulması ve ultrason görüntülenmesi esnasında bebek hareket etmeye başlar. Gözlerde de yanlara doğru yapılan küçük hareketler söz konusudur.

16 Haftalık Bebek Boyu

16 haftalık bebeğin boyu yaklaşık 10-13 cm uzunluğunda ve kilosu yaklaşık 80-150 gram aralığındadır. Bu değerler ortalama rakamlar olmakla birlikte her bebeğin büyüme ve gelişme konusundaki seyri birbirinden farklıdır. Bu nedenle gebeliğin bu erken dönemlerinde anne adayı, başka bebeklerle karşılaştırmaya gitmemeli, aklına takılan sorular konusunda yalnızca doktorundan bilgi almalıdır.

16 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir mi?

Gebeliğin 16. haftasında bebek hareketlerinin hamileler tarafından ifade edildiği şekliyle gaz balonu veya kelebek çırpınması gibi minik hislere neden olması mümkündür. Fakat bunlar bazı anne adaylarında görülmeyebilirken bazılarında ise sindirim hareketleri ile karıştırılabilir. Genel olarak bebek hareketlerinin hissedilmeye başlandığı zaman aralığı 16. ve 20. haftalar arasında herhangi bir sürece denk gelir. Bu nedenle bebeğini hissetmeyen annelerin endişeye kapılmaması ve 20. haftaya kadar beklemesi gerekir.

Gebeliğin 16. Haftasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

16 haftalık gebelik beslenme konusunda çok dikkatli olunması gereken bir dönemdir. Gebeliğin 16. haftası itibarıyla büyüme ve gelişimi çok hızlı bir şekilde devam eden bebeğin, onu besleyen annenin ihtiyaçlarının tam olarak karşılanması için sağlıklı ve dengeli beslenme konusuna özen gösterilmesi gerekir. Mide yanması ve reflü sorunlarının önlenebilmesi için az az ve sık sık beslenme düzeni benimsenmelidir. Annenin ve bebeğin artan besin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için üç ana öğüne ek olarak üç ara öğün yapılmalı, bu öğünlerde yüksek yağ ve şeker içerikli boş enerji kaynakları yerine sağlıklı besin seçenekleri tercih edilmelidir. Kabızlık sorununun önlenebilmesi için lifli besinler ile yoğurt, ayran, kefir gibi probiyotiklerin yeterli miktarda tüketildiğinden emin olunmalıdır. Beslenmeye ek olarak yatış pozisyonunun da düzenlenmesi önem kazanmaya başlar. Sırtüstü yatış hamilelerde kan dolaşımı açısından uygun bir pozisyon olmadığından uyku, dinlenme ve egzersiz zamanlarında yan yatış pozisyonlarının tercih edilmesi önem taşır. Bu süreçte hamilelere uygun egzersizler ve kısa yürüyüşlerin yapılması hem daha sağlıklı ve zinde hissetmenizi sağlar hem de vücudunuzu doğuma hazırlar.

Eğer siz de gebeliğinizin 16. haftasında iseniz genel bir ultrason muayenesinden geçmek, bebeğinizin gelişimi ve kendi sağlık durumunuz hakkında bilgi edinmek ve sorularınıza yanıt bulmak için 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.