Bahceci Tup Bebek

Adet Görmeyen Kadınlar Hamile Kalabilir mi?

Ovulasyon (yumurtlama) ve adet görme kadınlarda meydana gelen, doğum gibi mucizevi bir durumun gerçekleşmesi için sağlıklı olması gereken bir süreçtir. Bu süreç ergenlik çağı…

Adet Görmeyen Kadınlar Hamile Kalabilir mi?
    

Ovulasyon (yumurtlama) ve adet görme kadınlarda meydana gelen, doğum gibi mucizevi bir durumun gerçekleşmesi için sağlıklı olması gereken bir süreçtir. Bu süreç ergenlik çağı ile başlar ve menopoz dönemi ile sona erer.

Devam eden süreç boyunca her ay kadın vücudu hamileliğe hazır bir şekilde yumurtayı spermle birleşmesi için hazırlar. Döllenen yumurtalar embriyoyu oluştururken, döllenmeyen yumurtalar adet ile kadın vücudunun dışına atılır.

Adet görmenin yumurtlama, hamilelik ve tüp bebek ile ilişkisini anlamak için kadınlar tarafından iyi anlaşılması gerekir.

Tüp bebek yaptıran hastalarımızın hikayelerini izlemek için tıklayın.

Adet Görmeyen Kadında Yumurtlama Olur mu?

Adet görmeyen kadın yumurtlama olur mu sorusu kadınlar arasında oldukça yaygın bir biçimde sorulmaktadır. Ancak bunun cevabı bireyden bireye farklılık gösterir. Adet olmak, sağlıklı her kadının yaşadığı bir durumdur.

Kadınlar ortalama 28 gün aralıklarla adet olurlar. Adet olmak yumurtlamanın bir sonucudur. Bu nedenle belirli günlerde meydana gelir. Yumurtlamanın gerçekleşmesini takip eden ikinci hafta genellikle adet günüdür. Çünkü yumurtlamayla birlikte döllenmeyen yumurta ve bu yumurtayı çevreleyen yapının vücudun dışına atılması gerekir.

Bu atım işlemi de adet kanamalarıyla birlikte olur. 21 günden kısa sürede veya 35 günden uzun sürede adet olmak, adet düzensizliğini işaret eder. Bu düzensizliğin oluşmasının birçok sebebi olabilir, en yaygını hormonal bozukluklardır.

Yumurtlamanın olabilmesi için beyinden hormonlarla uyarılma gerekir. Uyarılmayı sağlayan sistem hipofiz bezinin rol aldığı bir mekanizmadır.

Mekanizmanın doğru şekilde çalışmaması yumurtalıkların uyarılamamasına, dolayısıyla da yumurtlamanın gerçekleşmemesine neden olur. Yumurtlama olmamasının sonucu olarak da adet döngüsü gerçekleşmez.

Yani adet olmayan kadınlarda yumurtlama meydana gelmez. Ancak bu durumu düzenlemek için belirli hormon ilaçları önerilir. Doktor kontrolünde kullanılacak bu ilaçlar yeniden düzenli yumurtlamayı ve adet görmeyi sağlar. Böylece adet görmeyen kadınlar daha sağlıklı bir yaşama kavuşabilirler.

Adet Görmeyen Kadın Hamile Kalabilir mi?

Düzenli adet olmayan biri hamile kalabilir mi sorusunun cevabı bireyin durumuna göre hem evet hem de hayır olarak cevaplanabilir. Çünkü adet görmemenin altında yatan sebepler cevabı etkiler. Bu sebeplere göre de gerekli tetkikler yapılarak cevaba ulaşılır.

Daha önce normal bir şekilde adet olan ancak zamanla adet süreleri uzayan ve gelinen süreçte hiç adet olamayan kadınların vücutlarında anormal olan hormon aktiviteleri olabilir. Bu anormal aktivitelere sebep olarak birçok etken kendini gösterebilir.

Ancak gerekli hormon takviyeleri ile yeniden adet düzenini sağlamak ve kadın vücudunu gebeliğe hazırlamak olağan bir durumdur. Erken menopoz gibi istenmeyen bir durumun ortaya çıkması, doğuştan gelen yumurta sayılarının azlığından dolayı olur.

Bu istenmeyen bir durumdur ve hamilelik şansını azaltır. Yine adet görmenin önünde engel teşkil edebilen yoğun stres, beslenme bozuklukları nedeniyle ani kilo alımları veya kilo kayıpları, tiroit bozuklukları, polikistik over, yüksek prolaktin ve antidepresanlar vücudun dengesini bozabilir. Bozulan dengenin yeniden sağlanabilmesi için adet görmemenin altında yatan neden araştırılır ve gerekli tedavi uygulanır.

6 ay adet görmeyen kadın hamile kalabilir mi sorusunun cevabı da bu tedavilerin altında yer alır. Eğer adet düzeninin bozulmasına neden olan problem tedavi edilirse, yeniden adet düzeni sağlanabilir. Böylece sağlıklı bir yumurtlama sağlanır ve yeniden hamilelik durumu ortaya çıkabilir.

Adet Görmeyen Kadınlar Tüp Bebek Yapabilir mi?

Günümüz sağlık sisteminde tüp bebek tedavisi oldukça gelişmiş durumdadır. Bu nedenle daha önce birçok denemeye rağmen hamile kalamayan kadınların yeniden hamile kalabilmesi mümkün olmuştur. Birtakım hastalıklardan dolayı adet görmeyen kadınların bile bazı durumlarda hamile kalabilmeleri mümkün olabilir.

Adet görmeyen kadın tüp bebek tedavisi yapabilir mi sorusunun cevabı da bireyden bireye değişiklik gösterir. Gebelik süreci oldukça kusursuz birtakım durumların bir araya gelmesiyle devam eder.

Kadınlarda yaş ilerledikçe yumurtaların kalitesi ve sayısında azalma olur. Yani menopoz döneminin yaklaşması yumurta kalitesinin düşmesi anlamına gelir.

Zamanla kalitenin yanında sınırlı sayıda olan yumurtalar da tükenir ve menopoz dönemine girilmiş olunur. Bu süreçten sonra hamile kalmak mümkün değildir. Çünkü bir döllenme gerçekleşebilmesi için yumurtaya ihtiyaç vardır.

Adet Görmemek Hastalık Sebebi mi?

Adet görmek oldukça sağlıklı bir durumdur ve ergenlik çağından itibaren menopoz dönemine kadar devam eder. Kadınlar sayısı belli olan yumurta miktarıyla dünyaya gelirler. Ergenlik dönemi ile birlikte yumurtlama süreci başlar ve ortalama olarak 28 günde bir yumurtlama gerçekleşir.

Her yumurtlama ile birlikte kadın vücudunda bulunan yumurta sayısı azalır. Yumurtalar tamamen bittiğinde ise menopoz dönemine girilmiş demektir.

Bu süreç boyunca da düzenli olarak adet gerçekleşir. Ancak yaşamın getirdiği bir takım sorunlardan dolayı adet sürelerinde gecikmeler olabilir hatta bazen adet hiç olmayabilir.

Bunun altında yatan birçok neden olabilir. Günlük yaşamın getirmiş olduğu stres, beslenme düzeninden kaynaklanan hormonal bozukluklar, aşırı kilolu veya aşırı zayıf olma, polikistik over gibi rahimde gerçekleşen hastalıklar adet görmenin önüne geçebilir. Yani adet görmemek bir hastalık sebebi olabilir.

Ancak adet görmemenin altında yatan nedenin tespiti ile tedavisi mümkündür. Gerekli testler ile uygulanan doğru tedavinin ardından yeniden düzenli olarak adet görmek mümkün olabilir.

Sağlıksız birtakım durumların önüne geçilebilmesi için kadınların vücutlarını iyi tanımaları gerekir. Böylece vücutta gerçekleşen anormal bir durum önceden hissedilebilir ve zamanında uzman kontrolü yaptırılabilir. Bununla birlikte daha sağlıklı bir yaşam sürmenin önü açılır.

Adet görme ve tüp bebek ile ilgili tüm sorularınız için 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Aklınıza takılan tüm sorularınız için Umut Ol Umut Bul Facebook grubumuza üye olabilirsiniz.

Yorumunuzu GönderinHenüz yorum yapılmamış
    Doktora Sorun - [blog_doktor]    Telefon Numaranız: