Bahceci Tup Bebek

Adet Ağrısına Hangi Besinler İyi Gelir?

Adet Ağrısına Hangi Besinler İyi Gelir?; Adet kanaması ya da regl, her ay gebe olmayan kadınlarda görülen vajinal kanamadır. Adet dönemi döllenme için gereken…

Adet Ağrısına Hangi Besinler İyi Gelir?
    

Adet Ağrısına Hangi Besinler İyi Gelir?; Adet kanaması ya da regl, her ay gebe olmayan kadınlarda görülen vajinal kanamadır. Adet dönemi döllenme için gereken fizyolojik değişimlerin yaşandığı bir süreçtir.

Bu dönemde ağrı ve kramplar normal karşılanır. Adet sancısı genellikle alt karın bölgesinde sancılı, kramplı bir ağrı olarak tanımlanır. Bel ağrısı, mide bulantısı, ishal, kabızlık ve baş ağrısı gibi semptomlar da adet ağrısına eşlik edebilir.

Bununla birlikte adet sancısını artıran sebepler de olabilir. Peki, regl ağrısı nasıl geçer ve bu dönemde karın ağrısına hangi besinler iyi gelir?

Adet Sancısını Artıran Sebepler

Adet ağrısı ve krampların yaşanması doğal bir süreçtir. Ancak bazı durumlarda adet dönemi daha ağrılı geçebilir. İşte, adet döneminin ağrılı geçmesinin nedenleri:

Endometriozis

Endometriozis; rahim içini kaplayan endometrium tabakasının yumurtalıklar, fallop tüpleri, mesane, pelvis gibi bölgelere yayılmasıyla gelişir. Başka bir deyişle normalde rahim içinde bulunması gereken endometrium denilen dokunun, batın içinde yer alan başka dokulara yerleşmesidir.

Bu durum şiddetli adet ağrısının nedenlerinden biri olabilir. Endometriozis çikolata kistlerine (kanla dolu kistler) yol açabilir ve ağrıya neden olabilir.

Tiroid Fonksiyon Bozuklukları

Boynun ön tarafında yer alan tiroid, kelebek şeklinde küçük bir bezdir. Sindirim, vücut ısısı oluşumu, detoksifikasyon ve yumurtlama gibi vücut fonksiyonları için “kıvılcım” sağlayan tiroid hormonunu üretir.

Bu organla ilgili en yaygın sorun, tiroid bezinin yetersiz çalışmasıdır ve bu durum ‘hipotiroidizm’ olarak adlandırılır. Sancılı adet kanaması, az çalışan tiroid bezinin bir belirtisi olabilir.

Sigara İçmek

Sigara içmek tüm vücut fonksiyonlarının bozulmasına neden olur. Araştırmalar, günde bir sigara bile içmenin ağrılı adet dönemi için önemli bir risk faktörü olduğunu gösterir. Sigara içmeye ne kadar erken başlanırsa, sancılı adet görme olasılığı o derecede yüksek olur.

Adenomiyoz

Adenomiyoz, rahimin iç zarını oluşturan hücrelerin rahim kas dokusu içerisine doğru büyüdüğü bir durumdur. Rahim iç zarının kalınlaşmasına neden olarak adet döneminde şiddetli kanamaya, ağrıya, kramplara ve şişkinliğe yol açabilir. Aynı zamanda adet döneminin uzamasına da sebebiyet verebilir.

Adet Sancısını Kesen Yiyecekler

Adet dönemi hassas bir zaman olduğu için bu dönemde beslenmenize dikkat etmek önem taşır. Adet dönemindeki ağrılarınızı hafifletmek için bazı yiyeceklerden yardım alabilirsiniz:

Balık

Omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan somon balığı gibi soğuk su balıklarını haftada 1-2 porsiyon (150-300 gr) tüketmek adet ağrılarının önüne geçilmesine yardımcı olabilir.

Özellikle somon balığı, kaliteli bir protein kaynağı olmasının yanı sıra, D ve B6 vitamini açısından da zengindir. D vitamini kalsiyumun emilmesini sağlar.

Kalsiyum eksikliğinde adet sancıları artabileceği için bu eksikliğin giderilmesi önemlidir. B6 vitamini, ağrılı kramplarınızla birlikte yaşayabileceğiniz göğüs hassasiyetinin engellenmesine yardımcı olabilir.

Koyu Yeşil Renkli Sebzeler

Marul, maydanoz, roka, semizotu, ıspanak, brokoli gibi, vitamin, mineral ve antioksidan içeren koyu yeşil yapraklı sebzelerin beslenme düzenine eklenmesi adet döneminde gelişen ağrı ve krampların önlenmesine yardımcı olacaktır.

Süt ve Süt Ürünleri

Diyetle alınan kalsiyumun adet sancısına karşı koruyucu etkisi vardır. Kalsiyum, kas hücrelerinin sinirsel uyaranlara karşı cevap vermesi için gereklidir. Günlük kalsiyum tüketimi sinir-kas fonksiyonlarını kontrol ederek adet sancı olasılığını azaltabilir.

Bunun aksine, kalsiyumdan fakir beslenme, kas kasılmalarına ve kramplara sebep olabilir. Süt, yoğurt, peynir gibi kalsiyumdan zengin ürünlerin tüketilmesi bu nedenle önemlidir.

Muz, Ananas ve Kivi

Muz, ananas ve kivi, B6 ve potasyum açısından zengin meyvelerdir. B6 vitamini ve potasyum, şişkinlik ve kramp semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Ananas, lezzetli olmasının yanı sıra şişkinliği alarak daha rahat hissetmenizi sağlayabilir. Güçlü bir antioksidan olan aktinidin açısından zengin olan kivi; proteini daha kolay sindirmenize yardımcıdır.

Bu sayede bu dönemde sindirim sorunlarınızı ve bundan dolayı oluşabilecek sancıların hafifletilmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda yüksek posa içeriği, adet döneminde yaşanan kabızlık probleminin de üstesinden gelmenizi destekleyebilir.

Bitter Çikolata

Regl döneminde tatlı krizlerinin de önüne geçebilecek bitter çikolata magnezyum ve lif içerir. Magnezyum, krampları önleyerek adet ağrısı problemlerinin minimuma indirilmesini sağlayabilir. Aynı zamanda çikolatanın serotonin, yani mutluluk hormonunu tetiklediğine dair araştırmalar mevcuttur. Birkaç parça bitter çikolata daha mutlu hissetmenize yardımcı olabilir.

Karpuz

Regl döneminde yaşanan tatlı krizi için de ideal bir seçenek olan karpuz, yüksek posa içeriği ile kabızlık probleminin de üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Yüksek oranda su içeren meyve, regl ve bağırsak sancılarının hafiflemesine de destek olabilir.

Limon, Portakal, Mandalina

Yüksek oranda C vitamini ve antioksidan bileşen içeren limon, portakal ve mandalina gibi narenciyeler; hem yüksek posa içeriği hem de su içeriği sayesinde regl ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olabilir.

Adet Sancısına İyi Gelen İçecekler

Günlük beslenme programınız adet dönemindeki krampları azaltmada önemli rol oynar. Regl döneminde kramp ve ağrıları artırabilecek şekerli ve gazlı içeceklerden, fazla kahve ve alkol tüketiminden uzak durmak, bu dönemi daha rahat geçirmenizi sağlayabilir.

Yeterli su tüketimini sağlamak, bu dönemi daha rahat atlatmanız için oldukça önemlidir. Ayrıca adet sancısına iyi gelen bitki çayı da bu dönemde daha rahat hissetmenizi sağlayabilir. Fakat bitki çaylarını tüketmeden önce bir uzmana danışmalısınız.

Su

Vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasında önemli bir rol oynayan su, özellikle adet dönemi şişkinlikleri ve ağrılarının azalmasını destekler. Adet döneminde günlük en az 2-2.5 litre su tüketilmesi önerilir.

Zencefil Çayı

Tam bir antioksidan deposu olan zencefil çayı, iltihap önleyici özelliği sayesinde adet krampı ve sancılarının önüne geçmenize yardımcı olabilir.

Papatya Çayı

Sakinleştirici özelliği ile ön plana çıkan papatya çayı, kasların gevşemesine yardımcı olarak adet kramplarının etkisini azaltıcı etki gösterebilir.

Nane Çayı

Karın kaslarının gevşemesini destekleyerek adet döneminde yaşanan krampların hafiflemesine yardımcı olan nane çayı, aynı zamanda ödemin atılmasına da yardımcı olarak şişkinliği azaltabilir.

Tarçın Çayı

Antienflamatuar etkiye sahip olan tarçın çayı, adet döneminde yaşanan krampları ve ağrıyı hafifletebilir. Ayrıca demir ve kalsiyum içeren tarçın, bu dönemde oluşan ödemin atılmasına da yardımcı olabilir.

Safran Çayı

Adet söktürücü etkisi olan safran çayı, kan dolaşımını hızlandırarak kanın vücuttan daha hızlı ve kolay bir şekilde atılmasına yardımcı olabilir. Adet krampları ve ağrısının azalmasını destekleyen safran çayı aynı zamanda ferah bir his verir.

Civanperçemi Çayı

Aromatik yağ asitleri ve antioksidanlar açısından zengin olan civanperçemi, adet dönemi kramplarını ve regl sancısını hafifletebilir. Adet döneminden birkaç gün önce içilmesi önerilen civanperçemi çayı aynı zamanda bu dönemde ortaya çıkan depresif ve bitkin ruh haline de iyi gelebilir.

Regl Ağrısına İyi Gelen Hareketler

Adet döneminde özellikle karın, kalça, bel, pelvis ve üst bacak bölgesinde ağrı ve kramplar yaşanır. Adet sancısı ilaç ile geçirilebildiği gibi egzersiz ile de hafifletebilir.

Adet kanaması ve ağrısının yoğun olduğu ilk günler, kendinizi yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz. Bu nedenle koşu, bisiklete binme ve aerobik gibi kardiyo egzersizleri yapmak zor gelebilir.

Hafif tempolu yürüyüşler, kültür fizik hareketleri ve nefes egzersizleri ile karın kaslarını esneten hareketler, adet ağrılarını hafifletmenize yardımcı olabilir. İşte regl ağrısına iyi gelen egzersizler:

  • Yere bir minder serin ve yüz üstü uzanın. Bacaklarınızın birleştirin ve düz bir şekilde uzatın. Ellerinizi omuzlarınızın altına yerleştirerek kendinizi ellerinizin yardımıyla hafifçe yukarı doğru itin. Başınızı ve omuzlarınızı kaldırın ve bu pozisyonda yaklaşık 60 saniye kalın. Derin nefes alın ve verin.
  • Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve derin bir nefes alarak kalça bölgenizden öne doğru eğilin. Dizlerinizi kırmamaya dikkat etmelisiniz. İki elinizi kullanarak bacaklarınızı tutun ve gövdenizi bacaklarınıza doğru yaklaştırın bu pozisyonda derin derin nefes alıp vererek yaklaşık 1 dakika kalın.

Regl Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Regl döneminde yaşanan kramp ve ağrı, yaşam kalitenizi düşürebilir. Kendinizi rahatsız ve mutsuz hissedebilirsiniz. “Adetliyken karın ağrısına ne iyi gelir ve regl ağrısı nasıl geçer?” diye düşünüyorsanız doğal yöntemlerden yararlanabilirsiniz:

Sıcak Su Torbası

Vücudu sıcak tutmak, kan damarlarının genişlemesini sağlayarak kan akışını rahatlatabilir. Kan akışının rahatlaması da adet sancılarının azalmasına yardımcı olabilir. Hemen her kadının adet döneminde acil durum çözümü olan sıcak su torbası bu dönemde kullanılabilir.

Duş Almak

Sıcak su torbasının yarattığı etkiye benzer bir etki için duş alabilirsiniz. Kasların gevşemesini sağlayan ılık bir duş ile regl döneminde yaşadığınız ağrıları hafifletebilirsiniz.

Masaj Yaptırmak

Lavanta, nane gibi aromatik yağlar kullanılarak yapılan masaj, adet ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Aklınıza takılan tüm sorularınız için Umut Ol Umut Bul Facebook grubumuza üye olabilirsiniz.

Yorumunuzu GönderinHenüz yorum yapılmamış
    Doktora Sorun - [blog_doktor]    Telefon Numaranız: