Bahceci Tup Bebek

Açıklanamayan Kısırlık

Açıklanamayan Kısırlık Nedir?

Sebebi bilinmeyen / açıklanamayan kısırlık (infertilite) kabaca, çiftin çocuk sahibi olmasının önündeki engelin tam olarak tespit edilememesi durumu olarak tanımlanabilir. Pek çok çiftte, kısırlığın sebebi kadına ya da erkeğe atfedilebilir.

Erkeğin sperm sayısı ve kalitesi ya da kadının yumurtalarıyla ilgili sorunlar ve yumurtlama problemleri bulunabilir.

Üçüncü bir senaryoda ise infertilite için özgün bir neden bulunamaz. Testler ve doktor değerlendirmesi sonrasında kısırlık “sebebi açıklanamayan” bir durum olarak kalabilir.

Açıklanamayan Kısırlığın Nedeni Nedir?

Açıklanamayan kısırlık nedeninin bir ya da birkaç faktörün kombinasyonuna bağlı olduğu düşünülür. Bu faktörler arasında, kadında hafif endometriozis (uterus dışında uterus benzeri doku varlığı), hafif yumurtlama bozuklukları, servikal faktör (spermin yumurtaya ulaşmasını engelleyen yapıda mukus üretimi) ya da spermin normal görünüm ve hareketliliğine rağmen yumurtayı dölleme yeteneğinin olmaması yer almaktadır.

Sebebi Bilinmeyen Kısırlık Nasıl Tedavi Edilir?

Sebebi bilinmeyen kısırlık tedavilerinde uygulanan yöntemler; doğal gebelik bekleme süresi, laparoskopi, aşılama ve tüp bebek olarak sıralanabilir.

Bu tedavilerden biri doktor tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu hastanın durumuna göre belirlenir.

Sebebi bilinmeyen infertilite tedavisinde anne adayının yaşı genç ise ve yumurtalık rezervi iyi durumdaysa çift yaşam tarzlarında değişiklik yaparak 1 yıl süresince doğal yollarla gebelik bekleyebilir.

Bu süreçte çift; varsa sigara-alkol kullanımına son vermeli, düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenmeyi hayatlarının bir parçası haline getirmelidir.

Bu süreçte gebelik oluşmaması durumunda 3 ay kadar yumurtlama tedavisi ve aşılama tedavisi uygulanır. Bu uygulamaların da sonuç vermemesi halinde tüp bebek tedavisi uygulanır.

Anne adayı 35 yaşın üzerindeyse ya da yumurta rezervleri iyi durumda değilse zaman kaybetmeden tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Açıklanamayan infertilite vakalarında standart bir tedavi söz konusu değildir, hastanın durumuna göre bir tedavi planlanır.

Açıklanamayan Kısırlık ve Sperm Analizi

Son yıllarda bazı açıklayıcı faktörler bulunsa bile her 6 çiftten birinin kısırlık nedeni hala belli değil. Burada önemli nokta; erkeklerin sperm analizi değerlendirilmesinde yaşanan sıkıntılardır.

Sperm analizi basit bir laboratuvar tekniği olmadığı gibi sperm örneği değerlendirilirken bilgi ve tecrübe büyük önem taşımaktadır. Sanılanın aksine gebe kalınması için sadece sperm sayısı yeterli olmamaktadır.

Spermlerin hareketleri daha da önemlisi morfoloji (şekilleri) üretkenlik potansiyelini etkilemektedir. Sperm morfolojisini ölçmenin tek metodu ise herhangi bir cihazla ölçülmediği için mikroskop altında direkt gözle bakmaktır.

Yapılan araştırmalarda aynı sperm örneği farklı laborantlar tarafından değerlendirildiğinde çok farklı sonuçların rapor edildiği saptanmıştır.

Sperm analizinin konunun uzmanı, tecrübeli biri tarafından yapılması çocuk sahibi olmak isteyen çiftelerin boşu boşuna zaman harcamalarına veya gereksiz tedaviler görmelerine engel olacaktır.

Merkezlerimizde ileri teknoloji ile donatılmış embriyoloji laboratuvarı ve alanında uzmanlığını kanıtlamış embriyologlar sayesinde binlerce çiftin hayalini gerçeğe dönüştürmeyi başarıyoruz.

Sizi Arayalım

Danışmak istediğiniz konularla ilgili en kısa sürede sizi arayalım.

Telefon Numaranız: