Bahceci Tup Bebek
Hürriyet Aile24 Şubat 2022

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Transferi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Transferi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Transferi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp bebek tedavisine dair en merak edilen aşamalardan biri tedavinin son basamağı olarak tanımladığımız embriyonun transfer sürecidir. Transfer işlemi embriyonun gelişimi, sayısı, hastanın yaşı ve çiftin daha önceki denemeleri gibi farklı kriterler değerlendirilerek yumurta toplama işlemi sonrası 2- 6. günler arasında gerçekleştirilmektedir. Embriyo transferi çoğunlukla ağrısız geçen bir süreçtir ve anestezi uygulanmasına gerek kalmaksızın işlem gerçekleştirilir. Embriyo transferi öncesi verilen ilaçların düzenli olarak kullanılması büyük önem taşırken transfer sonrası ise ağır egzersizlerden kaçınılması gerekir.

EMBRİYO TRANSFERİ YAPILIRKEN ANESTEZİ UYGULANMASINA GEREK YOKTUR

Embriyo transferi laboratuvar ortamında istenen aşamaya gelen embriyoların anne adayının rahmine yerleştirilmesi işlemidir. Bu sayede laboratuvarda genetik açıdan sağlıklı olduğu bilinen embriyolar tüm testlerden sonra büyüyecekleri ortama bırakılmış olur. Embriyo transferi kısa ve basit bir işlem olmakla birlikte tedavinin en önemli aşamalarından birini oluşturur. Taze embriyo transferi yapılacak ise, yani döllenme işlemi gerçekleştirildikten sonra embriyo dondurulmadan rahime transfer edilecekse tüm tedavi 15-20 gün içerisinde biter. Dondurulmuş embriyo transferi yapılacak ise yumurtaların ilaçlar ile büyütülmesinden sonra yumurtalar toplanır ve 1 ya da 2 ay sonra rahim içerisine transfer işlemi gerçekleştirilir.

Embriyoların bırakıldıkları yerde rahime tutunmaları sonucunda ise gebelik süreci başlar. Embriyo transferi sırasında anne adayı jinekolojik pozisyonda uzanır. Vajina ve rahim ağzı steril bir solüsyon ile temizlenir. Embriyolog, transfer edilecek embriyoları mikroskop altında özel bir sıvı ile birlikte enjektöre yükler.Embriyo transfer kateteri vajina boyunca karından yapılan ultrasonografi kılavuzluğunda rahim tavanı ile arasında 1,5 cm mesafe kalana kadar ilerletilir. Embriyolar rahim boşluğuna bırakılır ve sonra kateter dikkatle geri çekilir. Transfer edilen embriyoların rahme yerleşmesi 3-4 gün sonra başlamaktadır. Embriyo transferi çoğunlukla ağrısız geçen bir süreçtir ve anestezi uygulanmasına gerek kalmaksızın transfer gerçekleştirilir.

TRANSFER ÖNCESİ VERİLEN İLAÇLARIN DÜZENLİ KULLANILMASI ÇOK ÖNEMLİDİR

Çiftler süreç boyunca akıllarına takılan tüm konularda tedavilerini yürüten doktorunun tavsiyeleri ile hareket etmelidir. Yapılacak olan işlem hakkında bilgi sahibi olmak, tedavinin rahat bir şekilde tamamlanmasında etkilidir. Hekim tarafından kullanılması uygun görülen ilaç ve takviyeler düzenli olarak alınmalıdır. Bu konu, anne adayının ve potansiyel bebeğin sağlığı açısından büyük önem taşır. Embriyo transferi sırasında ağrı oluşması gibi konularda endişesi bulunan anne adayları yoga ve meditasyon gibi rahatlatıcı aktivitelerden fayda görebilirler. Bu uygulamalar aynı zamanda pelvik kasların rahatlaması ve güçlenmesinde de etkili olabilir.

Hamilelikte ve öncesi dönem için en önemli konulardan birisi de düzenli ve dengeli beslenmedir. Anne adaylarının bu evrede sağlıklı bir beslenme rutinine sahip olması gerekir. Ayrıca sigara gibi alışkanlıkların bırakılması embriyonun rahim içinde tutunmasını arttıracaktır. Embriyo transferi sırasında ultrason cihazı ile görüntü sağlanır. Ultrason kullanımı esnasında genital sistemin net şekilde görüntülenebilmesi için ise mesanenin dolu olması gerekir. Bu nedenle embriyo transferi öncesinde bol su içilmesi önemlidir.

TRANSFER SONRASI AĞIR EGZERSİZLERDEN UZAK DURULMALI

Çiftler embriyo transferinden sonra işlemin yapıldığı klinikte yaklaşık yarım saat kadar istirahat edip sonrasında evlerine gidebilir. Şehir dışından gelen çiftlerin transfer sonrasında 2-3 saatlik mesafelere yolculuk etmesinde sakınca bulunmamaktadır. Daha uzun mesafelerden gelen çiftler ise gerekli durumlarda işlemin yapıldığı şehirde bir gün kaldıktan sonra evlerine dönebilir. Transfer işleminden sonra anne adayının 3 gün dinlemesi yeterlidir. Daha sonra günlük yaşantısına dönebilir. Hapşırmanın, öksürmenin, uyurken sağa sola dönmenin tutunma üzerinde olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Ayrıca merdiven inip çıkmanın da bir sakıncası yoktur. Gebelik oluşana kadar ağır egzersiz ve işlerden uzak durularak, ani hareketler yapmamaya özen gösterilmelidir.

Göğüslerde dolgunluk, adet görecek gibi kasıklarda ağrı, pembe-kahverengi damla şeklindeki akıntılar transfer işlemi sonrasında görülebilecek durumlardır. Bu durumlarla karşılaşıldığında korkmaya ya da endişelenmeye gerek yoktur ancak görülen akıntıların kırmızı adet akıntısı gibi olması durumunda mutlaka doktora danışılması gerekmektedir. Transfer işleminden sonra duş alınmasında bir sakınca yoktur.

Hem transfer sonrasında hem de gebelik boyunca asitli içecekler, kahve ve bitkisel çayların tüketilmemesine özen gösterilmesi gerekmektedir.Sigara ve alkol kesinlikle kullanılmamalıdır. İki hafta cinsel ilişkide bulunulmamalıdır. Vajinal bir enfeksiyona yol açmamak için yüzme önerilmez. Aşırı baharatlı, yağlı gıdalardan uzak durarak taze sebze, meyve ve protein ağırlıklı besinleri tüketmeye özen gösterip; bol su içilmesinde yarar vardır. Doktora danışılmadan herhangi bir ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır.

Bulgar Spasovi’ye İkiz Anneler Günü Hediyesi Türkiye Gazetesi

Bulgar Spasovi’ye İkiz Anneler Günü…
17 Mayıs 2024

Menopozda Anne Oldu: Tek yumurta Tek Şans Vardı Hürriyet Gazetesi

Menopozda Anne Oldu: Tek yumurta…
15 Mayıs 2024

Anne Adayları Bayramda Beslenmeye Dikkat Etmeli! CNN Türk

Anne Adayları Bayramda Beslenmeye Dikkat…
8 Nisan 2024

Viyana’da 4 Denemenin Ardından Bahçeci’de Pozitif! 10 Yıllık Özlem Türkiye’de Son Buldu! Milliyet Gazetesi

Viyana’da 4 Denemenin Ardından Bahçeci’de…
8 Nisan 2024

26 Yıllık Bebek Özlemine Mucize Çözüm! Hürriyet Gazetesi

26 Yıllık Bebek Özlemine Mucize…
21 Mart 2024

Tüp Bebek Tedavisinde Sağlıklı Embriyo Seçimi Nasıl Yapılıyor? Posta Gazetesi

Tüp Bebek Tedavisinde Sağlıklı Embriyo…
10 Ocak 2024

‘Yapay Zeka’ Üreme Tıbbına Yön Veriyor! Yapay Zekanın Tüp Bebek Tedavisindeki Rolü Hürriyet Gazetesi

‘Yapay Zeka’ Üreme Tıbbına Yön…
8 Ocak 2024

Başka Merak Ettikleriniz mi Var?

Tedavi süreciyle ilgili sorularınızı özet açıklamalarla ve videolarla öğrenin

Uzmanlarımız tüp bebek tedavisinde
en çok merak edilenleri anlatıyor

Uzmanlarımız tarafından hazırlanmış
içerikleri blog sayfamızdan inceleyin

Telefon Numaranız: