Bahceci Tup Bebek
Milliyet Gazetesi12 Mayıs 2022

14 Yıllık Özlem Bahçeci’de Son Buldu!

14 Yıllık Özlem Bahçeci’de Son Buldu!

14 Yıllık Özlem Bahçeci’de Son Buldu!

14 yıldır beklenen Şiir bebek, Özden ve Erdal Baba çiftine en güzel Anneler Günü hediyesi oldu. Özden Baba, ‘Bu anlatılmaz, tarifsiz bir duygu’ diyerek mutluluğunu dile getirdi.

Tekirdağ’da yaşayan ve 14 yıldır çocuk özlemi çeken Özden Doğan ve Erdal Baba çifti, kucaklarına aldıkları Şiir bebekle hayallerine kavuştu. Bebeğiyle ilk Anneler Günü’nü kutlayacak olan Özden Doğan Baba, “Annelik her şeyin üzerinde olan bir duygu. 14 yıllık bekleyişin ardından Anneler Günü’nü ilk kez kutlayacak olmak ise tarifsiz bir duygu” dedi.

ÜÇÜNCÜDE DE KAYBETTİ

Özden Doğan Baba (38) Erdal Baba (42) 2008 yılında evlendi. Doğal yollardan sahibi olamayan çifte doktora başvurduklarında hiçbir sorunun olmadığı söylendi ve ilaç tedavisine başlandı.  Yaklaşık beş yıl tedaviye rağmen bir gelişme olmayınca İstanbul’a gelen Baba çifti, iki kez tüp bebek tedavisi gördü.

Üçüncü denemelerinde müjdeli haberi almalarına rağmen bebeklerini 21 aylıkken rahim ağzı yetmezliğinden kaybetti.  Yaşadıkları üzücü kaybın ve tedavilerin ardından birkaç yıl ara veren çift kendilerine son bir şans daha tanıdı. Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Kübra Boynukalın’a başvuran çift için öncelikle kişiye özel bir yol haritası çizildi. Azalan yumurta rezervine ve tutunmayı engelleyen bağışıklık sistemi kaynaklı probleme bağlı olarak bir tedavi protokolü oluşturuldu. Baba çifti uzun yıllardır bekledikleri Şiir’i kucaklarına aldı.

Kızına kavuşan anne Özden Doğan Baba mutluluğunu şu sözlerle dile getirdi: “Yaşadıklarımız çok zor ama sonu güzel olan bir süreç. Anne olduğum an ayaklarım yerden kesildi. Kızım 2 ay kuvözde yaşadı, onu dakika dakika camın arkasından izledim. Çünkü benim orada olduğumu hissetsin istedim. 14 yıl verdiğimiz emeklerin ardından ilk kez anneler gününü kutlayacağım, bugünün hayalini hep kurardım ama gerçekleşmesi inanılmaz. Annelik her şeyin üzerinde, tarifi olmayan bir duygu.”

Baba çiftinin tedavisini yürüten Doç. Dr. Kübra Boynukalın, “Yaptığımız değerlendirmelerde hem yumurta rezervinin düşük olduğunu ve geçmişte yaşadığı başarısız denemelerde tutunmayı engelleyen problemin bağışıklık sisteminden kaynaklı olan katil hücreler olduğu tespit edildi. Titiz bir laboratuvar çalışması ile elde edilen 3 embriyo üzerinde genetik ayıklama yapıldı ve 2 tanesinin sağlıklı olduğu belirlendi.

Bağışıklık sisteminin vereceği olumsuz tepkileri azaltmak adına müdahalelerde bulunuldu ve sıkı bir takibin ardından çiftimiz Şiir bebeği sağlıkla kucaklarına aldı” ifadelerini kullandı.

14 yıl sonra ‘Şiir’ bebeklerini kucaklarına almanın mutluluğunu yaşayan Özden Doğan ve Erdal Baba, çocuk isteyen tüm ailelerin de bu dileklerinin en kısa sürede gerçekleşmesini istediklerini söyledi. 

KATİL HÜCRELERE DİKKAT

Transfer aşamasında anne vücudunun farklı genetik yapıya sahip olan embriyoyu yabancı olarak tanımaması ve kabullenmesi gerektiğini dile getiren Doç. Dr. Boynukalın, “Tekrarlayan düşük veya tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı yaşayan kadınlarda ‘katil’ hücrelerin gerek sayısal gerekse fonksiyonel sorunlarına daha sık rastlanılmakta.

Transfer öncesi ve sonrası uyguladığımız serum tedavileri ile katil hücrelerin dostu düşman gösteren tehlikeli sinyaller yayması engellenebiliyor ve sağlıklı tutunmanın gerçekleşmesine; gebeliğin devam etmesine yardımcı olabiliyoruz” diye konuştu.

 

Hamilelik Sürecinde Ne Kadar Balık Tüketilmeli? Posta Gazetesi

Hamilelik Sürecinde Ne Kadar Balık…
20 Eylül 2023

Tüp Bebek Tedavisinde Umut Türkiye! Bulgar Çiftin 17 Yıllık Evlat Hasreti İstanbul’da Son Buldu Sabah Gazetesi

Tüp Bebek Tedavisinde Umut Türkiye!…
11 Eylül 2023

Aynı Kalıtsal Hastalıktan 2 Bebeğini Kaybeden Demirci Çifti Genetik Ayıklama ile Bahçeci’de Hayallerine Kavuştu! Posta Gazetesi

Aynı Kalıtsal Hastalıktan 2 Bebeğini…
6 Eylül 2023

Anoreksiya Ve Bulimia Hastalıkları Kısırlığa Neden Olabilir! CNN Türk

Anoreksiya Ve Bulimia Hastalıkları Kısırlığa…
31 Ağustos 2023

Doğal Yolla Bebek Sahibi Olan Çiftler De Tüp Bebek Tedavisi Olabilir! Hürriyet Gazetesi

Doğal Yolla Bebek Sahibi Olan…
22 Ağustos 2023

Hipo Hipo Hastalığı Olan Kadınlar Anne Olabilir Mi? Hürriyet Gazetesi

Hipo Hipo Hastalığı Olan Kadınlar…
1 Ağustos 2023

Rahmin Anatomik Yapısındaki Bozukluk Hamile Kalmayı Engeller Mi? Posta Gazetesi

Rahmin Anatomik Yapısındaki Bozukluk Hamile…
17 Temmuz 2023

Başka Merak Ettikleriniz mi Var?

Tedavi süreciyle ilgili sorularınızı özet açıklamalarla ve videolarla öğrenin

Uzmanlarımız tüp bebek tedavisinde
en çok merak edilenleri anlatıyor

Uzmanlarımız tarafından hazırlanmış
içerikleri blog sayfamızdan inceleyin

Telefon Numaranız: