Bahceci Tup Bebek

Mamografi

Mamografi Nedir?

Mamografi, düşük doz x ışını kullanarak meme dokusunun incelenmesini sağlayan röntgen filmidir. Meme kanseri tanısı için kullanılan mamografi çekiminde amaç, kanseri erken evrede saptayabilmektir.

Mamografi Ne Zaman Yapılır?

Doktor muayenesi veya hastanın kendi muayenesi esnasında göğüste kitle fark etmesi üzerine mamografi çekilir. Mamografi sayesinde kitlenin kanser ya da iyi huylu tümör olup olmadığı tespit edilir.

Mamografi Acıtır mı?

Mamografi acı veren bir uygulama değildir. İşlemde herhangi bir ilaç ya da iğne uygulanmaz. Çekim esnasında göğüslerde sıkışma hissi dışında bir acı hissedilmez.

Mamografi Çekimi Ne Kadar Sürer?

Mamografi çekimi 10-20 dakika kadar sürmektedir. Bazen daha uzun sürebilmektedir. Eğer göğüs implantınız bulunuyorsa çekim daha uzun sürebilir.

Mamografi Öncesi Nelere Dikkat Etmeliyim?

Mamografi çektirmeden önce duş almalı, parfüm, deodorant pudra gibi kozmetikler kullanmamalısınız. İşleme girerken sutyen dahil üzerinizdeki giysinizi çıkarmanız gerekmektedir. Mamografi sonuçları deneyimli bir radyoloji uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Eğer daha önce mamografi yaptırdıysanız onları da yanınızda getirmelisiniz.

Hangi Aralıklarla Mamografi Yaptırmalıyım?

Eğer ailenizde meme kanseri saptanmışsa kişi veya kişiler varsa ilk mamografinizi 35 yaşında yaptırmanız ve her yıl tekrarlamanız önerilir. Ailenizde meme kanseri öyküsü yoksa ilk mamografinizi 40 yaşında yaptırmalı, 50 yaşına kadar 2 yılda bir ve daha sonra her yıl tekrarlamalısınız. Ayrıca her adet sonrası kendinize elle meme kontrolü yapmalı ve yılda bir kez de doktorunuza muayene olmalısınız.

Mamografinin Avantajları Nelerdir?

Mamografi, meme kanserinde erken tanı avantajı sunar. Mamografi, meme kanserini elle muayenede saptanabilecek büyüklüğe ulaşmadan 1-2 yıl önce saptayabilmektedir. Böylece tedavide başarı oranı çok daha yüksek olmaktadır.

Mamografinin Riskleri Nelerdir?

Bilinen herhangi bir riski bulunmamaktadır.

Mamografi Ücreti 2021

Mamografi fiyatları işlemin uygulanacağı kuruma göre farklılık göstermektedir.

Başka Merak Ettikleriniz mi Var?

Tedavi süreciyle ilgili sorularınızı özet açıklamalarla ve videolarla öğrenin

Uzmanlarımız tüp bebek tedavisinde
en çok merak edilenleri anlatıyor

Uzmanlarımız tarafından hazırlanmış
içerikleri blog sayfamızdan inceleyin

Telefon Numaranız: