Bahceci Tup Bebek

Kolposkopi

Kolposkopi Nedir?

Kolposkop aracılığı ile vajen ve serviksin (rahim ağzının) incelenmesine ve aynı zamanda doku örneği alınmasına olanak sağlayan işleme kolposkopi denmektedir. Kolposkopi işleminde lensler aracılığı ile görüntü büyütülür ve bu şekilde dokular daha yakından incelenir. Bu test sayesinde rahim ağzı veya vajende oluşan problem açıkça tespit edilebilir ve tanısı konur.

Kolposkopi Kimlere Uygulanır?

Pap-smear testi sonucu anormal çıkan hastalara, HPV virüsü taşıyanlara, ilişki sonrası kanama şikayeti olanlara, uzun süre devam eden enfeksiyon problemi olanlara, prekanseröz büyümeye rastlanan veya kanser olan hastalara kolposkopi uygulanabilir. Uygulaması oldukça kolaydır, özel bir hazırlık yapmanız gerekmez. Kolposkopi işleminden 24 saat öncesinde duş almayın, cinsel ilişkide bulunmayın, vajinal ilaçlar veya tampon kullanmayın.

Kolposkopi İşlemi Sırasında Neler Yapılmaktadır?

Hasta, jinekolojik muayene masasına yatılır. Spekulum isimli alet takılarak vajina ve serviks ortaya çıkarılarak kolposkop ile izlenir. İnceleme sırasında bir anormallik görülürse bir alet aracılığı ile doku örneği alınır ve bu örnek patolojiye gönderilir. Test bittikten sonra kısa süre uzanarak dinlenmelisiniz.

Kolposkopi Patoloji Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

İşlemi yaptırdığınız kuruma göre değişmekle birlikte, patolojik inceleme sonuçları birkaç gün içerisinde çıkar.

Kolposkopi Acı Verir mi?

Eğer biyopsi örneği alınırsa işlem esnasında hafif kramp ve ağrı hissedebilirsiniz. Hastaların kendilerini rahat hissetmeleri ve acı hissetmemeleri adına işlem bölgesi uyuşturulabilir.

Kolposkopi Sonrası Kanama Olur mu?

Kolposkopi işleminde biyopsi alınması durumunda sonraki günlerde lekelenme şeklinde hafif kanamalar olabilir. Nadiren de olsa bazı hastalarda aşırı kanama ve enfeksiyon görülebilir. Ateş, bulantı, kusma, kötü kokulu akıntı ve aşırı kanama şikayetlerinizin olması durumunda hemen doktorunuzla iletişime geçin.

Kolposkopi Sonrası Adet Gecikmesi Olur Mu?

Kimi hastalarda kolposkopi sonrası adet gecikmesi olabilmektedir.

Kolposkopi Sonrası Kasık Ağrısı Olur Mu?

Eğer biopsi alınmışsa kolposkopi sonrası hafif kasık ağrısı görülebilir.

Kolposkopi, Gebe Kalmayı Etkiler mi?

Kolposkopi hamile kalmayı etkilemez. Doktorunuzun alacağı doku örneği çok küçük olacaktır ve çocuk sahibi olmanızı engellemez. Fakat gebeyseniz veya olma ihtimaliniz varsa bu durumunuzu doktorunuza bildirmelisiniz.

Kolposkopi Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyim?

  • Doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları düzenli olarak kullanın.
  • 2 hafta süresince cinsel ilişkide bulunmayın, havuza ve denize girmeyin.
  • Hijyeninize dikkat edin.

Kolposkopi Fiyatı 2021

Yasalar gereği web sitemiz üzerinden kolposkopi fiyatları hakkında bilgi veremiyoruz. Fiyat bilgisi ve detaylı bilgi için iletişim formunu doldurabilir veya 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Başka Merak Ettikleriniz mi Var?

Tedavi süreciyle ilgili sorularınızı özet açıklamalarla ve videolarla öğrenin

Uzmanlarımız tüp bebek tedavisinde
en çok merak edilenleri anlatıyor

Uzmanlarımız tarafından hazırlanmış
içerikleri blog sayfamızdan inceleyin

Telefon Numaranız: