Bahceci Tup Bebek

Trikomonas Enfeksiyonu

Trikomonas Enfeksiyonu Nedir, Neden Olur?

Trikomonas enfeksiyonu, kadınlarda ve erkeklerde görülen, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Vajina veya peniste hasar bırakmayan, tedavi edilebilir bir enfeksiyondur. Bu hastalığın etkeni trikomonas vajinalis adı verilen bir organizmadır.

Trikomonas Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Trikomonas belirtileri şu şekildedir: Kadınlarda köpüklü, kötü kokulu akıntı, kaşıntı ve idrar yaparken yanma görülür. Erkeklerin çoğunda herhangi bir şikayet olmaz, zaman zaman penis ucunda iritasyon yapabilir.

Trikomonas Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doktorunuz sorunun ne olduğunu tespit edebilmek için sizi muayene eder. Akıntı örneği mikroskopta incelenerek organizma görülür. Sizden ve partnerinizden cinsel yolla geçen diğer hastalıklarla ilgili testler istenebilir. Genelde Metronidazol isimli ağızdan alınan ilaçla tedavi edilir. Bu ilaç gebeliğin ilk üç ayında kullanılmamalıdır. Partneriniz de tedavi edilmelidir.

Trikomonas Enfeksiyonundan Nasıl Korunabilirim?

Prezervatif tek korunma yoludur. Tek eşli olmak ya da az sayıda kişiyle ilişkiye girmek önemlidir. Trikomonas enfeksiyonu size bulaştıysa cinsel ilişkiden uzak durmalı ve en kısa sürede doktora görünmelisiniz.

Başka Merak Ettikleriniz mi Var?

Tedavi süreciyle ilgili sorularınızı özet açıklamalarla ve videolarla öğrenin

Uzmanlarımız tüp bebek tedavisinde
en çok merak edilenleri anlatıyor

Uzmanlarımız tarafından hazırlanmış
içerikleri blog sayfamızdan inceleyin

Telefon Numaranız: