Embriyo Dondurma

Gamet ve embriyo dondurma çözme (Kriyoprezervasyon)

Tüp bebek tedavisi gören çiftlerde elde edilen yumurta ve embriyo sayısı, uygulanan tedavi seçeneklerine göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak bununla birlikte bugün tüp bebek tedavisi gören çiftlerin yaklaşık %40’ında birden fazla kaliteli embriyo elde etmek mümkün olabilmektedir.

Kaliteli embriyo elde edebilmek için birkaç önemli kriter bulunmaktadır ki bunların başında da kadın yaşı gelmektedir. Örneğin genç anne adaylarında kaliteli embriyo elde etme oranı %60’ların üzerine çıkabilmektedir. Bununla birlikte yaşa bağlı olarak yumurta rezervi düştükçe de bu oran düşmektedir.

Tedavi sırasında embriyo transferinin gerçekleşmesinin ardından kalan sağlıklı embriyoları laboratuvar ortamında dondurarak saklamak mümkün olabilmektedir. Bunun için özel olarak ayrılmış olan kriyoprezervasyon odası kullanılmaktadır. Çiftin tedavi sürecine bağlı olarak bu oda içerisinde dondurularak saklanan kaliteli embriyolar ileri bir tarihte çözülerek gebelik elde etmek amacı ile kullanılabilmektedir.

Embriyo dondurma yöntemi ile günümüzde binlerce çocuk dünyana geldi

22 yılı aşkın zamandır embriyoların dondurularak saklanması ve istenildiğinde çözülerek bebek sahibi olunması işlemi dünya genelinde kullanılmaktadır. Rutin tüp bebek tedavilerinde kullanılan embriyo dondurma yöntemi ile dünyana gelen yüzbinlerce bebek çocuk bulunmaktadır.

Embriyo dondurma/çözme tedavileri yardımcı üreme tekniklerini uygulamalarının, kişinin medeni hali, yaşı gibi bazı kriterlere göre düzenlendiği ve sosyal güvenlik sistemlerinin desteğinin sınırlı olduğu ülkelerde daha da fazla önem kazanmaktadır. Türkiye de bu ülkelerden biridir. Zira yasal mevzuat kadın yaşına ve daha önceki tedavi sayısına bağlı olarak 1 veya 2 embriyonun rahme transferine izin vermektedir. Dolayısıyla embriyo transferi sonrası kalan kaliteli embriyoların dondurularak saklanması ve yakın gelecekte yine tedavi amacı ile kullanılması tıbbi, maddi ve manevi olarak hastalar için son derece önem taşımaktadır.

Doğru şekilde uygulanırsa çiftler için önemli avantaj

Dondurulmuş ve çözülmüş embriyolar ile gerçekleştirilen tedavilerde yumurta büyütmek ve bu amaçlı yüksek doz hormon ve ilaç kullanımı gerekmediğinden hasta için sürecin çok daha konforlu geçmesi sağlanmaktadır. Bununla birlikte, embriyo dondurma, saklama ve elbette çözdürme koşulları doğru bir şekilde sağlanabilirse tedavi gören çiftlere ek bir tedavi olanağı ve gebelik şansı sağlamaktadır. Ayrıca toplam tedavi maliyetini ciddi oranda azaltabilmektedir.

Hangi durumlarda embriyo dondurma yapılabilir?

Öncelikle embriyo dondurma/çözme tedavilerinin etkin kullanılabilmesi için tedavi hizmeti veren merkezde çok iyi bir kriyoprezervasyon hizmetinin verilmesi gerekmektedir. Ancak sonuçtan istenilen başarıyı elde edebilmek için teknolojik altyapıdan, embriyologların deneyimine kadar birçok etken söz konusu olabilmektedir.

Gelişmiş teknolojik altyapı koşullarıyla birlikte, dondurulacak embriyo kalitesi ve seçimi ilk aşamada çok önem taşımaktadır. Sonrasında ise dondurma sırasında kullanılacak yöntem ve embriyologların deneyimi gelmektedir. Bu etkenlerden dolayı birçok tüp bebek merkezi embriyo dondurma ve çözme hizmeti vermesine rağmen tedavideki başarı oranları arasında ciddi farklılık göstermektedir.

İyi ve kaliteli bir tüp bebek merkezinde embriyo dondurma şansı verilen hasta sayısı yüksektir. Bununla birlikte daha da önemli noktalardan biri dondurulup çözülen embriyolar ile elde edilen gebelik şansı en az taze embriyolar ile gerçekleştirilen tedaviler kadar ve hatta tedavi daha doğal bir rahim ortamında yapıldığı için daha yüksektir.

Kimlere embriyo dondurma önerilir?

Teknolojik imkanlarla birlikte bugün embriyo dondurma önerilen hasta profilinde de değişiklikler yaşanmaktadır. Geçmiş yıllarda belirli sayıda ve kalitede embriyosu olan çiftlere önerilen bu yöntem artık tek bir kaliteli embriyosu olan çiftlere de önerilebilmektedir. Önemli olan embriyonun gelişim düzeyi ve kalitesinin uygun olmasıdır.

Embriyo dondurma seçeneği sadece tedavi sonrası arta kalan embriyoları olan çiftlerin yanında tedavinin durdurulması veya ertelenmesi gereken durumlarda kullanılan etkin bir çözüm olmaktadır. Örneğin, Ovaryen Hiperstimülasyon Sendromu (OHSS) adı verilen yâni kadının tedavi gördüğü sırada yumurtalıklarının kullanılan hormon ve ilaçlara aşırı yanıt vermesi durumunda gelişen tüm embriyolar erken gelişim aşamalarında dondurularak saklanabilmektedir. Böylece hastanın klinik tablosu normale döner dönmez embriyolar çözülerek transfer işlemi gerçekleştirilmekte ve böylece yüksek gebelik oranları elde edilebilmektedir.

Bazı klinikler ayrıca yumurta gelişimi amacıyla hormon/ilaç kullanımı yüksek dozlarda olan ve bu sebep ile rahim içi zarının embriyoyu tutma kapasitesinin düştüğünü düşündükleri olgularda veya tedavi sırasında rahimde gözlenen ve embriyonun tutunmasını engelleyici yapıların varlığında (myom, polip vb.) da embriyo dondurmadan yararlanmaktadır. Bu durumda tüm embriyolar dondurulmakta ve problemlerin/engellerin ortadan kaldırılmasından sonra rahim daha sağlıklı ve doğal ortamına ulaşınca embriyolar çözülerek transfer edilmektedir. Bu yöntemle de yüksek gebelik oranları elde etmek mümkün olabilmektedir. Özellikle uzak doğu ülkelerinde taze yerine dondurulmuş embriyolar ile uygulanan tedavi sayısında özellikle son yıllarda ciddi bir artış gözlenmektedir.

Embriyo dondurma yönteminin faydalı olduğu bir başka yaklaşım ise embriyolarında genetik tanı yapılması planlanan çiftlerdir. Yüksek genetik bozukluk riski taşıyan fakat tedavide sınırlı sayıda yumurta ve embriyo elde edilebilen çiftlerde gelişen embriyolar dondurulabilmekte, birden fazla kez yumurta geliştirme ve embriyo elde etme işlemlerinden sonra dondurularak biriktirilen embriyolar birlikte genetik inceleme aşamasına alınmaktadır. Böylece genetik test maliyeti de ciddi oranda azaltılabilmektedir.

Gebelik Haberini Alan Çiftimizin Mutluluğu

Bahçeci Ankara ekibimiz, unutulmayacak anlara bir yenisini daha ekledi. Seda Hanım ve …

Devamını Oku

Mucizelere İnanın

Bahçeci’de gördüğüm ilgiye, alakaya o kadar alışmıştım ki benim için her anlamda …

Devamını Oku

Mutluluğun Tarifi

Hastamızın heyecanı ve mutluluğu odaya sığamayınca tüm klinik bu güzel anın şahidi …

Devamını Oku

İlk Denememde Hamileyim

Oraya gittiğimde karşımda doktorlar yoktu hiçbir zaman. Arkadaşlarım vardı, ailem vardı sanki. …

Devamını Oku

Emel Hanım ve Eşinin Hikayesi

En karanlık gece bile sona erer ve güneş tekrar doğar. Emel Hanım …

Devamını Oku

4 Yıllık Azmin Sonu Sevgi Kelebeğimiz Derin’imiz

Biz bütün doğruları, doğru araştırma ve saptamaları Mustafa Bahçeci de gördük. Önce …

Devamını Oku

Lideri Olduğum Mucize Ekibim

Evet özet dedim; ama her anı ilmek ilmek emek dolu sevgi dolu …

Devamını Oku

Allah İsteyen Herkese Bu Mutluluğu Yaşatsın

Doktorumuz gerçekleştirdiği ameliyatla sol over tüpümü bebeğe zarar vermemesi amacıyla aldı. Bu …

Devamını Oku

7 Ülke, 13 Merkez, 45.000'in Üzerinde Tüp Bebek

Zor vakalarda Avrupa standartlarının üzerinde başarı oranlarına sahip Bahçeci ile sizin de bebek hayaliniz gerçek olsun.

Hakkımızda

Bahçeci Tüp Bebek
Türkiye (4)
Kosova (2)
Bosna-Hersek (2)
Irak (2)
Azerbaycan (1)
Kıbrıs (1)
İngiltere (2019)

Ücretsiz ön görüşme

Sizi Arayalım

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için telefon numaranızı bırakın, sizi arayalım.

Sizi Arayalım
Telefon Numaranız:

yada 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

WhatsApp ile bize ulaşmak için tıklayın
WhatsApp
Messenger
Sizi Arayalım
En yakın zamanda arayalım: