Bahceci Tup Bebek

Hamile Kalamıyorum, Ne Yapmalıyım?

Neden çocuğumuz olmuyor, gebe kalabilmek için neler yapmalıyım, gebe kalmak için tedaviye başlamalı mıyım gibi birçok soru zihninizde dönüyor olabilir. Çocuk sahibi olmak için öncelikle infertilite probleminizin nedenini öğrenmelisiniz.

Neden Çocuk Sahibi Olamıyorum, Kısır mıyım?

Çocuk sahibi olmak isteyen fakat korunmasız cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamayan birçok çiftin kafasında “Acaba kısır mıyım?” sorusu belirir.

Çiftlerde, kısırlık (infertil) faktörü için anne adayının yaşı ve çiftin korunmasız ilişki süreleri dikkate alınır.

Anne Adayının Yaşı

35’ten Küçükse

1 yıl boyunca korunmasız ve düzenli cinsel ilişkiye rağmen doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlere tüp bebek tedavisi önerilir.

Anne Adayının Yaşı

35’ten Büyükse

6 ay boyunca korunmasız ve düzenli cinsel ilişkiye rağmen doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlere tüp bebek tedavisi önerilir.

Gerekli süre boyunca düzenli cinsel ilişki yaşanmasına rağmen gebelik oluşmaması durumunda bir hekime başvurulmalıdır. Gebeliğin oluşmaması kimi zaman erkeğe, kimi zaman kadına bağlı sebeplerden kaynaklanırken bazen nedeni anlaşılmayan kısırlık da söz konusu olabilir.

Bu süre içinde gebelik sağlayamayan çiftlerin sağlık kontrollerinin yapılması ve üreme kapasitelerinin belirlenmesi için hekime başvurmaları gerekir.

Mutluluk Hikayelerimiz

Şimdi sıra sizde! Hayallerin gerçeğe dönüştüğü binlerce unutulmaz an yaşadık. Bir sonraki mutluluk hikayemiz sizinki olsun.

Dünyada Bir İlk! Kadavradan Yapılan Rahim Nakli ile Anne Oldu

Almanya’dan Gelen Çiftimize İkiz Müjdesi!

Hollanda’daki 10 Başarısız Denemenin Ardından Bahçeci’de Mutluluk Haberi!

20 Başarısız Deneme Sonunda 43 Yaşında Hayallerine Kavuştu!

Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalıyım?

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin haftada en az 2 kez korunmasız cinsel ilişki yaşamaları öneriliyor. Özellikle yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye girmek, hamile kalma olasılığınızı ciddi oranda artırır. Düzenli adet görüyorsanız gebe kalmak için en uygun dönem, adetinizin ilk gününden itibaren 10 ve 16’ncı günler arasıdır.

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler beslenme ve yaşam tarzlarına da dikkat etmelidir. Sigara ve/veya alkol kullanıyorsanız bırakılmalı, protein ağırlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. “Çocuğumuz olmalı” ya da “yine olmayacak” gibi kaygı yaratan düşüncelerden uzaklaşmak ve yürüyüş gibi basit egzersizlerle stresi azaltmak da gebelik başarısını olumlu yönde etkiler.

Başarıyı arttırmak için yapabileceklerinizi sizin için listeledik.

Sıvı Tüketimini Artırın

Günde en az 2-3 litre su tüketmeye özen gösterin.

Kesinlikle Sigarayı Bırakın

Sigara hem yumurta hem de sperm hücreleri için son derece zararlıdır.

Alkolü Bırakın ya da Azaltın

Tıpkı sigara gibi alkol de bırakılmalı veya minimuma indirilmelidir

Akdeniz Tipi Beslenin

Meyve, sebze, tam tahıllı besinler ve balık tüketimine ağırlık verin

Folik Asit Üretimini Arttırın

Zengin yeşil yapraklı sebzeler ve kuruyemişler tüketin.

Fazla Kilolarla Vedalaşın

Yürüyüş, koşu, bisiklet gibi üreme sağlığı için faydalı egzersizler yapın.

Hamile Kalamıyorum, Doktora Gitmeli miyim?

Gebe kalabilmek için yumurtlama zamanını bilmek, dolayısıyla adet döngüsünü takip etmek önemlidir. Gerekli süre boyunca yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye girilmiş fakat gebelik oluşmamışsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Gebeliğe engel olabilecek, tiroit hastalığı, polikistik over sendromu, diyabet, çikolata kisti gibi rahatsızlıkların önceden fark edilmesi ve tedavi edilmesi için hekime başvurmak önemlidir.

Hamileliğin gerçekleşmediği dönemde söylentiler ve kulaktan dolma bilgilerle hareket edilmemeli, doktor kontrolü olmadan hamile kalmak için satılan ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır.

Doktorunuz, muayene ve gerekli testlerle gebeliğinize engelin ne olduğu tespit ederek sizin için en uygun tedaviye başlayacaktır.

Daha fazla bilgi için blog yazılarımıza göz atın.

En Kolay Ne Zaman Hamile Kalınır?

Adet Görmeyen Kadınlar Hamile Kalabilir mi?

Hamile Kalmak için Adetten Kaç Gün Sonra İlişkiye Girilmeli?

Hamile Kalmak için Nasıl Beslenmeli?

Durumunuzu değerlendirmek ve kişiye özel tedavi yöntemlerimizle ilgili bilgi almak için doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapabilirsiniz.Tüp Bebek Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Tüp bebek tedavisi ekip işidir. Başarılı bir tüp bebek merkezi, her biri konusunda uzman, akademik çalışmalar ile bilimsel bilgi düzeyini sürekli arttıran, profesyonel doktorlar, hemşireler, hasta danışmanları, embriyologlar, teknisyenlerden meydana gelmiş bir ekibe sahip olmalıdır.

İkinci en önemli unsur ise embriyoloji laboratuvarının gücüdür. Başarılı laboratuvar; en son teknolojik altyapı ile donatılmış, alınan yumurta ve sperm hücrelerinden en kaliteli embriyoyu üreten ve seçebilen laboratuvardır. Bu bilinçle, Bahçeci olarak yatırımlarımızın önemli kısmını embriyoloji laboratuvarımızın teknolojik donanımına ayırmakta ve bu alandaki tüm yenilikleri takip etmekteyiz.

Laboratuvarlarımız 2022 yılında ESHRE tarafında uzun soluklu bir denetleme sürecinden geçti. Kurumumuz; altyapı, personel uzmanlığı, teknoloji ve eğitim gibi farklı alanlarda en ince detayına kadar incelendi. yapılan incelemeler ve teftişler sonucunda kurumumuzda kullanılan malzeme ve teknolojilerin, uygulama yapan personel ve verilen hizmetin kalitesi onaylandı ve Türkiye’de ESHRE Sertifikası alan tek, dünyada ise 8 tüp bebek merkezinden biri olduk.

Merkez seçiminde “Eve sağlıklı bebek götürme oranı” da değerlendirilmesi gereken bir diğer kriterdir. Gebelik testi sonrası iyi gebelik oranları alınan, fakat eve sağlıklı bebek götürme oranları nispeten düşük merkezler de mevcuttur. Gebelik oranlarından ziyade sağlıklı doğum oranları değerlendirilmelidir.

Tüp bebek merkezi seçerken dikkat etmeniz gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

Alanında Uzmanlığı Kanıtlanmış Ekip
Son Teknolojik Donanıma Sahip Laboratuvar
Sağlıklı Doğum Oranları

Sorularınızı yöneltmek, fiyat ve süreç hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurun, sizi arayalım.

Tüp bebek ile ilgili deneyimlerimizi paylaşıyor, birbirimize destek oluyoruz. Kadınlara özel Umut Ol Umut Bul Facebook grubumuza üye olun.

Mutluluk Hikayelerimiz

Şimdi sıra sizde! Hayallerin gerçeğe dönüştüğü binlerce unutulmaz an yaşadık. Bir sonraki mutluluk hikayemiz sizinki olsun.

Dünyada Bir İlk! Kadavradan Yapılan Rahim Nakli ile Anne Oldu

Almanya’dan Gelen Çiftimize İkiz Müjdesi!

Hollanda’daki 10 Başarısız Denemenin Ardından Bahçeci’de Mutluluk Haberi!

20 Başarısız Deneme Sonunda 43 Yaşında Hayallerine Kavuştu!

Tüp Bebek Tedavisine Başlamadan Hamile Kalmak Mümkün mü?

Kliniklerimizde tüp bebek tedavisine başlamadan gebelik elde ettiğimiz çok sayıda çiftimiz bulunuyor. Tedaviye başlamadan önce hastalarımızı detaylı olarak analiz ederiz. Başarılı bir tüp bebek tedavisi için birinci kural çocuk sahibi olmaya engel olan nedenin doğru tespit edilmesidir.

Doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerde altta yatan farklı sebepler olabilir. Bu yüzden; doğru tanıyı koymak nasıl bir tedavinin yapılacağına karar vermede oldukça önemlidir.

Örneğin; Rahim içerisinde anne adayının gebe kalmasını engelleyecek büyüklükte ve yerleşimde miyom, polip gibi rahim içi kistik bulgular varsa buna yönelik tedavileri uygulayarak tüp bebek tedavisine gerek kalmadan gebelik elde edilebilir.

Amacımız, eğer hasta öyküsü izin veriyorsa hastalarımızın maddi ve manevi olarak zorlanmadan çocuk sahibi olmalarını sağlamak.

Tüp bebek tedavisine başlamadan hamile kalabilmek için anne ve baba adaylarına farklı takip yöntemleri uygulamaktayız.

Anne Adayına Yumurta Takibi

Gerekli durumlarda ilaçlar kullanılarak veya kullanılmadan anne adayının yumurta gelişimi takip edilir. Çift, bu takibe göre belirlenen günlerde ilişkiye girerek hamilelik şansını artırır. Şeker, tiroid gibi hormanal etkenler söz konusuysa buna yönelik tedaviler ve yaşam tarzı değişiklikleri ile tüp bebek tedavisine başlamadan gebelik elde edilebilir.

Baba Adayına İlaç Tedavisi

İlaçlar ve vitaminler yardımıyla baba adayının sperm sayısının ya da sperm hareketliliğinin artırılması sağlanır. Baba adaylarından yaşam tarzı değişiklikleri de istenebilir. Sağlıklı kiloda olmak için diyet uygulaması beklenebilir.
Birçok hastamızda Micro-TESE işlemine gerek kalmadan ilaç tedavileri ile kaliteli spermlere ulaşarak gebelik elde ettik.

Doktorlarımızla ücretsiz görüşme yapmak için telefonunuzu bırakın.


Aşılama Tedavisi

Mevcut sorunlar tedavilerle ortadan kaldırılmasına rağmen hala bir gebelik oluşmuyorsa aşılama tedavisine başvurulabilir. Basit ve hızlı bir yöntem olan aşılamanın uygulanabilmesi için erkekte sperm, kadında yumurta üretiminin olması gerekiyor.

Aşılama tedavisinin uygun görülmesi durumunda anne adayı, adetinin 3. gününde doktoruna muayene olur. Bu muayenede yumurtalıkların durumu kontrol edilir ve gerekli görülmesi halinde hormon ilaçları ile yumurtalıklar büyütülür. Yumurtalar istenen olgunluğa geldiğinde çatlatma iğnesi uygulanır. En kaliteli ve gebelik elde etme olasılığı en yüksek olan spermler seçilerek katater yardımıyla rahim içerisine transfer edilir.

Sizi Arayalım
Telefon Numaranız:

ya da 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Telefon Numaranız: