Smear Testi Kime ve Nasıl Yapılır?


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Doktora Sorun

Uzmanlar, her kadının (herhangi bir şikayeti bulunmasa da) düzenli olarak jinekolojik muayenesini yaptırmasını önemle belirtiyor. Ancak birçok kadın bu denli önemli sağlık kontrolünü ihmal ediyor. Bunun önemli nedenlerinden biri, konuyla ilgili yeterli bilgi sahibi olunmamasından kaynaklanıyor. Simir testi (smear testi) nedir ve kadın sağlığı için neden önemlidir, gelin birlikte inceleyelim.

Simir (Smear) Testi Nedir?

Rahim, rahim ağzı kanseri ve rahim ağzı kanserinin öncü lezyonlarını anlayabilmemiz için yapılan basit bir testtir. Pap smear veya simir adıyla da bilinmektedir. Seksüel olarak aktif kadınların, herhangi bir şikayetleri olmasa da rahim ağzı hastalıkları ile ilgili taramalarını her yıl yaptırmaları önemlidir.

Smear Testi Nasıl Yapılır?

Jinekolojik muayene anında rahim ağzından dökülen hücreler veya vajinal akıntı smear çubuğu ile toplanır (sürüntü alınır). Toplanan dokular mikroskop altında incelenir. Ağrısız bir işlemdir ve kadına hiçbir şekilde rahatsızlık vermez. Nadiren smear testi sonrası kanama ve lekelenmeler görülebilir. Bu endişe edilecek bir durum değildir.

Smear (Simir) Testinin Önemi Nedir?

Uygulaması oldukça basit olan bu test, kadın sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Kadınların korkulu rüyası olan ve herhangi bir belirti vermeyen rahim ağzı kanserinin erken dönem tespiti için smear testi kilit rol oynar.

Smear’de Neler Görülür?

Smear testi kanser gelişmeden hücrelerin değerlendirilmesi yanı sıra mantar ve bazı bakteriyel enfeksiyonların saptanmasında da yardımcıdır. Ayrıca HPV (Human Papilloma virüs) taraması olarak da kullanılabilir.

Smear Testinde Nelere Dikkat Etmek Gereklidir?

Smear testi yaptıracak olan kişilerin kanamalarının olmadığı bir dönemde testi yaptırmaları gerekmektedir. Ayrıca smear testinden 24 saat kadar öncesinde cinsel ilişkiye girilmemeli, vajina yıkanmamalı, enfeksiyon ve akıntı varsa öncesinde tedavi edilmelidir.

Kimler Smear Testi Yaptırmalıdır?

• 21 yaşın altında, cinsel ilişkide bulunmamış kadınlarda muayene ve smear testi gerekmemektedir. Cinsel ilişkide bulunmuş olan tüm kadınlarda cinsel aktivite başlangıcından 3 yıl sonra başlamak üzere yıllık muayene ve smear önerilmektedir.
• 21-29 yaş arasındaki tüm kadınlarda yıllık muayene ve smear önerilmektedir.
• 30-64 yaş arasındaki kadınlarda yıllık muayene ve smear önerilmektedir. Üst üste 3 smear’ı normal olarak rapor edilmiş, rahim ağzı kanseri öyküsü veya kanser öncesi değişiklikler (CIN2, CIN3) olmayan kadınlarda smear testi 2-3 yıl aralarla istenebilir.
• 65 yaş üstü kadınlarda smear testi, bir üstte sıralanan şartlar sağlanmışsa gerekmemektedir. Yıllık muayeneler yeterlidir. Rahim ağzı kanseri dışındaki bir sebeple rahmi çıkartılmış olan kadınlarda smear testi gerekmemektedir.

Hamilelikte Smear Testi Yapılır mı?

Hamilelikte ilk 3 ay içinde smear alınabilir. Kanamasız bir dönemde alınmalı, 24 saat öncesine kadar ilişkide bulunulmamalı, vajina yıkanmamalı, enfeksiyon akıntı varsa önce tedavi edilmelidir.