Bahceci Tup Bebek
 • INTERNATIONAL PATIENTS

Folikül Kisti Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Folikül Kisti Nedir, Belirtileri Nelerdir?
    

Folikül kisti, yumurtalıklarda gelişebilen içi sıvı dolu, ince duvarlı doku cepleridir. İyi huylu over kistleri ya da fonksiyonel kistler olarak bilinen bir grup kistten biridir.

Genellikle yumurtlamanın bir sonucu olarak üreme çağındaki kadınlarda görülür. En sık görülen yumurtalık kisti türüdür. Kistin geliştiği yapı olan folikül, her kadında normal olarak yumurtalıklarda bulunan ve içerisinde yumurta hücresinin yer aldığı küçük keseciklere verilen isimdir.

Over folikül kisti tek veya çoklu olabilir ve sıklıkla çatlamayan foliküllerde ortaya çıkar. Genellikle tek bir kist şeklinde ortaya çıkar ve sıklıkla birkaç hafta içinde kaybolur.

Bezelye boyutunda olabileceği gibi portakaldan daha büyük bir boyutta da olabilir. Bir folikül kisti, yumurtlama sırasındaki aşırı folikül uyarıcı hormonun (FSH) üretimi nedeniyle yumurtlamadaki başarısızlıktan kaynaklanabilir. Aşırı FSH nedeniyle folikül çatlamaz veya yumurtasını serbest bırakamazsa, bunun yerine bir kist oluşur.

Folikül Kisti Nedir, Neden Oluşur?

“Folikül kisti nedir?” sorusu kısaca, yumurtalıklarda bulunan ve yumurtaları çevreleyen folikülün yumurtayı bırakmaması sonucu ortaya çıkan içi sıvı dolu yapılar şeklinde cevaplanabilir.

Folikül kisti normal adet döngüsünün bir sonucu olarak gelişir. Üreme çağındaki doğurgan bir kadında yumurtalıklar her ay kist benzeri foliküller geliştirir.

Bu foliküller östrojen ve progesteron isimli önemli hormonları üretir. Ovülasyon yani yumurtlama sırasında foliküllerden yumurta bırakılır.

Eğer foliküller çatlamazsa ya da içerisindeki yumurtayı bırakmazsa kistik bir yapıya dönüşebilir. Oluşan kist zaman geçtikçe sıvı ya da kanla dolmaya ve büyümeye devam edebilir. Genellikle içi berrak sıvı dolu, gergin kesecikler şeklinde görünür.

Tüp bebek yaptıran hastalarımızın hikayelerini izlemek için tıklayın.

Folikül Kisti için Risk Faktörleri Nelerdir?

Folikül kistleri, ergenlik dönemindeki genç kızlar ve üreme çağındaki kadınlar arasında yaygındır. Aşağıdaki durumlar folikül kisti geliştirme açısından risk taşır:

 • Yumurtalık kisti geçmişi
 • Düzensiz adet döngüsü
 • İlk adet döngüsünü 12 yaşından daha önce yaşamak
 • Doğurganlık ilaçları kullanmak
 • Hormon dengesizlikleri
 • Özellikle gövdede yoğunlaşmış aşırı vücut yağı varlığı
 • Stres

Doğum kontrol hapı kullananlarda folikül kisti gelişme olasılığı daha düşüktür. Fakat nadiren tam tersi şekilde bu ilaçlar kist oluşumunu tetikleyebilir.

Fonksiyonel kistlere 40 yaş üzeri kadınlarda yumurtlama oranı ciddi şekilde azaldığı için pek rastlanmaz. Ergenlik öncesi ve menopoz sonrası çok nadirdir.

Folikül Kisti Belirtileri Nelerdir?

Folikül kistlerinin çoğu herhangi bir belirtiye neden olmaz. Büyüyen veya yırtılan folikül kistleri ise bazı belirtilere yol açabilir. Folikül kisti belirtileri arasında şunlar sayılabilir:

 • Alt karında ağrı
 • Alt karında basınç veya şişkinlik
 • Mide bulantısı ya da kusma
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Adet döngüsünün uzunluğunda değişiklikler

Birçok kadının merak ettiği konulardan birisi de “Folikül kisti adet gecikmesi yapar mı? sorusuna verilen cevaptır. Folikül kisti oluştuğunda yumurtlama gerçekleşmediği için bu kistlerin adet gecikmesine ve adette geçici bir düzensizliğe yol açtığı söylenebilir.

“Sol ya da sağ overde folikül kisti nedir?”, “Kistin bulunduğu taraf belirtilerde farklılığa neden olur mu?” sorularının cevabı, kistin konumunun ağrının yeri hariç şikâyetlerde değişikliğe neden olmadığıdır.

Karnın alt kısmında keskin veya ani bir ağrı hissedilmesi durumunda, özellikle bulantı, kusma veya ateş de eşlik ediyorsa derhal tıbbi yardım alınmalıdır.

Çünkü bu şikâyetler, patlamış bir folikül kisti veya daha ciddi bir tıbbi acil durumun belirtisi olabilir. Özellikle de patlamış kistten karın içine kanama varsa, hayatı tehdit edebilen şok tablosu gelişebilir.

Bu durumda mümkün olan en kısa sürede doğru tanı konulup tedaviye başlanması önemlidir. Folikül kistlerinde nadir olsa da torsiyon adı verilen, kistin kendi etraflarında dönmesi durumu yaşanabilir. Bu durumda aşağıdaki belirtiler görülür:

 • Ani, şiddetli karın ağrısı
 • Ateş
 • Kusma
 • Baş dönmesi
 • Halsizlik
 • Güçsüzlük
 • Hızlı nefes alıp verme

Kist torsiyonu da ciddi bir durumdur ve acil tedavi gerektirir.

Folikül Kistinin Hamileliğe Etkisi

Pek çok kadın doğal olarak “Folikül kisti olan hamile kalabilir mi?” sorusunun cevabını merak eder. Folikül kisti ve hamilelik arasında sıkı bir ilişki vardır.

Çünkü diğer fonksiyonel kistler gibi folikül kistleri de normal adet döngüsü sırasında oluşur ve aşırı büyük boyutta değilse kısırlığa neden olmaz.

Aslında, fonksiyonel kist oluşumu doğurganlık için gerekli işlevlerin normal çalıştığının bir göstergesidir. Çok büyük folikül kistleri yumurtalıklara ve fallop tüplerine kan akışını engelleyerek, tüpleri tıkayarak geçici olarak hamile kalmayı engelleyebilir.

Bazen doğurganlığın geri kazanılması için cerrahi işlemle kistin çıkarılması gerekebilir. Ameliyat genellikle karın duvarına açılan küçük bir kesiden girilerek laparoskopik yolla gerçekleştirilir.

Ameliyat ile kist temizlendikten sonra, gebelik için beklenir. Fakat bazen tedavi sonrasında da gebelik oluşmayabilir. Yaşı ileri olan kadınlarda ameliyattan sonra en fazla 6 ay süre doğal yollarla gebelik beklenir.

Daha sonra yardımcı üreme tekniklerine başvurulur. Folikül kisti tedavisinden sonra yardımcı üreme teknikleri ile hamile kalma olasılığı yüksektir.

Folikül Kisti Kanamaya Neden Olur mu?

Folikül kistinde patlama olursa genellikle kistin bulunduğu tarafta ani ve şiddetli bir kasık ağrısı hissedilir. Fakat çok küçük kistlerin patlaması çoğu zaman fark edilmez.

Ancak çok büyük boyutlardaki kistlerin patlaması ciddi belirtilerle sonuçlanabilir. Kistin patlaması ile birlikte karın içine aşırı bir kanama meydana gelebilir.

Kanama miktarına göre hastada bilinç bulanıklığı, bayılma, şok gibi ciddi sağlık sorunları gelişebilir. Bu, acil tanı ve tedavi yaklaşımı gerektiren bir durumdur ve hemen müdahale şarttır.

Folikül Kisti Nasıl Teşhis Edilir?

Çoğu folikül kisti zararsızdır, herhangi bir belirtiye neden olmaz ve tedaviye gerek kalmadan kendi kendine temizlenir. Bazı durumlarda, doktor tarafından yapılan rutin bir fizik muayene sırasında folikül kisti saptanabilir.

Doğurganlık çağındaki sağlıklı kadınlarda sıklıkla herhangi bir tedaviye gerek duyulmadan kistin kendi kendine kaybolması beklenir.

Kistte büyüme olup olmadığı rutin kontroller sırasında izlenir. Karnın alt kısmında ağrı ya da folikül kistine bağlı diğer belirtiler varsa transvajinal ultrason veya başka birtakım testler gerekebilir.

Ağrının nedenini teşhis etmek için öncelikle pelvik muayene yapılır. Belirtilere ve tıbbi geçmişinize bağlı olarak ultrason, bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans görüntüleme gerekli olabilir. Folikül kistinin yırtılmasına bağlı belirtiler genellikle apandisite benzer ve acil tedavi gerektirir.

Folikül Kisti Tedavisi

Folikül kisti tedavisi, kişide belirti görülüp görülmemesine bağlı olarak değişiklik gösterir.

 • Tespit edilen folikül kisti herhangi bir belirtiye neden olmuyorsa, herhangi bir tedaviye gerek duyulmadan takip edilebilir. Çünkü çoğu zaman birkaç adet döngüsünden sonra kendi başlarına çözülür. Rutin kontroller sırasında kistin büyümediğinden emin olmak için ultrason takibi yapılır.
 • Ağrıya neden olacak kadar büyük bir folikül kisti gelişmişse veya kist, fallop tüplerine veya yumurtalıklara kan akışını engelliyorsa cerrahi müdahale gerekebilir.
 • Menopoz sonrası yumurtalıklarda ortaya çıkan her türlü kist için sıklıkla ameliyat gerekir.

Tedaviden sonra tekrar kist oluşumunu önlemeye yardımcı olmak için doğum kontrol hapları ya da başka ilaçlar önerilebilir. Folikül kistleri kansere neden olmaz ve genellikle tehlikeli değildir.

Çoğu zaman fark edilmez veya teşhis edilmez. Tedavi gerektiren durumlarda folikül kistlerinin cerrahi tedavisi ucunda laparoskopik yöntemle göbek bölgesinden açılan küçük bir delikten girilerek yapılır.

Folikül kistlerin teşhisi, tedavisi ve diğer konularla ilgili tüm sorularınız için 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

99 Yorum
 • ***** Yanıtla

  اني متزوجة اربع سنين او ما يصير عندي طفل المشكلة عندي كيس 5سم جريب او عم يسبب الي الم شديد بين الدورة الشهرية ممكن حل هاي حالاتي تحتاج عملية راحت ع جثير أطباء بس المشكلة يكلون هذا الكيس طبيعي ما يمنع الحمل الدورة عندي مو منتظمة عملت كلشي من علاج او فحوصات بس ما يفيد تعبت ممكن اتجابوني

  24 Ekim 2022 / 18:26
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   السلام عليكم نشكركم لتواصلكم معنا لكن هل من الممكن ارسال رقم هاتفكم لكي نعرف تفاصيل اكثر و نستطيع علاجكم

   25 Ekim 2022 / 10:17
 • ***** Yanıtla

  merhaba 9 ay 5 günlük kızım idrarda Jan görülmesi sebebi ile ultrason yapıldı ve sonucunda bobrekte kalsiyum sütü ve sag overde 9 mm çapında folikul kisti çıktı.
  9 aylık kız bebekte bu normal mi be yapmamız gerek lütfen bir bilgi verirseniz sevinirim çok endişeliyim

  12 Ekim 2022 / 20:47
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   İdrarda kan görüldüğü için doktorun yakın takibinde kalmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   13 Ekim 2022 / 09:07
 • ***** Yanıtla

  Merhaba,4 ay önce regli gecikmesinden dolayı doktora gittim.Doktor hormon testi yaptı,ultraston baktı folikül kistim olduğunu,adet ile gideceğini söyledi.Geçen ay reglim erken geldi bittikten sonra 1 hafta sonra tekrar regli oldum.Bu ay 22 gün sonra regli oldum.4 gün yoğun kanama daha sonra kesilip tekrar kanana 15 gün sürdü.Kist sökülmüş olabilir mi?

  30 Ağustos 2022 / 17:47
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuza yeniden muayene olmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   31 Ağustos 2022 / 09:12
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hocam, 25 yaşındayım 2 aydır çocuk sahibi olmak istiyoruz fakat adetlerim sürekli gecikiyor. Bu ay ilk defa 25 gün gecikti yani lekelenme şeklinde sürekli geliyor fakat devamı gelmiyor.diğer aylarda 16 gün gecikme görmüştüm. Diğer aylarda doktora gittiğimde yumurtalarda bir sıkıntı olmadığını söyledi. Bu ay gittiğimde ise küçük küçük folikist olduğunu söyledi ve adet düzenleyici ilaç verdi. Adetin 3.gününde tekrardan cagırıp yumurta çatlattırıcı ilaç verecekmiş. Bu durum hamile kalmama engel midir ciddi bir şey söz konusu mudur?
  Bilgi rica ederim, teşekkürler.

  2 Ağustos 2022 / 11:44
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sizi takip eden doktorunuza danışmanızı öneririz. En doğru tedaviyi uygulayacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   2 Ağustos 2022 / 14:37
 • ***** Yanıtla

  Hocam merhaba bana bu ay folikul kistim olduğunu adet olunca atılacağını söylemişti ben bu ay hamilelik bekliyordum hamilelik olmaz mı bu durumda ? Benim yumurtlamam olmuyor mu demek bu

  9 Haziran 2022 / 22:06
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Hormon üretimi varsa yumurtalamayı engelleyebilir. Doktorunuzla görüşmenizi öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   15 Ağustos 2022 / 14:41
 • ***** Yanıtla

  İyi günler hocam 5 aylık evliyim çocuk istedik olmadi doktora gittim sağ över de 6 cm multilokule kist var dedi ilaç onermedi 2 ay.sonra gel dedi gebeliğe engel değil dedi kan sonuçlarında güzel herşey iyi dedi ama gebelik olmadı hala yapılması gereken bütün testler emar yapıldi kist hariç başka hiçbir sıkıntı çıkmadı sizce sorun nedir bu kiste rağmen gebe kalır mıyım

  31 Aralık 2021 / 12:35
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Çocuk sahip olmanızda yumurta sperm kalitesi, rahimsel faktörler, immün sistem hastalıkları da etkilidir. Kistinizin takibini doktorunuz yapacaktır. Doktor takibinde kalmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   11 Ocak 2022 / 09:25
 • ***** Yanıtla

  Hocam kızım 10 aylık memede şişlik şikayeti ile endokrin doktoruna gittik.sol içerde 7 mm çapında folikul tespit edildi. Nasıl bı tedavi uygulanır. Yardımcı olursanız sevinirim 🥰

  24 Eylül 2021 / 14:03
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz en doğru şekilde tedavi planını uygulayacaktır.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   28 Eylül 2021 / 12:04
 • ***** Yanıtla

  Hocam merhaba, 24 yaşında bekar bi kadınım, bu zamana kadar adet düzensizliği yaşamayan lakin her adeti şiddetli aşırı ağrılı geçiren birisiyim. Adet dışı ara kanamalarım da olunca bi doktora başvurdum ve altta yatan sebep için emar ricasında bulundum, emar çekindim ve,
  .. Sol overde 2cm çapında dominant folikül gözlemlendi
  .. Serviskte 5mm çapında nabothi kisti izlendi
  .. Endometrium çift duvar kalınlığı 13 mm olarak ölçüldü. Denildi
  Doktorum hiçbirinde sıkıntı olmadığına kanaat getirdi lakin endişelerim var çocık oluşumunu engelleyecek bi sıkıntı oluşur mu sizin yorumunuzu da dikkate almak istiyorum şimdiden teşekkür ederim ??

  2 Eylül 2021 / 12:18
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Herhangi bir sıkıntı görünmüyor, endişe etmeyin.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   12 Eylül 2021 / 01:00
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar hocam. Sol overde 1 tane, 16 mm lik folikül kisti aynı şekilde sağ overde 10 mm lik bir kaçtane folikül kistim var. Bu kistlerim kasığımda karnımda arada bir belimde batma sızlama ve basınç yapıyor. Doktorum bu kistlerin önemli olmadığını söyledi. Ama böyle ağrı yapmayacağınıda söyledi.Regl kanamam azaldı parça şeklinde geliyor. Bitkisel şeyler tüketiyorum. Polikistik yada çikolata kisti olabilir mi? Ve adetle atılır mı bu kistler ?

  15 Temmuz 2021 / 19:12
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Detaylı ultrason muayene sonrası doktorunuz en doğru tedaviyi uygulayacaktır. Uzman bir hekime muayeneye gitmenizi öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   28 Temmuz 2021 / 11:03
   • ***** Yanıtla

    6 yıllık evliyim çocuğum olmuyo sağ overde 2mm dominant fol çıkmış hamile kalamamamin sebebi bu kist olabilirmi

    23 Ekim 2021 / 09:34
    • Bahçeci
     Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

     Merhaba,

     Gebe kalamamanız direkt olarak kistlere bağlı olmayabilir, gebeliğe engel bir çok durum olabilir. Uzman bir hekime başvuruda detaylı bilgi alabilirsiniz.

     Saygılarımızla,
     Bahçeci Ailesi

     19 Kasım 2021 / 09:18
 • ***** Yanıtla

  Hocam merhabalar,
  25 yaşımdayım, 1 yıllık evliyim. 1 ay önce doktora gittiğimde sol overimde 7-8 cm çapında folikul kist olduğu söylendi ve bu teşhisten 1 ay sonra kontrole gittiğimde ise kistin kuculmedigini ve Yasmin film tablet kullanmam gerektiğini aylık kontrollere başlanacağını söyledi. Kesin bir çözüm müdür? Değilse bile ameliyat olmam halinde yumurtalık rezervimde azalma olur mu?
  Saygılarımla.

  1 Temmuz 2021 / 13:14
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Yasmin çözüm olacaktır, eğer sökülme olmazsa basit bir operasyon ile kisti boşaltabilirler. Yumurta rezervinize herhangi bir etkisi yoktur.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   5 Temmuz 2021 / 15:16
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar. Sağ overde birden çok 10 mm lik folikül kistleri izlendi. Kasık ağrısı karında batma ve yanma mevcut. Bunlar çikolata kisti olabilir mi..

  29 Haziran 2021 / 16:05
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar hocam.
  Adetten sonra devam eden kasıkta belde karında batma ile kadın doğum uzmanına başvurdum. Sol overde 16mm ve sağ overde 10 mm lik çok sayıda folikül kist tespit edildi . Bu folikül kistlerin çikolata kisti olabilir mi ?

  28 Haziran 2021 / 00:51
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Sizi muayene etmeden maalesef herhangi bir şey söyleyemeyiz. Doktorunuza danışmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   30 Haziran 2021 / 13:38
 • ***** Yanıtla

  düzenlı adet gormeme ragmen sağ overde 22 cm folkül dominat tespıt edıldı tedırgın olmalımııyım duzensız adet ıle gıttım dogum kontrol hapı kullanmıstım, prolaktin hormonum ise 60.8 çocuğum olmasına engel bir durum mevcutmudur ?

  17 Haziran 2021 / 00:43
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz dominant folikül için adetle sökülmez ise tedavi uygulayacaktır. Prolaktin değeri için nöroloji doktoruna başvurmanızı öneririz. Prolaktin fazlalılığı çocuk için engel teşkil edebilmektedir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   21 Haziran 2021 / 10:09
 • ***** Yanıtla

  Hocam merhaba kadın doğuma gittim kan değerlerim normal Sadece ultrasonda sağ overde de 20 mm dominant follikül var Bu gebeliğe engelmi

  28 Mayıs 2021 / 12:25
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Gebeliği birebir engellemez fakat tabi ki çatlamayan her yumurta kisti tüplere olan kan akışını engelleyebilir, tutunmada etken olabilir. Doktorunuzla görüşmenizi öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   31 Mayıs 2021 / 15:33
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hocam ovulasyon testi yapiyorum yumurtlama olduğu soylendi ayin 20 sinde 16 gün geçti adet olmadım ve gebelik testi negatif neyden kaynaklanmis olabilir acaba bilgi verirseniz çok sevinirim iyi günler

  5 Nisan 2021 / 15:43
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Adet gecikmelerinin bir çok sebebi olabilir. Yumurtlama sonrası basit kiste dönüşen yumurtalar adet gecikmesi yapabilir. 1 hafta içerisinde adetiniz gelmezse doktora başvurmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   12 Nisan 2021 / 17:05
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hocam sol kasigim çok ağrılarım oluyor iki sene önce kadın doğumu gitmiştim 81 60 mm follikul kıstı izlendi pandeminden dolayı gitmedin doktora çok korkuyorum hocam ne yapmam gerekiyor simdiden teşekkür ederim

  21 Mart 2021 / 09:23
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kistler kasıklara baskı yapıyor olabilir. Doktora başvurmalısınız.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   26 Mart 2021 / 08:30
  • ***** Yanıtla

   Merhaba ben doktora gittiğimde 4 veya 4 buçuk cmlik bir kist var dedi doktorum. Sanırım folikul kist. Çünkü 2 ayda geçer genellikle dedi. Bu adetimde küçük zar gibi birşey geldi pede. İçi boştu sadece dış yüzeyi vardı. Acaba kist yok olmuş mudur. Bir de hamile kalmama engel olur mu 4 cmlik folikul kist.

   17 Kasım 2021 / 13:22
   • Bahçeci
    ***** Yanıtla

    Merhaba,

    Kist boşalmış olabilir. Muayene esnasında ancak görülebilir. Basit kistler gebe kalmanızda birebir etken değildir.

    Saygılarımızla,
    Bahçeci Ailesi

    1 Aralık 2021 / 09:53
 • ***** Yanıtla

  Uterus korpus posterolateralde 3,5 cm çaplı myom lehine yorumlanan hipoekoik nodüler lezyon izlendi.Hocam sonucumu doktora gosteremedim covidim suan stres yapiyorum.Hbg progresif olarak dusunce ve suan 8 olunca myom oldugi tespit edildi.Semptomatik oldugum icin oneriliyor ama ameliyat istemiyorum.Kan haplari ve pekmez takviyesi yapmaktayim.Gebelik icin sorun teskil eder mi hamile olduktan sonra aldirsam olmaz mi

  13 Mart 2021 / 12:24
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Tıbbi durumunuzla ilgili doktorunuzla görüşebilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   18 Mart 2021 / 13:43
 • ***** Yanıtla

  Merhaba ben 3 kere klomenle aşılama oldum 3 aşılamanın sonundada basit kist oluştu kist oluşunca prolaktin ve tsh hormonlarım yükseliyor üzerinden 1 adet dönemi geçmesini bekliyorum kist kendiliğinden geçiyor ve prolaktin hormonum düşüyor kist geçince tsh içinde ilaç kullanıyorum aciba klomenmi sebep oluyor kist olmasına

  9 Mart 2021 / 11:48
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Klomen’in net olarak böyle bir yan etkisi görünmemektedir. Fakat tabi sizin vücudunuzdaki etkisi kiste sebep olmuş olabilir. Yumurtlamayan foliküller kiste dönüşür. Doktorunuzla görüşmenizi öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   15 Mart 2021 / 13:42
 • ***** Yanıtla

  Merhaba,
  21 yaşındayım yaşadığım adet gecikmeleri yüzünden doktora başvurdum.(yaklaşık 1 yıl oluyor adet olmayalı)sağ over yerleşiminde 8.5×7.2 cm boyut gösteren homojen İnce cidarlı T1A hipo T2A hiperintens sinyal yapısında ince cidarlı kist olduğu söylendi.Doktor ameliyat önerdi ben ilaç tedavisi isteyince doğum kontrol habı verdi.Sizce ben ne yapmalıyım hocam direk cerrahi işlem olmalı mıyım? yumurtalıklarıma kalıcı hasar verme riski yüksek mıdır? Direk ameliyat konusunda çok tereddüt ettim hocam bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkürler

  1 Mart 2021 / 15:04
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Doktorunuz ameliyat önerdiyse olmanızı tavsiye ederiz. Yumurtalıklarınızı koruyarak işlemi gerçekleştirecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   8 Mart 2021 / 09:01
 • ***** Yanıtla

  Mrb sol overde 13 mm lik kist cikti bu arada pcos hastasiyim kasik agrim var kist tehlikelimi

  22 Şubat 2021 / 19:51
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Basit kistik yapılar bir sonraki adetle sönebilir. Diğer ayda ağrılı adet olursanız doktorunuzla görüşüp kist için tedavi planlayabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   26 Şubat 2021 / 12:41
 • ***** Yanıtla

  Meraba ocağın 29 kanamam oldu hastaneye gittim çok basit sol over de follikül kist bulunduğunu söylemişti doktor acaba bu hamileliği engelimi bide normeldi her ay 15 de adet olurdum şuan nerdeyse 7 8 gün oldu olmuyorum acba kistte mi kaynaklanıyor

  21 Şubat 2021 / 10:28
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Folikül kistleri çoğunlukla gebeliği etkilemez, adet düzeniniz kistle bağlantılı olarak değişiklik göstermiş olabilir. Doktorunuzla görüşmenizi öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   1 Mart 2021 / 09:16
 • ***** Yanıtla

  Merhaba her overde 6-7 folikül çıktı ve endometrium çift duvar kalınlığı 14 mm.
  Hocam folikül kist mi,yumurta sayısı mi?
  Yaş 33 2.çocuğu istiyoruz 7 yıldır olmuyor hormon tahlilleri normal çıkıyor.
  Teşekkürler

  2 Şubat 2021 / 15:21
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Adetinizin kaçıncı gün bakıldığı da önem taşımaktadır. Adetinizin 2. günü tekrar doktora gitmenizi ve testlerle birlikte foliküllerin ölçülmesini öneririz. Dilerseniz buraya tıklayarak kadın doğum uzmanlarımızla ücretsiz görüşebilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   15 Şubat 2021 / 13:26
 • ***** Yanıtla

  Merhaba ben 24 yaşındayım ve ultrason sonucumda 24 mm çapında folikül kist çıktı iki yumırtalığımda d ve çok fazla önemli olmadığını ve evlenince düzelebileveğini söyledi doktor ama sağ kasığımd dayanılmaz bir ağrı oluşuyor bacaklarıma kadar uyuşuyor tehlikeli olabilir mi

  8 Ocak 2021 / 09:41
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Ağrılarınız devamlı ve şiddetli ise tekrar doktora başvurmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   13 Ocak 2021 / 15:41
 • ***** Yanıtla

  Merhaba. Ben aşırı adet ağrısı şikayetiyle bi kaç gün önce özel bir hastanede doçent bir doktora gittim. Ultrasonla yumurtalıklarıma baktı sağ yumurtalığımda 22 mm bir kist olduğunu söyledi ama bu kist adette eriyebilen bir kiste benziyor dedi. Adetimin ilk günü dayanılmayacak bir sancı ve ağrı yaşadım yeteri dozda ağrı kesiciler içmeme rağmen bu agrı ve sancı saatlerce sürdü yanı sıra mide bulantısı halsizlik hızlı nefes alıp verme de eşlik etti artık dayanamadım ve hasteneye gitmek zorunda kaldım serum verdiler biraz kendime geldim. kistten dolayı olmuş olabilir mi onu merak ettim ve bu boyuttaki kistlerde bu durum şikayetleri meydana gelebilir mi ? Teşekkürler.

  14 Kasım 2020 / 19:01
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kistten dolayı oluşmuştur. Basit yumurtalık kistleri bir önceki aylardan kalan ve çatlayamayan yumurtalarınız sebebiyle olabilir. Adet döngünüzle birlikte yok olur. Ağrı, sancı yapabilir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   23 Kasım 2020 / 14:17
 • ***** Yanıtla

  Ultrason da sağ over de 22 mm çapında basit kist çıktı hocam dominant folikül şüphesi de bulunmak bu durum gebeliğe engelmidir

  15 Ekim 2020 / 18:16
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Gebeliğe etkisi yoktur. Bir diğer adet döneminizde vücut kisti atabilir. Kontrol ettirmenizi öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   26 Ekim 2020 / 15:41
 • ***** Yanıtla

  Merhaba tüp bebek tedavisi gördüm olumsuzlukla sonuçlandı . Yumurta erken çatladı. Regl oldum. Ancak 23 cm sol kist olduğunu söylediler. Hiçbir girişimde bulunulmadı. Kan testleri yapıldı. Test sonucundaki bir değerime göremi kıstı İle ilgili bilgi edinildiği için mi hiçbir işlem yapılmadı. Yoksa adet sürecinde atlatılır diye mi beklenildi peki hocam ben hangi hormon testi sonucuna bakarsam o bilgiye ulaşabilirim. teşekkür ederim.

  6 Ekim 2020 / 01:33
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Estradiol değerine bakarak görünen kistin hormon üretip üretmediğini görebilirsiniz. Genellikle basit kistler adet dönemiyle birlikte sönmektedir. Doktorunuz kistiniz için size en uygun tedavi yöntemini seçecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   9 Ekim 2020 / 18:03
 • ***** Yanıtla

  Hocam mehraba adet dönemlerim çok sancılı geçiyor ve ağrıdan duramiyrum hatta halsiz düşüyorum ilaç almıyorum zararı olur diye sizce ne yapmam gerek

  23 Eylül 2020 / 00:53
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kist, myom gibi rahim içi etmenler ağrı yapabilir. Kadın doğum uzmanına başvurmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   25 Eylül 2020 / 16:44
 • ***** Yanıtla

  Meraba hocam doktorum daha önce rahimde polip olduğunu söyledi ve bir operasyon geçirerek aldırdım şuan başka bi doktora gidiyorum rahim sola deviye sağ tüpüm gözükmüyor iyi huylu tümör olduğu ve iki yumurtalığımda da folikül kisti olduğu söylendi yumurta rezerviminde az olduğunu söyledi doktor laporoskopi istiyor ve sonuca göre tüp bebek sizce ne yapmalıyım doğru yoldamıyım hamile kalabilirmiyim lütfen cevaplarsanız çok sevinirim

  25 Ağustos 2020 / 23:27
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Ultrason muayenenizi yapan, takibinde olduğunuz doktor doğru tedavi planını uygulayacaktır. Endişe etmeyin. Fakat merkezimizdeki doktorlarımızın kişiye özel tedavi planınızı oluşturması için dilerseniz buraya tıklayarak ücretsiz ön görüşme yapabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   28 Ağustos 2020 / 16:31
 • ***** Yanıtla

  Hocam 4 ay önce gebelik yaşadım 6. Haftanın içinde düşükle sonuçlandı. Düşük yaparken ultrasonda rahmin temiz kist görünmüyor dediler. Bu ay yine bir gebelik oluştu hafif kanamalarım olduğu için doktora gittim sağ tarafımda 3 cm’lik bir folikül kisti saptadı doktor. Progesteron tedavisi başladık. Bu iki gebeliğimde de adet günlerimde hafif kanamalarım oldu sonra kesildi. 2 çocuk sahibiyim o gebeliklerimde böyle bir şey yaşamadım. Öneriniz nedir? Nasıl bir yol izlememiz gerekir.

  3 Ağustos 2020 / 23:24
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kistler düşüklere bağlı olmadan da önceki aylardan kalan çatlamamış yumurtalar sebebiyle oluşabilir. Basit yumurtalık kistiyse, doktorunuz da uygun görürse hormon hapı tedavisi yapabilir veya kisti boşaltabilir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   5 Ağustos 2020 / 17:16
   • ***** Yanıtla

    Hocam gebelik devam ediyor, gebeliğin devamında bu kistin yok olacağını söyledi kontrole gittiğimiz hocamız. Gebelik devam ederken bu kist sorun teşkil eder mi, bu kistin varlığı ne ile sonuçlanır?

    6 Ağustos 2020 / 22:06
    • Bahçeci
     Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

     Merhaba,

     Gebelik sürecinde sizi rahatsız etmiyor ve gebeliğin ilerlemesinde sakıncası yoksa sorun olmayacaktır. Doktorunuzun muayene sonrasında değerlendirmesi doğru olacaktır.

     Saygılarımızla,
     Bahçeci Ailesi

     7 Ağustos 2020 / 16:15
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hocam sağ overde 1.5 cm capında folikul kisti bulunmakta.sağ kasık bölgemde ağrı ve şişkinlik yapıyor. Ayrıca cok yoğun bir adet dönemi geçiriyorum parça şeklinde kanamam oluyor nasıl bir yol izlemeliyim doktor randevusu aldım sizin de fikrinizi almak istedim tesekkurederim saygılar

  29 Temmuz 2020 / 00:36
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Folikül kistler doğum kontrol hapları gibi hormon ilaçları ile sönebilir. Endişe etmeyin, kist geçtiğinde adetleriniz aynı düzen ve yoğunlukta ilerleyecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   30 Temmuz 2020 / 10:42
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar hocam ben adet düzensizliği sivilcelenme ve tüylenme şikayetleriyle doktora gittim polikistik over olduğundan şüpheleniyordum. Doktor sol overde folikül 2.5 cm sağ kısımda ise polikistik over olduğunu söyledi. Adetimin 2. gününde tekrar gelmemi ve hormon testi yapılmasını istedi. Sizce bir sıkıntı var mıdır?

  27 Temmuz 2020 / 17:57
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Polikistik Over tanılı hastalarımızda tüylenme, kilo alımı veya aşırı kilo verme, adet düzensizlikleri, insülin direnci gibi durumlar olabilir. Hormon tahlili yaptırarak doktorunuzla görüşmenizi öneririz. Doktorunuz sizi yumurtlama ile ilgili detaylı bilgilendirecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   30 Temmuz 2020 / 10:17
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hocam 3 yıllık evliyim hamile kalamıyorum. Sağ overde kist, sol overde dominant folikül kisti saptandı. Kist için ilaç kullandım ama faydası olmadı. Gebeliğe bunlar engel olur mu?

  23 Temmuz 2020 / 00:59
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Bazı durumlarda kistler gebeliğe engel olabilmektedir fakat sadece kistinizin olması bir sorun olup olmadığını belirmemiz için yeterli değildir. Yumurta-sperm kalitesi, rahim içi bozukluklar da hamilelik oranlarını etkilemektedir. Dilerseniz buraya tıklayarak detaylı bilgi alabilir, doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme sağlayabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   23 Temmuz 2020 / 15:19
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar ben 22 yaşındayım polikistik over sendromu var bende 17 yaşındayken konulmuştu bu hastalık bana. Şuan 19 aylık evliyim ilk günden bu güne evliliğim boyunca hiç korunmadım ama çocugum olmuyor malesef bir çok doktora göründüm ama adet düzenleyici yazıp gönderiyorlar ne yapmam lazım ameliyat dedi doktorum ameliyat olmalımıyım?

  30 Haziran 2020 / 12:05
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Polikistik over sendoromu hastalarına hastalıkları ile ilgili ameliyat önerilmemektedir. Doktorunuz farklı bir sorun gördüğü için ameliyat demiş olabilir. En doğru tedaviyi uygulayacaktır. Endişe etmeyiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   12 Temmuz 2020 / 21:49
 • ***** Yanıtla

  Merhabalar ben geçen sene mayıs ayına kadar düzenli bir şekilde adet görüyordum fakat haziran ve temmuzda gelmedi doktora gittim tarlusal adından bir adet söktürücü verdi kullandıktan sonra geldi(ağustos-4) sonra ki ay yani eylülde yine gecikmem oldu bi sonraki ay(21 ekim) de geldi sonraki aylarda gelmedi şubatın sonunda adet söktürücü kullandım( duphaston) kullandıktan 2-3 gün sonra adt gördüm( mart 13) sonraki nisan mayıs ve haziran olmak üzere 3 ay gecikmem oldu doktora gittim bugün.bana küçük küçük kistler görüyorum normal birşey dedi adet görmediğin için dedi ve adet söktürücü verdi 5 gün kullan adetinin 2.3 günü gel hormonlarına bakıcaz dedi şimdi benim sorum bu tedaviyle kistler kaybolur mu ve kistler tekrarlar mi yeniden oluşabilir mi kalıcı bir tedavisi var mı bunun için ve kist neden oluşur bu konuda bilgilendirebilir mısınız?

  23 Haziran 2020 / 22:15
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Kistler adetle beraber geçecektir. Bunun tedavisi düzenli doğum kontrol hapı kullanmaktır. Doktorunuzla görüşmenizi öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   12 Temmuz 2020 / 20:45
 • ***** Yanıtla

  Merhaba 8aylık evliyim çocuğum olmuyor. folikül kisti sol overde 14mm gözükmekte sağ overdeb14mm e mevcut acaba bu yüzden mi ? Tedavisi ne şekilde

  17 Haziran 2020 / 18:20
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   Sağ ve sol overde basit kistleriniz görünüyor. Bu kistler yumurtalama bozukluğuna sebep olabilir. Uzman bir doktora başvurmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   2 Temmuz 2020 / 16:13
 • ***** Yanıtla

  Hocam merhaba kasım ayında 6-6.5 çapında folikul kist tanısı konuldu. Her şeyim düzenli tesadüfen öğrendim ilaç almak istemedim 3 ayda bir kontrole geldim ilaça başlama kararı aldım doktorum patlayabilir dedi ne yapmalıyım

  13 Haziran 2020 / 23:58
  • Bahçeci
   ***** Yanıtla

   Merhaba,

   İlaç başlamanız uygun olacaktır. Şiddetli bir ağrı hissettiğinizde doktorunuzla iletişime geçmenizi öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   29 Haziran 2020 / 17:25
 • ***** Yanıtla

  Hocam merhaba ben bir çocuk annesiyim ve tekrar hamile kalmak istiyorum ama her iki tarafta da folikul kisti olduğu soylenildi 34 mm çapında ben adet dongumde bir gecikme yaşamıyorum hormaonlarimda gayet iyi çıkıyor ama çocuğum olmuyor neden olabilir acaba sebebi nedir

  11 Haziran 2020 / 02:09
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kist büyük görünüyor. Hormon bozukluğuna sebep olabilir. Boşaltılması gerekebilir. Vakit kaybetmeden alanında uzman bir hekime başvurup tedavi planınızı belirlemenizi öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   19 Haziran 2020 / 17:21
 • ***** Yanıtla

  Hocam merhaba her iki overde buyuklikleri 6mm çaplı 16 18 adet folikül izlendi ve 17 yaşında 1 kere ilk kez adet oldum ve bir daha olmadım neden olabilir yardımcı olur musunuz

  29 Mayıs 2020 / 20:17
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   20 yaşına kadar adet düzensizlikleri olabilir, görünen foliküller basit yumurtalık kistleri olabilir. Basit yumurtalık kistleri adet olmanıza engeldir. Kadın doğum doktoruna başvurmalı ve düzensizliklerle ilgili görüşmelisiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   12 Haziran 2020 / 10:07
 • ***** Yanıtla

  Merhaba,
  24 yaşındayım 2 ay önce 10 cm e ulaşan çikolata kistim dolayısıyla laporaskopi oldum ve başarılı geçti. İçerde mesaneme kadar birçok yerde yapışıklık yaptığını söyledi doktor. Ameliyattan sonra visanne kullanmaya başladım ve 2 ay sonra kontrole gittiğimde 1-1.5 cm boyutunda bi kist oluşumu gördüğünü söyledi doktor. İlaca rağmen 2 ay içinde böyle bir oluşuma ben ve Doktorum şaşırdık. Ca-125 testi yaptırdım sonucunu bekliyorum. Size sorum bu kadar kısa sürede tekrarlaması normal mi? İlaçtan dolayı adet döngüm de son buldu bu kistin geçmesi olası mi yoksa daha da büyüyebilir mi? Çok büyük üzüntü içerisindeyim. Evli değilim çocuk beklentim de yok sadece kendi sağlığım için endişe ediyorum. İçerdeki yapışıklıklar bir süre sonra geçer mi kendiliğinden? Diğer organlarımın işleyişini bozar diye çok korkuyorum.

  28 Mayıs 2020 / 19:24
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Yapışıklıklar zamanla azalmayabilir. Çikolata kistleri kendini tekrar edebilen yapılardır. Endometriozis odakları ameliyat olsanız dahi vücudunuzda tekrar aktif hale gelebilir. Ameliyat eden doktorunuzla takipte kalmanızı, kontrollerinizi aksatmamanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   12 Haziran 2020 / 10:02
 • ***** Yanıtla

  Hocam 3 aydır ağrılı ve yoğun kanamali adet görüyorum karında kasiklarda agri mide bulantısı kusma halsizlik ateş ve baş dönmelerim oluyor ultrasona girdim sağ overde 16 mm follikul izlendi ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkürler sağlıkla kalın

  14 Mayıs 2020 / 18:44
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Yoğun kanamalı adet, halsizlik ve baş dönmesi yapabilir. Sağ overde bulunan 16 mm folikül adetlerinizle dışarı atılamıyorsa uzman bir hekime başvurmanızı öneririz. Muayene sonrası tedavi planınızı doktorunuz iletecektir.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   18 Mayıs 2020 / 16:06
 • ***** Yanıtla

  Hocam iyi günler ben 23 ocakta bebeğimin kalbi durduğu için kürtaj olmuştum son 1 aydır sol kasığımda ara ara bastırğımda eğrılar oluyo ve bazen ufak bi şişlik hissediyorum bastırdığımda bi sıkıntı oluşmuş olabilir mi ve 5 cm de kistim vardı öncesindede

  10 Mayıs 2020 / 16:04
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Kistiniz büyümüş olabilir. Kürtaj sonrası kalan parçalar da ağrıyı tetikler. Doktora gitmenizi öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   12 Mayıs 2020 / 13:13
 • ***** Yanıtla

  Hocam merhaba bende multiple sayide 7mm boyutuna ulasan follikuller tespit edildi ultrasonda.bu tespitten sonra korona yüzünden hastaneye gidemedim iki aydir kanamam kesilmiyor ve karnimda agrilar ve batmalar gerçekleşiyor,kanamam ise normal reglim gibi hep yoğun.surekli kan kaybindan halsizlik ve bas donmesi felan yasiyorum bu durum sizce normal mi yoksa hemen doktor kontrolüne mi basvurmaliyim ,umarim birseyler icin geç kalmiyorum

  2 Mayıs 2020 / 05:03
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Aktif kanamanız devam ediyorsa, ağrı ve halsizlik yaşıyorsanız mutlaka doktora gitmelisiniz. Vakit kaybetmemenizi öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   7 Mayıs 2020 / 17:52
 • ***** Yanıtla

  Merhaba ben iki ay önce regl gecikmesi şikayetiyle jinekoloğa başvurdum sağ overde 36*22 mm anekoik basit kist olduğunu tedaviye gerek olmadığını söylediler ondan sonraki regli normal tarihinde geçirdikten sonra yine 6-7 günlük bir gecikme oldu polikistik over sendromu olabilir mi şimdiden teşekkürler

  19 Nisan 2020 / 20:04
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Polikistik Over Sendromu ultrason ile tespit edilebilir. Anekoik kistler Polikistik Over bulgusu değildir. Bir önceki adet döneminden kalan basit yumurta kistleridir. Adet düzensizlikleriniz devam ederse uzman bir doktora başvurmanızı öneririz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   22 Nisan 2020 / 09:37
   • ***** Yanıtla

    Merhabalar 20 yaşında bekar bir kızım 5 6 ay öncesinden genital bogemin iç kısmında bezelye büyüklüğünde iltihap gibi birşey olmuştu ağrısından afedersiniz lavaboya dahi gidemiyordum oturup kalkamıyordum yaklaşık iki hafta sürdü kadın doğuma sıra olmadığından başka doktora baş vurdum tahliller yaptım herhangi birşeyin olmadığını söyledi ama ne için olduğunu o da anlayamadı bir iki krem yazdı bir hafta kullandım öyle yavaş yavaş iyileşti
    Bu neden kaynaklı olmuş olabilir ayriyeten her iki overde büyüğü sağda 1.5 cm çapında bir kaç adet folekul kisti izlendi her hangi bir tedavi yapılmadı baska bir doktora basvurmalımıyım

    10 Ocak 2022 / 23:26
    • Bahçeci
     ***** Yanıtla

     Merhaba,

     İltihap olmuş olabilir. Kistler için takipte kalmanızı öneririz. 1 adet sonra tekrar doktora gidebilirsiniz.

     Saygılarımızla,
     Bahçeci Ailesi

     23 Ocak 2022 / 21:35
 • ***** Yanıtla

  Hocam kardeşim baküde bura gele mıyo sız bı çare söylesenız

  11 Ocak 2020 / 13:07
 • ***** Yanıtla

  Merhaba hocam benım kız kardeşim evlı çocuğu olmuyo falikul dıye bışey yetışmıyo demış ler one demek hocam yardım edin

  11 Ocak 2020 / 07:55
 • ***** Yanıtla

  Merhaba benim kız kardeşım ıyırmı yasında ama cocuk kende adet olmadı evlı şuanda ama cocuğu olmuyo

  16 Aralık 2019 / 22:21
  • Bahçeci
   Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

   Merhaba,

   Adet görememenin birçok sebebi bulunmaktadır. Doktorlarımızın detaylı bir şekilde muayene etmesi gerekmektedir. Dilerseniz 444 39 49’dan bizi arayabilir ya da https://bahceci.com/iletisim/ linki tıklayarak iletişim formunu doldurabilirsiniz.

   Saygılarımızla,
   Bahçeci Ailesi

   17 Aralık 2019 / 12:00
  • ***** Yanıtla

   Merhabalar. Benim adet düzensizliğim var. 2 haftada bir regl oluyorum. Ve aşırı sancılı ve aşırı kanamalı geçiyor Aşırı derecede mide bulantılarım oluyor ve hicbir sey yiyemiyorum. Mr sonucumda 1 santim boyutunda folik kist tespit edildi. Simdilik bitkisel bir ilac ve agrı kesiciler önerdiler. Bu tedavi yönteminden sonra dûzelme olmazsa tekrar doktora gitmemi önerir misiniz?

   Şimdiden teşekkürler…

   24 Eylül 2021 / 00:10
   • Bahçeci
    Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Yanıtla

    Merhaba,

    Elbette doktora gitmenizi öneririz.

    Saygılarımızla,
    Bahçeci Ailesi

    24 Eylül 2021 / 10:08

Yorumunuzu Gönderin


Doktora Sorun - Prof. Dr. Cem ÇelikSizi Arayalım
Telefon Numaranız:

ya da 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Telefon Numaranız: