Bahceci Tup Bebek

Yumurta Dondurma ile İlgili Bilmem Gerekenler Nelerdir?

Yumurta dondurma işlemi sayesinde kadınlar, üreme yeteneklerini kaybetmeden yumurtalarını dondurup ileride bu yumurtaları kullanarak çocuk sahibi olabilmektedirler. Yumurta dondurma işlemi nasıl yapılır, kimlere önerilir, ne kadar sürer gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Yumurta (Oosit) Dondurma

Yumurta dondurma işlemi, ileride anne olmayı düşünen fakat şu an doğum yapmak istemeyen kadınların başvurabileceği bir yöntemdir. Yumurtalıktan toplanan yumurtalar ileride kullanılmak üzere dondurularak saklanır ve istendiği zaman çözülerek kullanılabilir.

Çocuk sahibi olmanın önündeki engellerin başında, kadınlarda yaşla birlikte azalan yumurtalık rezervi ve kalitesinin düşmesi gelmektedir. Bilimsel çalışmalar ve mevcut tedavi sonuçları, kadınlarda 40’lı yaşlardan sonra çocuk sahibi olma başarısının ciddi olarak azaldığını ortaya koymaktadır.

Bir de buna çeşitli nedenlerle erken yaşlarda düşük over rezervi teşhisi veya erken menopoz riski eklendiğinde pek çok kadın gelecekte çocuk sahibi olamama endişesini çok daha erken yaşlarda yaşamaktadır.

Yumurta dondurma işlemi sayesinde kadınlar, üreme yeteneklerini kaybetmeden yumurtalarını dondurup ileride bu yumurtaları kullanarak çocuk sahibi olabilmektedirler.

Danışmak istediğiniz konularla ilgili en kısa sürede sizi arayalım.Yumurta Dondurma Kimlere Önerilir?

Kemoterapi ve Radyoterapi gibi Tedaviler Öncesi

Kemoterapi ve radyoterapi gibi yumurta hücrelerine zarar veren tedavilere başlaması gereken kadınlarda.

Üreme Fonksiyonları ile İlgili Operasyonlar

Üreme fonksiyonlarının kaybedilmesine yol açacak (yumurtalıkların alınması gibi) operasyon geçirecek olan hastalarda.

Ailede Erken Menopoz Öyküsü Olması Durumunda

Ailesinde erken menopoz hikayesi olan ya da yumurtalık rezervi düşük olmakla birlikte henüz gebelik yaşamamış kadınlar.

İleri Yaşlarda Anne Olma Planı Varsa

Kariyer odaklı yaşayan ve anneliği 30’lu yaşların sonrasına erteleyen kadınlarda. Ülkemizde yakın bir zamana kadar yardımcı üreme teknikleri mevzuatına göre yumurta dondurulmasına izin verilmiyordu. Ancak, revize edilen yönetmelik, kanser teşhisi konması sonrasında kişinin üreme hücreleri için zararlı olan radyoterapi ve/veya kemoterapi alacak olması, üreme fonksiyonlarının kaybedilmesine yol açacak ciddi bir cerrahi operasyon geçirilecek olması veya bekar ve yakın bir süre içerisinde evlilik planı olmayan kadınlarda düşük yumurtalık rezervi tanısı konmuş olması gibi belirli şartlar için yumurta dondurma işlemine yasal olarak izin vermektedir.

Bekar Kadın Yumurta Dondurabilir mi?

"Bekarlarda yumurta dondurma işlemi uygulanıyor mu?" sıklıkla karşılaştığımız sorulardan biri. Evet, bekar kadınlar yumurta dondurabilmektedir. Yumurta dondurma işlemi yaptıranların yumurta sayılarında bir azalma olmadığı gibi işlemin yumurtalıklara herhangi bir zararı yoktur.

Yumurta Dondurma İşlemi Ağrılı mıdır?

Hayır, işlem esnasında herhangi bir acı hissetmezsiniz. İşlem genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 15 dakika kadar sürer. İşlem sonrası kasıklarda regl aürısına benzer hafif ağrılar hissedebilirsiniz.

Yumurta Dondurma İşlemi için Merkez Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

"En iyi yumurta dondurma merkezi nasıl seçilir?" sorusunun cevabını sizin için kısaca özetledik. Yumurta dondurmanın etkin ve güvenli yapılabilmesi için bu hizmeti veren merkezin deneyimli ve teknolojik altyapısı güçlü bir embriyoloji laboratuvarının olması gerekmektedir

Sağlık grubumuz bünyesinde, dünyada en son uygulanan ve verimliliği kanıtlanmış tüm yöntem ve teknikler başarı ile uygulanmakta olup yumurta dondurma işleminde vitrifikasyon yöntemi kullanılmaktadır. Vitrifikasyon adı verilen hızlı dondurma tekniği yumurta dondurma konusunda devrim sayılabilecek başarılı sonuçlar vermektedir. Vitrifikasyon tekniğinin başarılı olması için doğru uygulama çok önemlidir. Hızlı ve doğru dondurmanın yanı sıra hızlı ve doğru çözme de aynı şekilde önem taşımaktadır. Düşük over rezervi tanısı konmuş veya erken menopoz riski olan kadınlarda zaten elde edilen yumurta sayısı ve kalitesi son derece sınırlı olduğundan, dondurma işlemi sırasında veya sonrasında kaybın mümkün olan en düşük düzeyde olması gerekir.

Merkezlerimizde bu konuda deneyimli 40’ın üzerinde embriyolog görev yapmaktadır. Deneyimimiz ve teknolojik altyapımız sayesinde, bu yöntem kullanılarak yaptığımız dondurma ve çözme işlemlerinde elde edilen gebelik sonuçlarımız, normal gebelik sonuçlarımızla benzerdir.

Yumurta Dondurma Maliyetli Bir İşlem midir?

Avantajları ve kişiye kazandırdıklarıyla kıyaslandığında embriyo veya yumurta dondurma işlemi aslında maliyetli bir uygulama değildir. Bununla birlikte dondurulup saklanmaları için özel kitler ve tanklar gerekli olduğundan hizmeti sunan merkezlerde uygulamadan bir defaya mahsus olmak üzere dondurma ücreti alınmaktadır.

Ayrıca yumurtaların zarar görmeden uzun süreli saklanmaları için çok düşük sıcaklıkta ortamlar gerektiğinden bu ortamın sağlanması için saklama sistemlerine sürekli dışarıdan sıvı nitrojen takviyesi yapılması gerekli ve bu da yıllık olarak bakıldığında bir maliyet getirmektedir. Merkezlerde bu maliyet için yıllık bakım ücreti talep edilmektedir.

"Yumurta dondurma ücreti ne kadar?" öğrenmek için iletişim formumuzu doldurabilir veya bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Yumurta Dondurma İşlemi Nasıl Uygulanıyor?

Yumurta dondurma işlemi için kadınlarda yumurtalıkların hormonlar ile uyarılması gerekmektedir. Tedavi adetin 2. veya 3. günü başlar ve yaklaşık 12-15 gün sürer

Toplanan yumurtalar laboratuvarda vitrifikasyon adı verilen özel yöntem kullanılarak dondurulur ve ileri bir tarihte kullanılmak üzere saklanır.

Adım Adım Yumurta Dondurma Süreci:

Doktor Görüşmesi:

Doktorla ilk görüşmede doktorunuz sizi muayene eder, kan testi ister. Tetkikler sonrası tedavi edilmesi gereken herhangi bir rahatsızlık yoksa ve tüm koşullar uygunsa tedavi adetin 2. veya 3. günü başlar. Doktorunuzun verdiği ilaçları, belirtilen gün ve dozlarda kullanmaya başlarsınız.

Takip Süreci:

Yumurtalık uyarıcı hormon ilaçlarını kullanmaya devam ettiğiniz bu süreçte beli aralıklarla doktorunuzu ziyaret edersiniz. Takip sürecinde hasta merkezimize 3-5 kez gelir. Her kontrolde muayene yapılır, hormon düzeylerine bakılır ve bu bulgulara göre ilaç dozları ayarlanır.

Çatlatma İğnesinin Uygulanması:

Toplama işleminden bir önceki gün çatlatma iğnesini vurmanız gerekmektedir. Çatlatma iğnesinin uygulanacağı saat büyük önem taşır. Doktorunuz hangi saatte vurmanız gerektiğini size söyleyecektir. İğne uygulamasını mutlaka doktorunuzun belirttiği saatte uygulamanız gerekir.

Yumurta Toplama İşlemi:

Folikül büyüklüğü istenilen düzeye ulaştığında yumurta toplama işlemi, vajinadan yerleştirilen bir iğne ile ultrason eşliğinde yapılır. Bu işlem genel anestezi altında yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Yumurta toplama işlemi ağrısızdır, işlem sonrası hastanede bir süre dinlendikten sonra günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

Yumurta Dondurma İşlemi:

Yumurtalar vitrifikasyon tekniği ile su kristalleri oluşmadan dondurulur. Dondurulan yumurtalar -196 derecede sıvı azot tanklarında saklanır. Sağlık grubumuz bünyesinde, dünyada en son uygulanan ve verimliliği kanıtlanmış tüm yöntem ve teknikler başarı ile uygulanmakta olup yumurta dondurma işleminde vitrifikasyon yöntemi kullanılmaktadır. Vitrifikasyon adı verilen hızlı dondurma tekniği, dondurma-çözme işlemlerinde yüksek başarı sunar.

Tüp Bebek Süreci:

Gebelik istenildiği zaman, merkezimize başvuran hastanın yumurtaları çözdürülür ve tüp bebek işlemine başlanır. Yumurta dondurma işlemi yaptıran kişi, yumurtalarının saklanması veya imha edilmesi konusunda her yıl ilgili kuruma yazılı onay vermek zorundadır.

Danışmak istediğiniz konularla ilgili en kısa sürede sizi arayalım.

Mutluluk Hikayelerimiz

Şimdi sıra sizde! Hayallerin gerçeğe dönüştüğü binlerce unutulmaz an yaşadık. Bir sonraki mutluluk hikayemiz sizinki olsun.

Dünyada Bir İlk! Kadavradan Yapılan Rahim Nakli ile Anne Oldu

Almanya’dan Gelen Çiftimize İkiz Müjdesi!

Hollanda’daki 10 Başarısız Denemenin Ardından Bahçeci’de Mutluluk Haberi!

20 Başarısız Deneme Sonunda 43 Yaşında Hayallerine Kavuştu!

İğneler Can Yakar mı?

Kullanacağınız iğneler, standart iğnelerden çok daha küçük uçludur ve canınızı yanmaz. Uygulandığı zaman sadece ilk girişte sinek ısırığına yakın bir acı hissedebilirsiniz. İğne olduktan sonra kızarlıklık, şişkinlik görülebilir. Bu kızarıklık vücuda dağılan türden olursa, muhakkak doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Yumurta Dondurma İğneleri Kilo Aldırır mı?

Hayır, iğneler kilo aldırmaz. İlaç kullanımına bağlı olarak vücut su tuttuğu için bedeninizde 1-2 kilo fazlalık hissedebilirsiniz. Bu ödem bir süre sonra geçe

İğneleri Kendim Uygulayabilir miyim?

Evet, iğneleri rahatlıkla göbek bölgesinden uygulayabilirsiniz. Yine de kendi kendinize iğne yapmak istemezseniz, bir yakınınızdan yardım alabilirsiniz. Çalışan kadınların en çok sordukları sorulardan bir tanesi de, "İğneyi ofiste - çalışırken uygulamamda bir sorun olur mu?" sorusudur. İğneleri yaparken uzanmanız gerekmez. Ayakta ya da otururken de bu iğneleri olabilirsiniz. Ellerinizi yıkadıktan sonra, hijyenik bir ortamda iğnenizi uygulayabilirsiniz.

Hormon İlaçlarının Yan Etkileri Var mıdır?

Tıbbi olarak tüp bebek iğnelerinin bilinen bir yan etkisi yoktur. Kişiden kişiye göre değişen yan etkiler elbette olabilmektedir. Bunlar huzursuzluk, hassasiyet, şişkinlik, göğüslerde hassasiyet, kasık ağrısı gibi sorunlar olabilir. Kasık ağrısı, yumurtaların büyümesiyle ve kasıklara baskı yapmasıyla görülür. Bu hassasiyeti sıkça görebilirsiniz. Eğer idrar yapamama, aşırı şişkinlik veya aşırı ağrı gibi şikayetler ile karşılaşırsanız mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Sizi Arayalım
Telefon Numaranız:

ya da 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Telefon Numaranız: