Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek, infertilite (kısırlık) tanısı konmuş çiftlerin çocuk sahibi olmasını sağlamak için uygulanan bir yardımla üreme tekniğidir ve IVF adıyla da bilinmektedir. IVF, “in vitro fertilization” teriminin kısaltılması olup sperm ve yumurtanın laboratuvar ortamında birleştirilmesi anlamına gelmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek tedavisi, kadın ve erkeğin korunmasız cinsel ilişkide bulunmalarına karşın bebek sahibi olamadığı durumlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Çiftlerin kısırlık (infertil) kapsamında değerlendirilebilmesi için; anne adayının 35 yaşından küçük olduğu durumlarda 1 yıl boyunca, anne adayının 35 yaşından büyük olduğu durumlarda ise 6 ay boyunca korunmasız düzenli cinsel ilişkiye girmelerine rağmen gebelik oluşmaması gerekmektedir.

Tüp Bebek Randevu Al

Tüp bebek tedavisi profesyonel bir ekibin uyumlu çalışması sonucu gerçekleştirilebilen bir süreçtir. Başarılı bir sonuca ulaşabilmek için bu tedavinin mutlaka jinekolog (kadın hastalıkları ve doğum uzmanı), androlog (üroloji uzmanı), embriyolog, hemşire ve yardımcı personelden oluşan profesyonel bir ekip çalışmasıyla yürütülmesi gerekmektedir. Bahçeci Tüp Bebek Merkezi olarak yüksek başarı oranlarımızı ekip çalışmasına borçluyuz. Her hafta gerçekleştirdiğimiz 40 doktor toplantıları ile vaka dosyalarını yurt içi ve yurt dışındaki tüm doktorlarımız değerlendirir ve en etkin tedavi yöntemine karar verilir. Hasta dosyalarını 1 değil, 40 doktorun değerlendirmesi başarı oranlarına pozitif anlamda etki etmektedir.

Tüp bebek yönteminde; anne adayından toplanan yumurtalar, baba adayının spermleriyle laboratuvar ortamında birleştirilmekte ve embriyolar elde edilmektedir. Bu embriyolar, gelişimleri laboratuvarda bir süre takip edildikten sonra anne adayının rahmine transfer edilmektedir. Embriyo transferinden yaklaşık 11 gün sonra anne adayına gebelik testi yapılarak sonuç öğrenilir.

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

1 yıl boyunca korunmasız ve düzenli cinsel ilişkiye rağmen doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlere tüp bebek tedavisi önerilir. Kadın yaşı 35 ve üstü olan çiftlerde bu süre 6 aydır. Bu süre içinde gebelik sağlayamayan çiftlerin sağlık kontrollerinin yapılması ve üreme kapasitelerinin belirlenmesi için hekime başvurmaları gerekir. Yapılan muayene ve tetkiklerin ardından erkek ya da kadında üremeye engel olan bir durum varsa çifte tüp bebek tedavisi önerilir. Bu süreyi beklemek istemeyen ve hemen çocuk sahibi olmak istemeyen çiftlerin de üreme sağlığı problemleri tespit edilir ve uygun tedavi yöntemleri oluşturulur.

Tüp Bebek

Tüp Bebek Nasıl Yapılır, Bahçeci’de Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?

Bahçeci Tüp Bebek Merkezi’ni ziyaret eden hastalarımızı aşağıdaki süreçler beklemektedir.

1. Adım: Bahçeci Hekimleri ile Görüşme

İlk görüşmede, tedaviye başlamak isteyen çifte infertilitenin (kısırlığın) sebepleri anlatılır ve yapılacak testler konusunda detaylı bilgi verilir. İlk muayenede hem kadın hem erkeğin bulunması bilgilendirme ve soruların cevaplanması için önemlidir. Kliniğe gelirken hasta o zamana kadar yapılmış olan tüm tetkiklerini, varsa rahim filmini, geçirilmiş operasyonlara ya da önceki infertilite tedavilerine ait raporlarını beraberinde getirmelidir. Ayrıca çiftlerde kalp hastalığı, diyabet gibi farklı bir hastalık varsa bunlarla ilgili rapor ve bilgilerin de doktora ulaştırılması gerekmektedir.

İlk muayene için adetin belli bir gününde olma zorunluluğu yoktur. Herhangi bir günde de bu değerlendirme yapılabilmektedir. Ayrıntılı jinekolojik muayene ve ultrasonografinin ardından gerekli görülürse ek testler istenebilmektedir. Hekimin gerekli gördüğü durumlarda genetik uzmanı, ürolog, embriyolog, klinik psikolog, beslenme ve metabolizma uzmanı görüşmeleri planlanarak hastanın genel durumu uzmanların ortak kararıyla değerlendirilir. Hedef, öncelikle kısırlık nedenlerini ortaya koymak ve hasta için uygun olan tedavi şekli seçilerek ve uygun zamanda, uygun teknikle tedavi uygulamaktır. Uyguladığımız “kişiye özel tedaviler” sonucu başarı şansı artmaktadır.

2. Adım: Kontrollü Yumurta (Ovaryen) Büyütme Tedavisi

Anne adayı, adetin ikinci ya da üçüncü günü muayeneye gelir ve doktorumuz ultrasonda yumurtalıkların durumunu değerlendirir. Hastanın durumuna göre o gün için hormon değerlerine de bakılabilir. Sonuçlara göre hekim, hastanın yumurtalıklarının uyarılarak çok sayıda yumurta gelişimini sağlanması amacıyla bazı hormon ilaçları verir ve ilaçlarla ilgili hastaya bilgilendirme yapılır. FSH, HMG içeren hormon iğneleri ile düzenli bir şekilde yumurtalıklar uyarılır ve çok sayıda folikülün (içinde yumurta hücresi olduğu düşünülen kesecikler) gelişimi sağlanır.

Gelişen folikül sayısı tedavide başarı şansını doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle hormon iğnelerinin başlangıç dozu kadının yaşı, kilosu, varsa önceki tedavilerine göre belirlenir. Folikül gelişim takibi kanda östrojen düzeyi ve ultrasonografide folikül sayısı ve boyutları ölçülerek yapılmakta ve bu verilerin birlikte değerlendirilmesi ile FSH, HMG içeren iğnelerin dozu yumurta geliştirilme aşaması süresince belirlenmektedir. Yaklaşık 8-10 gün süren hormon iğnelerinin kullanımının ardından foliküllerin en büyüğü 18-20 mm boyutlarına ulaştığında çatlatma iğnesi uygulanır.

3. Adım: Yumurta Toplama İşlemi

Çatlatma iğnesinden yaklaşık 34-36 saat sonra yumurtalar, genel anestezi altında kısa süreli bir cerrahi işlem ile vajinal yoldan toplanır. Yumurta toplama işlemi genel anestezi altında yapılan ağrısız bir işlemdir. Laboratuvar ortamına alınan yumurtalar mikroenjeksiyon işlemi için hazırlanır.

4. Adım: Bahçeci Laboratuvarlarında Dölleme İşlemi

Yumurtalar laboratuvarda mikroskop altında değerlendirilerek uygun olanlar seçilmiş spermlerle döllenerek embriyo gelişimi için gözlem altına alınır. Dölleme işlemi için 2 farklı metot kullanılır. Klasik tüp bebek uygulamasında, sperm ve yumurta hücreleri aynı ortam içerisine bırakılır ve hareketli spermlerin doğal ortamlarında yumurtaya ulaşarak döllemesi sağlanır. Mikroenjeksiyon yöntemindeyse seçilmiş sperm hücresi yumurta içerisine mikrokanüller kullanılarak enjekte edilir. Tedavide hangi yöntemin kullanılacağına çiftlerin yumurta ve sperm özellikleri ile daha önceki tedavi hikayeleri değerlendirilerek karar verilir.

Dölleme işlemi sonrası yumurtalar inkübatör adı verilen ve rahim ortamını en iyi şekilde taklit etme amacı ile üretilmiş özel cihazlar içerisine alınır ve embriyo gelişimi günlük olarak takip edilir. Günlük takiplerin amacı rahme tutunma olasılığı en yüksek ve kaliteli embriyonun seçilmesidir. Bahçeci laboratuvarında da embriyoların büyütülmesi, takibi ve seçilmesi aşamalarında dinamik embriyo görüntüleme sistemleri barındıran özel inkübatör cihazları kullanılmaktadır. Embriyoskop olarak da bilinen bu cihazlar ile embriyolar bulundukları ortamda herhangi bir değişiklik yapılmasına gerek kalmadan canlı olarak izlenebilmekte ve böylece gebelik oluşturma potansiyeli en yüksek embriyonun seçimi daha doğru ve daha güvenli yapılabilmektedir.

Gelişmiş embriyoloji laboratuvarı tedaviyi doğrudan etkileyen faktörlerin başında gelir. İleri teknoloji ile donatılmış laboratuvarımız, dünyanın sayılı merkezleri ile eş zamanlı olarak kullanmaya başladığımız testler ve uzman embriyologlarımız gebelik şansını artırmaktadır.

5. Adım: Embriyo Transferi

Tedavinin en kısa fakat en önemli aşamasını oluşturmaktadır. Tüm tedavi boyunca geliştirilip seçimi yapılmış bir embriyonun veya embriyoların rahme transferinin doğru veya uygun şartlarda yapılamaması tüm tedavi başarısını riske atabilmektedir. Bu nedenle embriyo kalitesi ve seçimi kadar transferi yapan doktorun bu konudaki tecrübesi ve başarısı da son derece önem taşımaktadır. Genellikle ağrı ve acı hissedilmeyen transfer işleminde çok nadir durumlarda anestezi kullanılmaktadır. Embriyo sayısına ve gelişimine, yaşa, geçmiş deneme sayılarına ve diğer pek çok parametreye göre OPU (yumurta toplama işlemi) sonrası 2 ila 6. günler arasında gerçekleştirilmektedir.
Belirli bir olgunluğa erişmiş olan embriyo özel bir katater yardımıyla rahim içerisine yerleştirilir.

Transfer sonrası eğer halen laboratuvarda gelişimi devam eden iyi kalite embriyolar mevcutsa bu durum çiftlere iletilir. İstenmesi halinde embriyolar dondurularak daha sonra kullanmak üzere merkezimizde saklanabilir.

6. Adım: Transfer Sonrası İlaç Tedavisi

Transfer sonrası embriyonun rahim içerisine tutunmasının desteklenmesi için ilaç tedavisine başlanır. Doktorumuz bu konuda sisi detaylı olarak bilgilendirir, ilaçların dozu ve uygulaması konusunda gerekli açıklamaları yapar. Genellikle tedaviniz süresince kullanmakta olduğunuz hormon iğneleri ve haplarına transferden sonra da devam edilir. Gebelik testini yaptıracağınız güne kadar bu ilaçlara devam etmeniz gerekmektedir. Embriyo transferi sonra göğüslerde hassasiyet, pembe- kahverengi lekelenmeler ve kasıkta ağrı görülebilir, bunlar normaldir. Şikayetlerinizi artması halinde doktorunuza başvurabilirsiniz.

7. Adım: Transferden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlemden sonra hasta merkezde yarım saat istirahat etmelidir. Evdeki 1 günlük dinlenme sürecinden sonra ağır kaldırmaktan ve ani hareketlerden kaçınarak günlük yaşamına devam edebilir. İşe gidebilir, seyahate çıkabilir. Şehir dışından gelen çiftlerin transfer sonrasında 2-3 saatlik mesafelere yolculuk etmesinde sakınca bulunmamaktadır. İşlem sonrasında hastaya ilaç kullanımıyla ilgili verilen bilgiler hasta tarafından sonraki günlerde doğru bir şekilde uygulanmalıdır. Sigara, kahve ve alkol kullanılmamalı, test gününe kadar cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Hafif tempoda yürüyüşler ve sağlıklı beslenme hastaya tavsiye edilir.

8. Adım: Gebelik Testi

Transfer işleminden 11 gün sonra anne adayı kliniğimize gelir ve Beta HCG testi uygulanır. Bu test kan örneği alınarak yapılmaktadır. Bazı durumlarda doktorunuz iki gün sonra testin tekrarlanmasını isteyebilir. Ev tipi idrar testi ile de gebelik öğrenilebilmektedir, ancak bu testler kesin sonucu yansıtmayabilir. Bu nedenle gebeliğin anlaşılması için Beta HCG testi yapılmalıdır.

Tüp Bebek Merkezi Nasıl Seçilir, Neden Bahçeci Tüp Bebek Merkezi?

Tüp bebek merkezi seçiminde öncelikle merkezin tecrübesine, laboratuvarındaki teknik donanıma ve gebelik oranlarına dikkat etmek gerekir. Bahçeci Tüp Bebek, 23 yıllık deneyimi ve 60.000’in üzerinde sağlıklı tüp bebeğiyle başarısını kanıtlamış kocaman bir aile. Son teknolojilerin kullanıldığı embriyoloji laboratuvarımız ve alanında uzman hekim ve embriyologlarımızla binlerce ailenin hayalini gerçeğe dönüştürmeye devam ediyoruz.

Tüp Bebek Fiyatları Nedir?

Yasalar gereği web sitemiz üzerinden fiyat bilgisi veremiyoruz. Tüp bebek tedavisiyle ilgili merak ettiğiniz her konuda detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilir veya 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisinde SGK İndiriminden Kimler Yararlanabilir?
  • Kadın 23 yaşını doldurmuş 40 yaşından gün almamış olmalıdır.
  • Çiftin tubal faktör, endometriozis ve azospermi gibi özel bir durumu yoksa en az 3 yıldır evli olması gerekir.
  • Çiftlerden birinin en az 5 yıllık sigortasının olması ve 900 prim gününe sahip olması gerekir.
  • Çiftin mevcut evliliğinden çocukları olmamalıdır.
  • Kriterler sağlandığı takdirde devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinden SGK indirimi için sağlık raporu çıkarılabilir.
Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tedavi anne adayının, reglinin genellikle ikinci veya üçüncü gününde başlar. Bu günler mevcut yumurtalarımızı hormon iğneleri ve ilaçları yardımıyla büyütmek için tedaviye başlayacağımız ideal zamandır. Tedavi sürecinde kadının yumurta ölçüm muayenesi, kan testleri ve ilaç kontrolü için belirli aralıklarla tüp bebek merkezimize gelmesi gerekmektedir. Yumurtaların beklenen olgunluğa gelmesi, toplama ve transfer işlemleri ile tüp bebek tedavisi ortalama üç haftalık bir sürede tamamlanmaktadır.

Tüp Bebekte Başarı Oranı Nedir?

Tedavide başarı oranı yaşa ve kısırlık nedenine bağlı olarak değişmektedir. Başarıyı belirleyen en önemli faktör, yeterli sayıda ve kalitede yumurtaya sahip olmaktır. Yani yumurta rezervinin durumu tedavi başarısını doğrudan etkiler. Kadınlarda yumurta sayısı yaşla birlikte azalmaktadır, bu nedenle tedavide kadın yaşının oldukça önemli olduğundan bahsedebiliriz. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin zaman kaybetmeden tedaviye başlaması başarı şansını artırmak adına önemlidir.

Tüp Bebek Tedavisiyle Doğan Çocuklar Sağlıklı mıdır?

Yapılan araştırmalar sonucunda tüp bebek tedavisi ile doğan çocukların normal yollarla dünyaya gelen çocuklardan sağlık açısından bir farklılıkları olmadığı saptanmıştır. Gebelik oluşumu ve rahimdeki gelişim süreci doğal yollardan ilerlemektedir. Hiçbir kromozomal anormallik ya da ilerleyen yaşlarda oluşabilecek herhangi bir hastalık çocuğun tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelmesinden kaynaklanmaz. Aksine tüp bebek tedavisinin bir kısmı laboratuvar ortamında gerçekleştiği için bazı hastalıkların tespiti bebek doğmadan saptanmış olur. Ailede genetik geçişli hastalığı olan çiftlerde embriyolara genetik ayıklama işlemi yapılması ile bebekler genetik hastalıklardan korunmaktadır.

Tüp Bebek Çoğul Gebelik Anlamına mı Gelmektedir?

Tüp bebek tedavisinde ikiz veya üçüz doğumların gerçekleştiğiyle ilgili yaygın bir inanış bulunmaktadır. Toplumda sıkça böyle bilinse de bu doğru değildir. Günümüzde yasalar gereği 35 yaş altı hastalara 1 adet embriyo transfer edilmektedir. Bu durum çoğul gebelik ihtimalini engeller. Kadın yaşının 35 üzeri olması durumunda 2 embriyo transferi gerçekleştirilir. Bu yaş grubu hastalarda ikiz gebelik oluşma ihtimali vardır ancak sanıldığı gibi 2’den fazla embriyo transferi gerçekleştirilmez.

Tüp Bebek Hastaları Normal Doğum Yapabilir mi?

Tüp bebek gebeliklerinin doğal yolla elde edilen gebeliklerden bir farkı yoktur. Bu yüzden tüp bebek hastaları normal doğum yapabilir. Fakat anne adayı ileri yaştaysa, birtakım tıbbi operasyonlardan geçmişse, çoğul gebelik risk faktörü oluşturuyorsa sezaryen doğum önerilir. Hem annenin hem de bebeğin sağlığı için en güvenilir yöntem tercih edilir.

Tüp Bebek Tedavisine Nasıl Hazırlanılır?

Tedavide başarı şansını artırmak için çiftlere de birtakım sorumluluklar düşmektedir. Biz çiftlere tedaviye başlamadan yaklaşık 3 ay öncesinde sağlıklı yaşam tarzını benimsemelerini öneriyoruz. Örnek vermek gerekirse sigarayı bırakmak çocuk sahibi olmayı düşünen çiftlerden beklenen ilk yaşam tarzı değişikliği olarak gösterilebilir. Sigara hem yumurta hem de sperm hücreleri için son derece zararlıdır. Sigara gibi alkol de bırakılmalı veya minimuma indirilmelidir. Bol meyve sebze tüketimi, fazla kilo varsa bunların verilmesi, yürüyüş, koşu, bisiklet gibi basit egzersizler üreme sağlığını korumak adına önerilir.

Tüp Bebek Tedavi Sürecinde Nasıl Beslenmeliyim?

Çocuk sahibi olmak için tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerin bazı önerilere dikkat etmesi, tedavi süreçlerine de büyük destek sağlıyor. Bu süreçte stresi kontrol altına almak, düzenli egzersiz ile birlikte sağlıklı beslenmek de tedavi sonucuna olumlu etki ediyor.

Tüp bebek tedavi sürecinde beslenme önerileri;

  • Tüp bebek tedavisi sürecinde bol sıvı almak gerekir, günde en az 2-3 litre su tüketilmelidir.
  • Sigara ve alkol tüketilmemeli, sigara içilen ortamlardan uzak durulmalıdır.
  • Akdeniz tipi beslenme dediğimiz meyve ve sebzeler, tam tahıllı besinler, baklagiller ve deniz ürünleri ağırlıklı bir beslenme düzenine geçilmelidir.
  • Folik asit bakımından zengin yeşil yapraklı sebzeler ve kuruyemişler yine bu süreçte tüketilmesi gereken besinler arasındadır.