Bahceci Tup Bebek

Servikal Polip

Servikal Polip Nedir?

Servikal polip, rahim ağzı polipleri veya endoservikal polip adıyla da bilinen hastalık serviks içerisindeki dokuların gelişmesidir. Serviks, rahmin vajinaya açıldığı boyun bölgesidir. Her yaştaki kadında servikal polip gelişebilir.

Poliplerde nadiren kanser oluşabilir. Polip alındıktan sonra, iyi ya da kötü huylu olup olmadığını anlamak için patolojik inceleme yapılır.

Rahim Ağzında Polip Neden Oluşur?

Poliplerin neden geliştiği bilinmemektedir. Cinsel yolla geçen hastalıklarla ilgili değildir ve nadiren kanserle ilgili olabilmektedir. Genelde 39-50 yaşları arasındaki kadınlarda görülürken 35 yaşın altındaki kadınlarda nadir rastlanır.

Servikal Polip Belirtileri Nelerdir?

Servikal polip çoğunlukla belirti vermez. Bazen, özellikle ilişki sonrası kanamaya sebep olabilir.

Rahim Ağzı Polipleri Nasıl Teşhis Edilir?

Pek çok polip, rutin muayene sırasında saptanır. Polipin karakterini anlamak için mutlaka parça alınarak patolojik olarak incelenmelidir. Rahim kanseri ya da rahim ağzı kanserini oluşturacak bir lezyon olup olmadığı ayrıştırılmalıdır.

Servikal Polip Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavisi, polipin çıkarılmasıdır. Polipin alınması gebe kalmanızı engellemez.

Servikal Polip Nasıl Çıkarılır?

Servikal polip ameliyatı nasıl yapılır merak edilen sorulardan biridir. Servikal polipin çıkarılması basit bir işlemdir ve anestezi gerektirmez. İşlem sonrası genellikle bir sorun yaşanmaz.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Polip tedavisinden sonra her yıl düzenli olarak jinekolojik muayenenizi olmalısınız. Polipler tekrar edebilir, bu durumda tekrar alınması gerekebilir. İlişki sonrası kanamalar yaşanıyorsa nedeni araştırılmalıdır.

Başka Merak Ettikleriniz mi Var?

Tedavi süreciyle ilgili sorularınızı özet açıklamalarla ve videolarla öğrenin

Uzmanlarımız tüp bebek tedavisinde
en çok merak edilenleri anlatıyor

Uzmanlarımız tarafından hazırlanmış
içerikleri blog sayfamızdan inceleyin

Telefon Numaranız: