Bahceci Tup Bebek

Servikal Konizasyon

Servikal Konizasyon Nedir?

Servikal konizasyon işlemi, rahim ağzının ortasından koni şeklinde bir kısmın çıkarılmasıdır. Pap-smear testi sonucu hastada kanseröz veya prekanseröz hücreler saptanmışsa bu işlem yapılır. Konizasyon, rahim ağzı kanseri gelişme riskini azaltan önemli bir uygulamadır.

Servikal konizasyon işlemi farklı yöntemlerle yapılabilir. Bistüri ile yapılırsa soğuk konizasyon, lazer ile yapılırsa lazer konizasyon ve elektrik ile çalışan halka şeklinde bir aletle yapılırsa LEEP denmektedir.

Servikal Konizasyon Nasıl Uygulanır?

Servikal konizasyon ameliyatı lokal veya genel anestezi altında yapılır. Rahim ağzı antiseptik solüsyonla temizlendikten sonra koni şeklinde bir doku parçası kesilerek anormal hücreler çıkarılır. İşlem ortalama 30 dakika kadar sürmektedir.

Servikal Konizasyon Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyim?

İşlem sonrasında birkaç saat sonra eve gidebileceğiniz gibi o gece hastanede kalmanız gerekebilir. Bu alınan dokunun büyüklüğü ve anestezi süresi ile ilgilidir. İşlem sonrası 1 hafta kadar hafif kanamanız olabilir. Kanamanızın artması, yüksek ateş ve ağrı hissettiğinizde hemen doktorunuzu arayın. Konizasyon işlemi sonrası 1 ay cinsel ilişkiye girmemelisiniz.

Başka Merak Ettikleriniz mi Var?

Tedavi süreciyle ilgili sorularınızı özet açıklamalarla ve videolarla öğrenin

Uzmanlarımız tüp bebek tedavisinde
en çok merak edilenleri anlatıyor

Uzmanlarımız tarafından hazırlanmış
içerikleri blog sayfamızdan inceleyin

Telefon Numaranız: