Bahceci Tup Bebek

Pap – Smear Testi (Servical Smear)

Pap-Smear Testi (Servical Smear) Nedir?

Pap-Smear testi serviks (rahim ağzı) hücrelerindeki anormal değişiklikleri saptamaya yarayan bir testtir. Hücrelerdeki bu değişikliklere displazi denir. Displazi teşhis edilip tedavi edilmezse kansere kadar ilerleyebilir.
Pap-smear testiyle aynı zamanda kondilom ve herpes gibi viral, candida veya trikomonas gibi diğer enfeksiyonların da tanısı konur. Ayrıca hormonlarınız hakkında da bilgi verir. (Özellikle progesteron ve östrojenle ilgili olarak.)
Kadınlar, özellikle de cinsel hayatı aktif olanlar yılda bir defa pap-smear testi yaptırmalıdır. Eğer 65 yaşına kadar tüm smear test sonuçları normal gelmişse artık tekrar edilmesine gerek yoktur.

Pap-smear Testi için Nasıl Bir Hazırlık Yapmalıyım?

Yanıltıcı sonuçlar vermemesi adına, testten 2 gün öncesine kadar vajen yıkanmamalı, vajinal kremler kullanılmama ve ilişkide bulunulmamalıdır.

Smear Testi Nasıl Yapılır?

Pap-smear testi birkaç saniye süren kısa bir işlemdir. Jinekolojik muayene sırasında vajinaya spekulum takılır. Fırça veya pamuklu çubukla serviksten sürüntü alınır ve incelenmek üzere patoloji laboratuvarına gönderilir.

Smear Testi Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Smear testi sonucu testi yaptırmış olduğunuz kuruma göre değişmekle birlikte 2-3 gün içerisinde çıkar.

Smear Testi Sonrası Ne Yapılır?

Enfeksiyon saptanmışsa tedavi edilir. Test sonucunda anormal hücreler saptanmışsa ileri testler ve tedaviler yapılır. Pap-smear testi %100 güvenilirdir.

Smear Testi Yapıldıktan Sonra İlişkiye Girilir mi?

Smear testi yaptıranların merak ettiği konulardan biri de ilişkiye girilip girilmeyeceğidir.
Smear testinin ardından ilişkiye girmenin sakıncası yoktur.

Smear Testi Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Pap smear prekanseröz durumları teşhis eder. Eğer yakalanırsa basit bir tedavi ile kanser gelişimi önlenmiş olur. Aynı zamanda bazı servikal ve vajinal enfeksiyonların tanısının konulmasını sağlar.

Smear Testi Fiyatı 2023

Yasalar gereği web sitemiz üzerinden fiyat bilgisi veremiyoruz. Detaylı bilgi için iletişim formunu doldurabilir veya 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Başka Merak Ettikleriniz mi Var?

Tedavi süreciyle ilgili sorularınızı özet açıklamalarla ve videolarla öğrenin

Uzmanlarımız tüp bebek tedavisinde
en çok merak edilenleri anlatıyor

Uzmanlarımız tarafından hazırlanmış
içerikleri blog sayfamızdan inceleyin

Telefon Numaranız: