Bahceci Tup Bebek

Genital Siğil

Genital Siğil Nedir?

Genital siğil (HPV), genital bölgede çıkan kabarık, pütürlü oluşumlardır. Normal siğillere benzer ve enfekte olduktan 1-6 ay sonra ortaya çıkarlar. Genital siğillere human papilloma virüsü neden olur ve cinsel yolla bulaşır. Hastalığın diğer adı kondiloma aküminatadır.

Virüs bulaştıktan haftalar veya aylar sonra ortaya çıktığı için birden fazla partneriniz varsa kimden geçtiğini anlayamayabilirsiniz. Virüsün geçtiği kadınlar servikal (rahim ağzı) kanseri için yüksek risk altındadır.

Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

HPV’nin en belirgin özelliği, genital bölgede ten rengi, pembe veya kahve tonlarında kabartılar görülmesidir. Bazı hastalarda kanama ve kaşıntı şikayetleri görülebilir.

Genital Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi farklı yollarla uygulanabilir. Genital siğil ilaçlarından biri olan Padofilin, siğil üzerine sürülen bir sıvıdır. Normal deriyi tahrip edebileceğinden 4 saat sonra yıkanmalıdır. Bu ilaç gebelerde kullanılmaz.
Eğer siğiller 1 hafta içerisinde geçmezse genital siğil kriyoterapi ile dondurma işlemi uygulanabilir. Bu işlemde soğuk nitrojen gazı, siğiller üzerine doğrudan uygulanır. Bir başka tedavi yöntemi ise genital siğil yaktırma işlemidir. Genital siğil yakma tedavisinde özel uçları olan bir cihazla siğillere elektrik akımı verilerek yakılır. Yukarıdaki yöntemlerle iyileşme olmazsa lazerle veya cerrahi olarak siğiller çıkartılır. Bunu bir jinekolog veya ürolog yapabilir.

Genital Siğillerden Nasıl Korunabilirim?

Cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanmak koruyucu olabilir. Prezervatif %100 koruma sağlamaz ancak bulaşma riskini azaltır. Eğer genital siğiliniz varsa yıllık jinekolojik muayene ve pap-smear testinizi yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.

Başka Merak Ettikleriniz mi Var?

Tedavi süreciyle ilgili sorularınızı özet açıklamalarla ve videolarla öğrenin

Uzmanlarımız tüp bebek tedavisinde
en çok merak edilenleri anlatıyor

Uzmanlarımız tarafından hazırlanmış
içerikleri blog sayfamızdan inceleyin

Telefon Numaranız: