Tüp bebek tedavisi profesyonel bir ekibin uyumlu çalışması sonucu gerçekleştirilebilen bir süreçtir. Başarılı bir sonuca ulaşabilmek için bu tedavinin mutlaka Jinekolog (Kadın Hast. ve Doğum Uzmanı), Androlog (Üroloji Uzmanı), embriyolog, hemşire ve yardımcı personelden oluşan multidisipliner bir ekip çalışmasıyla yürütülmesi gerekmektedir.

Tedavi sürecini şu şekilde basamaklandırmak mümkündür.

Adım 1: Hekim- çift görüşmesi – (Bahçeci Sağlık Grubu Kliniklerinde ilk görüşmeye gelirken)

İlk görüşmede infertilitenin sebepleri anlatılarak tanıda yapılacak testler konusunda hastaya bilgilerin verildiği tedavinin en önemli basamaklarından biridir. İlk muayenede erkeğin de mutlaka bulunması gerekmektedir. Kliniğe gelirken, hasta o zamana kadar yapılmış olan tüm tetkiklerini, varsa rahim filmini, geçirilmiş operasyonlara ya da önceki infertilite tedavilerine ait raporlarını beraberinde getirmesi gerekmektedir. Ayrıca, çiftlerde kalp hastalığı diyabet gibi farklı bir hastalığın varlığı durumunda da bunlarla ilgili rapor ve bilgilerin de doktora ulaştırılması gerekmektedir. İlk muayene için adetin belli bir gününde olma zorunluluğu yoktur. Herhangi bir günde de bu değerlendirme yapılabilmektedir. Ayrıntılı jinekolojik muayene ve ultrasonografi yapılmasının ardından son 1 yıl içinde yapılmamışsa Smear testi alınmaktadır. Ayrıca gerekli görülürse ek testler de istenebilmektedir. Hekimin gerekli gördüğü durumlarda genetik uzmanı, ürolog, embriyolog, klinik psikolog, beslenme ve metabolizma uzmanı, akupunktur uzmanı görüşmeleri planlanarak, hastanın genel durumu uzmanların ortak kararıyla değerlendirilmektedir. Hedef öncelikle infertilite – kısırlık nedenlerini ortaya koymak ve hasta için uygun olan tedavi şekli seçilerek ve uygun zamanda, uygun teknikle tedavi uygulanmaktadır.

Adım 2: Stimülasyon tedavisi

Adetin ikinci ya da üçüncü günü gelinmesi gerekmektedir.
Ultrasonda tedavi öncesinde yumurtalıkların son durumu değerlendirilmektedir.
Hastanın durumuna göre o gün için hormon değerlerine de bakılabilmektedir.
Sonuçlara göre hekim, yumurtalıklarının uyarılarak çok sayıda yumurta gelişimini sağlanması amacıyla bazı hormon ilaçları verir ve hekimin verdiği ilaçlarla ilgili hemşire bilgilendirme yapmaktadır.

Adım 3: Yumurta toplama işlemi

Hormonal tedavi sonrası belirli bir büyüklüğe ulaşan yumurtalar genel anestezi altında kısa süreli bir cerrahi işlem ile vajinal yoldan toplanır. Laboratuar ortamına alınan yumurtalar mikroenjeksiyon işlemi için hazırlanır. Yumurta toplama işlemi sonrasında dikkat edilmesi gereken noktaları öğrenmek için tıklayınız.

Adım 4: Tüp bebek ya da microenjeksiyon

Laboratuvarda mikroskop altında değerlendirilerek uygun olan yumurtalar seçilmiş spermler ile döllenerek embriyo gelişimi için gözlem altına alınır.

Adım 5: Embriyo transferi

Tedavinin en kısa fakat en önemli aşamasını oluşturmaktadır. Genellikle ağrı ve acı hissedilmeyen işlemde çok nadir durumlarda anestezi kullanılmaktadır. Embriyo sayısına ve gelişimine, yaşa, geçmiş deneme sayılarına ve diğer pek çok parametreye göre OPU (yumurta toplama) sonrası 2-6. günler arasında gerçekleştirilmektedir. Belirli bir olgunluğa erişmiş olan embriyo özel kataterler yardımı ile rahim içerisine yerleştirilir. Embriyo transferi sonrasında dikkat edilmesi gereken noktaları öğrenmek için tıklayınız.

Adım 6: Transfer sonrası ilaç tedavisi

Transfer sonrası rahim içerisine tutunmanın desteklenmesi için ilaç tedavisi

Adım 7: Gebelik testi

Transfer yapıldıktan sonra, taze sikluslarda 12. gün, dondurulmuş sikluslarda 15. gün Beta HCG ile gebelik testi yapılması önerilmektedir.