Последвайте ни!
Истории на пациенти, информативни видеа, конкурси и много повече в нашите социални медийни профили.
Вероятно много от вас знаят, че безплодието е един от най-сериозните здравословни проблеми на нашето съвремие.
За щастие съществува методът на ин витро оплождане, който дават възможност за успешно раждане на дете на хора, за които не е възможно зачеването по нормален начин. С негова помощ хиляди страдащи от безплодие двойки по света могат да имат бебе.
Инвитро оплождането се прилага в случаите, когато другите методи за асистирана репродукция не са дали резултат. Главната цел при извършване на ин витро оплождане е успешното оплождане на яйцеклетка и постигане на развитие на ембрион в изцяло лабораторни условия.
Оплождането „инвитро“ представлява вид асистирана репродуктивна технология (АРТ) (на латински: in vitro). Познато е също и като оплождане „в епруветка“.
При процеса инвитро се извършва оплождане на една или няколко яйцеклетки извън тялото на пациентката, като след това получените ембриони се връщат обратно в матката с цел осъществяване на имплантиране. По време на извършването на инвитро се следи функцията на яйчниците при пациентката и активността на фоликулите.
Инвитро оплождането представлява сам по себе си сложен процес и включва различни лечебни процедури. Продължителността на инвитро процедурата е между 15 и 25 дни и се състои от няколко фази – начална фаза, стимулация на яйчниците, пункция на фоликули, оплождане и развитие на ембрионите, фаза на ембриотрансфер.
Отпърво методът инвитро е бил прилаган не за лечение на стерилитет, а като метод за лечение на други проблеми на репродуктивната система като например запушване или увреждане на маточни тръби.
Но благодарение на медицинските проучвания и разработки в тази насока в момента тази технология за асистирана репродукция се явява ефективен начин за лечение на различни видове проблеми на женската и мъжката репродуктивната система, които водят до стерилитет.
Изгледите са, че инвитро ще продължи да се популяризира като метод за лечение на безплодие на световно ниво.
Въпреки че инвитро се счита за един от най-ефективните и безопасни методи за осъществяване на успешна бременност, и той крие своите рискове и странични ефекти.
Затова и се препоръчва на двойките, които имат желание да изпробват инвитро оплождане, да изберат авторитетна клиника за инвитро процедури, в която работят лекари и ембриолози с богат опит.
Успешността на ин витро забременяването се влияе от различни фактори, най-решаващите от които са възрастта на пациентката, основните причини предизвикали безплодие и наличието на генетични аномалии.
Рисковите фактори за успешно зачеване посредством инвитро са както от женска, така и от мъжка страна. Най-главните фактори са възрастта на двамата партньори, състоянието на яйчниковия резерв при жената, сперматогенезата при мъжа, както и наличието на определени здравословни проблеми.
След като една двойка премине през първоначален преглед, който се прави преди пристъпването към инвитро, те се информират от лекар относно шансовете си за успешно забременяване.
Шансовете за осъществяване на успешна бременност са между 60% и под 1%, като всяка двойка има свой индивидуален шанс за успешно зачеване чрез инвитро.
Повечето от нас знаем, че бременността при жени в по-напреднала възраст крие своите рискове. Най-често срещаните проблеми, които възникват при късна бременност осъществена с помощта на инвитро са генетични аномалии.
Затова и е силно препоръчително всяка двойка, която има желание да зачене дете чрез инвитро, да премине през генетично изследване.
Едни от препоръчителните изследвания са следните :
Хистероскопията и лапароскопията пък са едни от най-добрите доказани методи за точно диагностициране на нарушения в маточната кухина и премахване на дефектни маточни тръби и миоми на матката.
Според резултатите от тези изследвания и методи може да се съди за вероятността от настъпване на генетични нарушения при ембрионите.
При неуспех след провеждане на инвитро оплождане е силно препоръчително да се проведе консултация с лекар, за да се установят точните причини, които възпрепятстват осъществяването на бременност. След анализирането на причините може да се вземе решение кой ще е най-добрият метод, който да се приложи в конкретния случай.
Например при двойка, която три поредни пъти е имала неуспех с инвитро процедура, по лекарска преценка може да се предприеме оперативна намеса или използване на донорски яйцеклетки или сперматозоиди.
Възрастта в действителност е може би най-определящият фактор за това дали шансовете за реализиране на успешна бременност ще са ниски или високи. В колкото по-напреднала възраст е пациентката, толкова по-голям риск има от възникване на аномалии при плода и поява на спонтанен аборт.
Процентът на успеваемост на дадена инвитро процедура е сравнително по-висок при хората на възраст между 26 и 30 години, в сравнение с по-възрастните. При осъществяване на бременност след навършване на 37 години например нараства рискът от поява на генетични аномалии.
Например, пациентка под 30-годишна възраст има до 60% шанс за успешно зачеване чрез инвитро. Докато при пациентка на 50-годишна възраст процентът ще бъде доста по-нисък.
При пациенти на възраст над 40 години шансовете за успешно инвитро оплождане е между 20 и 25% а може да достигне и до 40% успеваемост в зависимост от вида на прилаганите инвитро методи, лекарски опит и оборудване.
Възрастта е определящ фактор също и в случай, когато пациентката е приемател на донорски яйцеклетки. Едно от условията за успешно зачеване с донорски клетки е пациентката да е под 50 години, така че заключението е, че възрастта се явява ограничение.
При опит за зачеване чрез донорски клетки рискът от настъпване на генетични аномалии и спонтанен аборт не се повишава.
Инвитро оплождането само по себе си може да повлияе на яйчниковия резерв, което се случва най-вече при извършване на повече от три инвитро цикъла, които включват яйчникова стимулация и пункция.
Състоянието на яйчниковия резерв е едно от нещата, които имат най-голямо влияние върху това дали ще бъде успешна дадена ин витро процедура.
Яйчниковата активност и качеството на яйчниците е важен фактор за определяне на успешността на цикъл по инвитро оплождане. С напредването на възрастта намалява качеството на яйцеклетките, което нормален и естествен процес на организма.
Наличието на генетични аномалии при жената или мъжа е още една от водещите причини, които понижават шансовете за успешно забременяване чрез инвитро. Генетичните нарушения водят със себе си дефектни ембриони, които не се развиват нормално, което води и до неуспешна бременност.
Различни заболявания на репродуктивната система също оказват влияние върху шансовете за забременяване чрез инвитро. Това са например заболявания на матката – миоми, полипи, вродени аномалии, които понижават шанса от успешно имплантиране на ембрион в матката.
Нека да ви се обадим възможно най-скоро относно темите, по които искате да се консултирате.
2024 Всички правва са защитени