Клинична патология при аборт - Bahçeci

Клинична патология при аборт

Клинична патология при аборт
14.02.2023 0 Yorum 0 Dk

Когато се случи спонтанно, абортът е едни от най-неприятните преживявания, които могат да се случат в живота на една жена.Той е един от проблемите в гинекологията, за който не винаги може да се даде ясна диагноза за това каква е първопричината му и диагностицирането му е трудно. 

В тази статия ще ви обясним какво представлява по-подробно абортът, какви са видовете аборт и каква е  клиничната патология при аборт?

Клинична патология при аборт

Какво е спонтанен аборт?

Абортът представлява прекъсване на бременността  чрез  премахване/отхвърляне на ембрионален плод преди да има възможност той да оцелее извън матката. Той може да бъде спонтанен (който се случва без намеса) или  изкуствен (индуциран). Най-честите симптоми на спонтанен аборт са генитално кървене и болка в корема или кръста.

Абортът може да се раздели на два вида в зависимост от момента на настъпването му – ранен/едноетапен – (който се случва в 16-тата гестационна седмица) и късен/двуетапен – (случващ се между 16-тата и 28-тата гестационна седмица).

Ако говорим за аборт, който е предизвикан когато за плода има шанс да оцелее  извън утробата, то става въпрос за късно прекратяване на бременността. Този тип аборт се нарича късносрочен аборт.

При ранния аборт имаме отхвърляне на дефектно плодно яйце, докато късният аборт се дължи на маточна патология. 

По време на спонтанен аборт отделянето и изхвърлянето на плода и плацентата може да стане едновременно или на етапи. И това не зависи дали са запазени или увредени.

Има и случаи на задържан аборт, като при него се получава загиване на плода, след което той не се отхвърля, а се задържа в маточната кухина заедно с плацентата и околоплодната течност.   

Епидемиология

Случаите на спонтанен аборт са между 15 и 20% от всички признати бременности, но ако се вземе под внимание  така наречената химическа бременност (предклиничен аборт), случаите на аборт достигат 50%. Около 80% от всички спонтанни аборти са през първото тримесечие от бременността.

Шансът за настъпване на аборт става по-малък с увеличаването на гестационната възраст. Докато от друга страна напредналата възраст е предпоставка за по-голям шанс за спонтанен аборт.

Процентът на вероятността за неговото настъпване варира спрямо възрастта на жената.  При жени под 35 години вероятността е 15%, между 35 и 39 години процентът вероятност е 20-25%, между 40 – 42-годишна възраст- 35% вероятност, а при жените на възраст над 42 години- вероятността е 50%.

При тези жени, които се опитват да осъществят бременност с донорски клетки, процентът вероятност от спонтанен аборт, зависи от по-скоро от възрастта на донора, отколкото от възрастта на получателя. Причината е, че рискът се дължи по-скоро на наличието на стареещи яйцеклетки, а не на напреднала възраст на матката.

Клинична патология при аборт

Спонтанният аборт се категоризира на общо 5 вида: 

  • заплашващ 
  • аборт в ход (неизбежен) 
  • инкомплетен 
  • комплетен 
  • пропуснат (задържан). 

Има и също така късен аборт, който сам по себе си представлява вид раждане и се състои от два етапа. 

Заплашващият аборт се случва основно през първия триместър. Характеризира с леко вагинално кървене през ранния етап на бременността.  При него няма разширяване или промяна в структурата на шийката на матката. Спазмите при него са леки.

При неизбежния аборт имаме разширяване на шийката на матката и силно вагинално кървене. Спазмите при него са по-силни в сравнение с тези при заплашващия аборт.

При непълния аборт имаме силно вагинално кръвотечение, силни спазми, разширяване на цервикалния канал и изхвърляне на продукти от зачеването. 

Пълният аборт представлява завършен (комплетен) спонтанен аборт. Характеризира се с вагинално кръвотечение, болка в коремната област и изхвърляне на тъкани на плодното яйце, след което болките и кървенето намаляват.

Пропуснатият аборт представлява вътрематочна бременност, която остава в матката и плодът не може да бъде изхвърлен. Тоз тип аборт протича безсимптомно (отсъства коремна болка или вагинално кървене, промени в шийката на матката, изхвърляне на тъкани), с изключение на аменорея. 

Открива се когато се установи чрез ултразвук, че сърдечната дейност на плода е спряла. 

Клинична патология при аборт

Етиология

Редица са причините, които могат да доведат до аборт, като те се делят на няколко категории: ембрионални, от страна на майката или бащата, както и такива свързани с околната среда.

Статистиката показва, че между 80-90% от случаите на спонтанен аборт през първото тримесечие се дължат на проблеми в ембрионалното развитие.

Статистическите проучвания също сочат, че хромозомните аномалии (генетичните нарушения) са една от най-честите причини за настъпване на спонтанен аборт и на тях се дължат около 50-65% от всички случаи.

Най-често срещаната аномалия е единичната хромозомна аномалия  45, Х кариотип, като честотата и на проява е 14,6%. Около половината от всички хромозомни отклонения, които водят до риск от спонтанен аборт,  се дължат на тризомиите. 

Те представляват и най-голямата група от хромозомните аномалии, като от тях тризомия 16 е най-често срещаната хромозомна аномалия. Около 20% от всички хромозомни аномалии се дължат на триплоидия, която е рядък вид хромозомна аномалия. 

Всъщност възрастта на майката може да има определяща роля за появата на генетична аномалия. Една от най-често срещаните генетични аномалии свързани с напреднала възраст на майката е анеуплоидия. Анеуплоидията е наличие на анормален брой копия от определена хромозома в кариотипа. При жени над 40 годишна възраст процентът риск от анеуплоидия е над 30%.

При жените, които са претърпели повече от един случай на аборт има така наречената балансирана транслокация (родителската хромозомна аномалия при тях е с 2-3% честота на поява).

Мутагенни и тератогенни фактори също могат да станат причина за възникване на спонтанен аборт.

Клинична патология при аборт

Освен от генетични аномалии, рискът за спонтанен аборт се влияе и от редица други фактори, от които структурни аномалии на репродуктивния тракт, от които вродени дефекти на матката, цервикална недостатъчност, фиброми. Нарушение в маточната преграда е един от най-честите дефекти на репродуктивния тракт.

Други фактори, които могат да са отговорни за спонтанен аборт са :

  • недостиг на жълто тяло 
  • инфекции (вируси като цитомегаловирус, рубеола) 
  • грип 
  • треска 
  • листерия
  • малария
  • вагинални инфекции
  • токсоплазмоза
  • бруцелоза
  • ХИВ
  • денга
  • антифосфолипиден синдром
  • синдром на поликистозни яйчници
  • вагинално кръвотечение
  • заболяване на бъбреците
  • захарен диабет
  • системен лупус еритематодес
  • нелекувано заболяване на щитовидната жлеза  

Към това число прибавяме и лайфстайл фактори като :

  • тютюнопушене
  • прекомерна консумация на алкохол, кафе и напитки  кофеин
  • прием на наркотични вещества

Приемът на нестероидни противовъзпалителни лекарства по време на гестационния период може да бъде също фактор за настъпване на спонтанен аборт. Заключения на изследванията относно причините за спонтанен аборт сочат също към селективен механизъм, по който се отхвърлят дефектните яйцеклетки.

Вагинално кървене е един от симптомите, които могат да сочат към риск от спонтанен аборт, но това не важи за всички случаи.

Патогенеза

От патогенетична  гледна точка спонтанният аборт може да се дължи на определени заболявания, които възпрепятстват закрепването на оплодената яйцеклетка или водят до нарушения в развитието на плода. 

Това са болести на сърдечно-съдовата система, ендометрит, плацентит, маточна хипоплазия и маточна деформация вследствие на туморни процеси в матката или тазовата област, като например доброкачествени и злокачествени образувания, сраствания, кисти.

Усложнения

Едно  от усложненията на аборта е така нареченият септичен аборт, който протича с възпалителен процес. Друго усложнение е ендометритът. И двата типа усложнения са обикновено резултат от криминални аборти.

Ние ще се свържем с вас

Нека да ви се обадим възможно най-скоро относно темите, по които искате да се консултирате.

    Клинична патология при аборт

    Попитайте доктора

      Попитайте лекаря

      2024 Всички правва са защитени

      Клинична патология при аборт

      Ние ще се свържем с вас

      Вашият телефонен номер:

        Или можете да се свържете с нас на +359876178189.

        Back
        Whatsapp
        Viber
        Ние ще се свържем с вас
        Обадете ни се

          Или можете да се свържете с нас на +359876178189.

            Или можете да се свържете с нас на +359876178189.

              Или можете да се свържете с нас на +359876178189.

                Или можете да се свържете с нас на +359876178189.

                  Или можете да се свържете с нас на +359876178189.

                    Или можете да се свържете с нас на +359876178189.

                      Или можете да се свържете с нас на +359876178189.