Последвайте ни!
Истории на пациенти, информативни видеа, конкурси и много повече в нашите социални медийни профили.
СПЯ или СПКЯ (синдром на поликистозните яйчници) е често срещано състояние при жените в репродуктивна възраст и една от главните причини за затруднения при забременяване.
И тук идва въпросът възможно ли е забременяване с киста на яйчника?
В края на 2020 г. е публикувано проучване, което се фокусира над изследване на разпространението на синдрома. То се провежда под формата на систематичен преглед и анализ върху други 27 проучвания. Резултатът е, че СПКЯ засяга средно 21,27% от жените, а тенденцията е честотата да се увеличава през последното десетилетие.
Ранната диагностика и назначаване на лечение на СПКЯ са важни при синдрома на поликистозните яйчници, за да увеличат шанса при забременяване и намалят възможността за дълготрайни усложнения.
Синдромът на поликистозни яйчници се определя като вид ендокринопатия. Това е медицински термин, който се използва, за да насочи вниманието към хормонално нарушение или дисбаланс.
Обикновено се среща при жени в репродуктивна възраст. Може да се наблюдава още по време на първия цикъл при млади жени в пубертета, както и през всички други фази на развитието. Във всеки един период, СПКЯ може да доведе до различно изявени симптоми или усложнения.
Синдромът може да се срещне под различни имена, включително:
Всички тези имена са породени от симптоматиката на синдрома, опитвайки се да го опишат по най-добрия начин. Важно е да се отбележи, че образуването на фоликули (кисти) по яйчниците може да е симптом, но не означава че жената задължително има СПКЯ.
Симптомите на СПКЯ се проявяват на различен етап от развитието при жените. Среща се в репродуктивна възраст, но при някои жени може да се забележи още с първия цикъл, а при други се изразяват на по-късен етап.
Често проявата на симптоми в по-напреднала възраст е провокирана от рязка промяна, като например значително повишаване на теглото. Най-често срещаните симптоми са 3.
В повечето от случаите диагноза може да бъде поставена, ако има налични поне 2 от тези 3 симптома:
Други симптоми включват:
За нередовен се смята менструалният цикъл, който се проявява по-малко от 8 пъти в годината или се наблюдават повече от 35 дни между менструациите.
Други прояви са изключително обилно или прекалено оскъдно течение. Това е един от най-често срещаните симптоми при доказани случаи на СПКЯ.
Хиперандрогенията е термин, който се отнася до повишено ниво на андрогени в тялото. Андрогените са мъжки полови хормони и може да включват тестостерон, андростендион и ДХЕАС. Повишените мъжки хормони при жените се проявяват и с физически знаци.
Често срещани проявления са:
Дори менструалният цикъл да е редовен, това не означава, че овулацията е. Ановулацията е липса на образувана зряла яйцеклетка и предизвикана от недостатъчно узрели фоликули в яйчниците.
Според някои проучвания, редовната овулация категорично изключва синдрома на поликистозните яйчници.
Въпреки че са извършвани множество проучвания за това какви са причините и произходът на синдрома на поликистозните яйчници, точната причина все още остава неизвестна.
Благодарение на проучванията обаче, към момента са известни няколко фактора, които могат да предразположат женското тяло към развитие на поликистозни яйчници.
Те включват :
СПКЯ е често срещан при жени с наднормено тегло.
Инсулиновата резистентност е състояние, при което клетките са прекалено устойчиви и с намалена чувствителност към инсулина. Тази резистентност води до компенсаторен ефект, наречен хиперинсулемия.
При хиперинсулемията, панкреасът произвежда повишени нива на инсулин, които отиват и в кръвта. Този процес от своя страна води до усложнения като нарушава глюкозния и хормоналния баланс и може да доведе до диабет тип 2.
Както името на теорията подсказва, тя засяга възможността за разпространение на синдрома по наследствен път. Към момента са необходими още изследвания, за да бъде потвърдена, но се смята, че съществува генетично предразположение към СПКЯ.
Хронично възпаление е състояние, при което се предизвиква нискостепенно, но постоянно възпаление в тялото.
Според проучвания, жени със СПКЯ имат такъв вид възпаление, което стимулира производството на андрогени в поликистозните яйчници.
Синдромът на поликистозните яйчници може да доведе до някои усложнения и дълготрайни последици. Важно е СПКЯ да се диагностицира навреме и да се предприемат необходимите мерки, в зависимост от желания резултат.
Някои от възможните усложнения при СПКЯ е :
Ако изпитвате някои от симптомите, изредени по-горе, или имате налично предразположение към синдрома, се обърнете към специалист.
Диагнозата може да бъде поставена от лекар акушер-гинеколог или ендокринолог. Най-точна диагноза и лечение се постига при съвместна работа на специалисти и в двете сфери.
Освен история на оплакванията, лекарят ви може да изиска да се направят ехографска диагностика и кръвни тестове. Това се прави с цел да се изследва състоянието на яйчниците, както и на хормоналните нива в кръвта.
Може да се наложи да се изключат други здравословни състояния, като например синдром на Иценко-Кушинг.
Статистически ендометриозата е един от основните проблеми за безплодие у жената, въпреки че тази диагноза невинаги е абсолютно основание за прибягването до асистирана репродукция.
Към момента няма универсално лечение на СПКЯ и той трябва да се третира индивидуално. Повечето от методите на лечение включват облекчаване на симптомите и третиране на възможните причини за появяването му, в зависимост от това какъв е желаният ефект.
Лечението може да варира според това на каква възраст е жената, изявеността на симптомите ѝ и цялостното здравословно състояние. Може да се различава и според това дали се планира бременност в бъдеще или не.
Лечението при изявено желание за забременяване може да включва:
Ако не се планира бременност, то тогава може лечението да се основава на:
Освен консвервативно лечение, може да бъде назначено и хирургично такова. То включва лапароскопска фенестрация на яйчниците или клиновидна резекция.
Нека да ви се обадим възможно най-скоро относно темите, по които искате да се консултирате.
2024 Всички правва са защитени