Последвайте ни!
Истории на пациенти, информативни видеа, конкурси и много повече в нашите социални медийни профили.
Зачеването е едно от онези чудни неща, които са невероятно лесни за някой двойки, докато за други с напредване на възрастта са разочароващо трудни и изпълнени с много препятствия.
Ако попадате във втората група, прехвърлили сте 30 – те и правите опити за зачеване без успех повече от шест месеца или година, съветваме ви да се обърнете към репродуктивен специалист и да изследвате нивото яйчниковия (овариалния) си резерв.
Всяка една жена по света се ражда с определен брой яйцеклетки (около 400 000), които отделя по време на репродуктивния си живот до настъпването на менопаузата.
Но тъй като женския организъм не е в състояние да генерира нови яйцеклетки, а само да “изхвърля”, броят на ооцитите бавно, но неумолимо намалява.
Така, до достигане на половата зрялост на жената от яйцеклетките узряват едва 1 на 1000, които с напредването на възрастта започват да намаляват все по-бързо, а качеството им да се понижава.
Засиленото намаляване обикновено се случва след навършване на 35 – 37 години, затова е възможно да имате намален яйчников резерв и това да е една от причините за затрудненията при опитите ви за зачеване.
Ако при резултатите за оценка на яйчниковия резерв се установи, че имате намален резерв, трябва да говорите със специалист по фертилитет, особено ако приближавате 35 или вече сте ги преминали и искате да имате деца.
Това се налага, тъй като след навършване на тази възраст, както вече споделихме, овариалният (яйчников) резерв започва да намалява по-бързо и естественото зачеване става по-трудно.
В допълнение, качеството на яйцеклетките също започва да влошава и все по-голям брой от тях стават генетично анормални. А генетично анормалните яйцеклетки създават генетично анормални ембриони, което от своя страна води до повишен риск от спонтанен аборт или вродени дефекти на плода.
Истината е, че зачеването при жени с изчерпан или намален резерв по естествен начин случва изключително рядко. За щастие съвременната медицина е толкова напреднала, че шансовете ви да заченете и родите здраво бебе дори, ако сте с нисък овариален резерв са доста големи.
Просто трябва да се обърнете към специалистите по асистирана репродукция и по-специално към експертите по процедури за инвитро оплождане.
Това е хормонална терапия за IVF (процедура по инвитро), при която се цели да се стимулират яйчниците да произвеждат възможно най-много на брой антрални фоликули, които да достигнат зрялост. Едновременно с това стимулацията се стреми да предотврати появата на ранна овулация преди извличането на зрелите яйцеклетки.
За да се стимулира производството на повече антрални фоликули (и следователно повече яйцеклетки) се предписва терапия чрез подкожни или мускулни инжекции на хипофизни гонадотропини. В някой случаи се предписва предварителна терапия с прогестерон естроген, за да се предотврати отрицателна хормонална намеса върху отговора на яйчниците.
Около 5 – 6 дни след началото на хормоналната терапия за стимулиране на яйчниците, специалистите по репродуктивна медицина започват периодична проверка на хормоналните нива и броя и диаметъра на фоликулите, за да определят подходящото време за извличане на зрелите яйцеклетки.
Може да се каже, че ин витро оплождането е вторият етап в опитите за забременяване с намален яйчников резерв. Процедурата по инвитро оплождане се състои в извличане на зрелите яйцеклетки от яйчниците, които след това се оплождат със сперма (на партньора или донор) в лабораторни условия.
Целта е да се “отгледа” ембрион, който след това се прехвърля в матката на жената.
В днешно време голям брой жени в репродуктивна възраст искат да имат деца, но “не точно сега, а когато му дойде времето”. Ако и вие мислите по този начин или в семейството ви има случаи на ранна менопауза, можете да помислите за криоконсервация на яйцеклетки за асистирана репродукция на по-късен етап от живота ви.
Добре е да знаете обаче, че тази процедура е препоръчително да бъде извършена, докато сте в по-млада репродуктивна възраст. Казано по-друг начин, ако поради една или друга причина вземете решение да имате деца по-късно, трябва да замразите яйцеклетките си преди на стигнете 35 – 40 години.
Самата процедура се извършва подобно на процедурата по стимулация на яйчниците за инвитро оплождане.
Основната разлика е, че след стимулацията и извличането на зрелите яйцеклетки от яйчниците, те не се оплождат веднага със спермата на партньора или донора, а се замразяват и се съхраняват, докато решите, че дошъл моментът, че времето е напълно подходящо да имате деца.
Снимка:unsplash.com
Към тази процедура се пристъпва в случаите, в които пациентката е с напълно изчерпан яйчников резерв и не съществува друг метод, чрез който би могла да зачене и да се сдобие с рожба.
Това е много тежка от емоционална гледна точка процедура и решението за нея се взима изключително трудно, но пък е добра възможност за жени с намален или напълно изчерпан резерв.
Процедурата се състои във вземане на донорски яйцеклетки (след съгласие на донора, разбира се), които се оплождат в лабораторни условия със спермата на партньора, за да се създаде ембрион. След което ембриона се поставя в матката на майката.
Предимството на забременяването с донорски яйцеклетки е, че значително увеличава шансовете на жени над 40 години да имат бебе. Към момента процентът на зачеване с донорски яйцеклетки има ниво на успеваемост 50 – 60% при един проведен цикъл на инвитро процедурата и почти 95 – 97% при проведени четири цикъла.
За съжаление все още няма лечение, което да накара яйцеклетките да започнат да се произвеждат, но това не пречи да се погрижите да увеличите шансовете си за бебче.
Да, възможно е и да сте с намален яйчников резерв и да нямате толкова яйцеклетки, колкото би ви се искало, но от това не следва, че не можете да подобрите шансовете си като се опитате да промените малко начина си на живот.
Ето какво можете да направите:
Да се отърсите от натрупания стрес е много важно, тъй като е доказано, че при стрес отделянето на фоликулостимулиращи хормони намалява, а това не е от полза, особено докато се подлагате на процедура по инвитро.
Снимка:unsplash.com
И най-важното. Никога не се предавайте, а се борете да осъществите мечтата си за бебче. Важно е да помните, че намаления или изчерпания яйчников резерв не означава, че не можете да забременеете.
И сами видяхте, че има различни IVF процедури, които увеличават шансовете на жените с нисък или дори напълно изчерпан овариален резерв да могат да станат майки дори и на по-късна възраст.
Нека да ви се обадим възможно най-скоро относно темите, по които искате да се консултирате.
2024 Всички правва са защитени