Последвайте ни!
Истории на пациенти, информативни видеа, конкурси и много повече в нашите социални медийни профили.
Думата “остеопороза” означава “пореста кост”. Това е заболяване, което отслабва костите и ги прави податливи на счупване. Наличието на остеопороза означава, че имате по-малко костна маса и сила.
За съжаление то често се развива без каквито и да симптоми и болка, което го прави трудно за откриване. В най-лошият случай някои пациенти са диагностицирани с остеопороза едва след като има наличие на фрактура на кост, като най-често това са фрактури на бедрото, китката и гръбначния стълб.
Рискът от развитие на остеопороза се увеличава с напредване на възрастта, като по данни на СЗО средно около 30% от жените в САЩ развиват заболяването след навлизане в менопауза, като при 14 % от жените се открива на възраст между 50-59 години, при 22% се развива на възраст между 60-69 години, при 39% от тях се открива на възраст 70-79 години и цели 70% от жените го развиват на 80 години или повече.
Както споделихме, много често остеопорозата протича без каквито и да е било симптоми, неслучайно понякога е наричана “тихата болест”. И все пак има случаи, когато може да има налични симптоми.
Най-често срещаните сред тях са:
Вземането на превантивни мерки, преминаването към по-здравословен начин на живот и редовните профилактични прегледи могат да ви помогнат за това максимално добре да се предпазите от развитие на остеопороза.
И все пак, ако имате някой от гореописаните симптоми или приемате кортикостероиди, хормони и други медикаменти, то е добре да се консултирате със специалист.
Освен това наличието на хормонални проблеми, лечение на рак и друг вид заболявания също може да се окаже основна причина за намаляване на костната плътност и появата на остеопороза.
Костите са изградени от жива, растяща тъкан, като вътрешността на една здрава кост прилича на гъба. Тази вътрешност в медицината се нарича трабекуларна кост. От друга страна, външната обвивка от плътна кост обвива тази гъбеста кост, която се нарича кортикална кост.
При наличие на остеопороза така наречените “дупки” в гъбата стават все повече и по-големи, което води до отслабване на костна плътност. В тази връзка е важно да кажем, че костите играят съществена роля в нашето тяло. Те поддържат тялото ни и предпазват органите.
Наред с това в тях се съхранява калцият и други видове минерали. Когато организмът ни се нуждае от калций, той го разгражда и възстановява костите. Този процес е познат като костно ремоделиране, благодарение на който тялото ни е снабдено с необходимата доза калций, като в същото време поддържа костите здрави.
Обикновено до около 30-годишна възраст се изграждат повече кости, отколкото да се губят. След настъпване на възраст от 35 години, разграждането на костите става по-бързо, което води и до постепенна загуба на костна маса. В случай, че има диагностицирана остеопороза, загубата на костна маса става много по-бързо.
Има много рискови фактори, които оказват влияние върху това да се развие остеопороза.
Един от най-големите рискови фактори е именно възрастта. С увеличаването ѝ расте и рискът от развитие на остеопороза. Жените, които са на възраст над 50 години или са в менопауза, са с най-голям риск от появата на заболяването.
През първите десет години в период на менопауза жените започват много бързо да губят костна маса. Причината за това е, че по време на менопауза се забавя производството на естроген – хормонът, който се грижи за това да не се загубва костна маса.
От другата страна, не само жените са засегнати от остеопорозата. Заболяването засяга и мъжете, особено тези, които са над 50-годишна възраст. Средно около 80 000 мъже годишно чупят тазобедрена става. Именно затова се счита, че остеопорозата е заболяване, което може да засегне и двата пола.
Друг фактор, който предразполага към развитието на остеопороза, е типа костна структура и телосложението. Хората, които са по-дребни и по-слаби, са изложени на по-голям риск, тъй като имат по-малко костна маса за разлика от по-едрите хора.
Това дали в семейната история има родител, баба или дядо с остеопороза също играе роля относно това до колкото висок е рискът и вие да развиете заболяването.
Ако знаете дали ваш роднина е имал счупване на тазобедрена става или други фрактури на костите, предизвикани от леко падане или удар, то това може да е признак и за вас.
Някои лекарства и здравословни проблеми също са признак за развитието на остеопороза. В случай, че сте имали някои от следните състояния или се сблъсквате в момента с тях, то ви препоръчваме да се обърнете към специалист за извършване на диагностика.
Част от медицинските състояния, които могат да се окажат причина за появата на остеопороза, са:
Освен това има лекарства, чиито странични ефекти водят до увреждане на костите и съответно до остеопороза. Такива лекарства могат да бъде стероиди, лекарства за лечение на рак и припадъци.
И не на последно място влияние оказват:
За съжаление остеопорозата може да влоши качеството на живот и да доведе до усложнения.
Освен, че предразполага към счупвания и фрактури на костите, заболяването може да доведе и до:
Едно от най-важните неща, което може да ви помогне да предотвратите появата на остеопороза или да ви позволи да забавите процеса, е храненето и вашият начин на живот. Следенето нивата на естрогена и другите хормона във вашето тяло е също начин, по който можете да следите дали сте изложени на риск.
Едни от основните неща, които ви препоръчваме, е:
И не на последно място е важно да бъдете активни, да правите редовно физически упражнения, както и да избягвате тютюнопушенето и приемът на алкохол.
Нека да ви се обадим възможно най-скоро относно темите, по които искате да се консултирате.
2024 Всички правва са защитени