Последвайте ни!
Истории на пациенти, информативни видеа, конкурси и много повече в нашите социални медийни профили.
Днес една на 10 жени, която е в репродуктивна възраст, е диагностицирана с ендометриоза. По света жените с това заболяване са около 176 милиона.
За съжаление все още няма достатъчно данни за това кои са причините за появата на това състояние. Много често и липсата на ясно изразени симптоми възпрепятства диагностиката на ендометриоза.
Ендометриозата е медицинско състояние, което често протича по болезнен начин. При него се наблюдава тъкан, подобна на ендометриума (тъканта, която очертава вътрешността на матката), извън матката.
Ендометриозата най-често засяга яйчниците, фалопиевите тръби и таза. Много по-рядко се наблюдава тази тъкан да се образува извън тазовите органи. Характерното е, че както ендометриалната тъкан, така и тази се удебелява, разгражда и кърви при всеки менструален цикъл.
В случаите, когато ендометриозата засяга яйчниците, могат да се образуват кисти, наречени ендометриоми или известни още като “шоколадови кисти”. При тяхното наличие околната тъкан може да се раздразни, което да доведе до появата на белези и сраствания, водещи и до по-големи усложнения.
Въпреки, че ясни причини за появата на ендометриозата все още няма, то има някои състояния, които обясняват това заболяване.
Сред тях са:
Съществуват фактори, които увеличават риска от развиване на ендометриоза.
Сред тях са:
Ендометриозата включва четири стадия, които се определят от някои фактори. Мястото, на което е разположена тъканта, броят на израстъците, размера и дълбочината са сред основните фактори, които определят етапа, в който е ендометриозата.
Те са:
В повечето случаи ендометриозата се развива до няколко години след появата на менструацията. Симптомите могат да се подобрят по време на бременност, както и напълно да изчезнат след навлизане в менопаузата, освен ако не приемате естроген.
Един от най-отличителните симптоми на ендометриозата е тазовата болка, която често се свърза с менструацията. Въпреки, че голяма част от жените имат спазми по време на техния менструален цикъл, то тези, които страдат от ендометриоза описват болката като много по-силна от нормална и често е с тенденция да се увеличава.
Сред едни от най-често срещаните симптоми на ендометриозата са:
Други чести симптоми могат да бъдат – умора, запек или диария, подуване на корема, гадене и други.
Изключително важно е да се допълни, че интензитета и силата на болката не са сигурен показател за това дали има ендометриоза и колко тежка е степента на здравословното състояние.
Има случаи, когато пациентки с лека форма на ендометриоза, се оплакват от изключително силни болки. А също така има и жени, които нямат почти никакви симптоми, а се установява тежка форма на ендометриоза.
Освен това има случаи, когато ендометриозата се бърка с други медицински състояния, като например възпалително заболяване на таза, кисти на яйчниците, както и синдром на раздразнените черва.
Диагностиката на ендометриоза може да включва няколко изследвания.
Преди всичко на прегледа при вашия лекар той ще ви снеме подробна анамнеза. От нея ще иска да разбере повече за вашите симптоми, както и за това дали има фамилна обремененост. Това ще му помогне да придобие адекватна представа за вашето здравословно състояние.
По време на прегледа специалистът ще използва коремен или трансвагинален (през влагалището) ултразвук, за да прегледа вашите репродуктивни органи. По този начин могат да се идентифицират кисти, свързани с ендометриозата. Освен това, вашият лекар може ръчно да опипа корема ви за белези и кисти.
Това е най-сигурният метод, с който да се диагностицира ендометриозата, Процедурата е минимално инвазивна, като за нея се използва специален инструмент, наречен лапароскоп.Лапароскопиятаосвен за диагностика служи и за отстраняване на тъканта.
Ендометриозата е медицинско състояние, за което медицината дава методи за справяне. В зависимост от стадия, в който се намира заболяването, както и здравословното състояние на пациентката, то могат да се използва медикаментозни и хирургически методи.
С помощта на тези методи се цели да се намалят симптомите и да се предотвратят потенциални усложнения. Имайте предвид, че всеки организъм реагира на различни методи на лечение, затова и е необходимо да се доверите на вашия лекуващ лекар, който ще открие най-добре работещия за вас.
То включва :
Консервативното лечение се използва при жени, които искат да забременеят и при които хормоналното лечение не помага. Този тип лечение цели премахване на израстъци на ендометриумата, така че да не се увредят репродуктивните органи.
Лапароскопията е част от консервативното лечение. Това е минимално инвазивна процедура, която служи за визуализация и диагностика на ендометриозата. Но често се комбинира и за отстраняване на ендометриална тъкан.
Хистеректомията е оперативен метод, до който се прибягва в много крайни случаи. Използва се, когато ендометриозата е изключително напреднала, налични са големи усложнения и никой от другите методи не работи.
При нея се премахват матката, маточната шийка и в някои случаи яйчниците. След направена хистеректомия не може да се забременее.
Нека да ви се обадим възможно най-скоро относно темите, по които искате да се консултирате.
2024 Всички правва са защитени