Последвайте ни!
Истории на пациенти, информативни видеа, конкурси и много повече в нашите социални медийни профили.
Синдромът на поликистозните яйчници (СПКЯ, англ. PCOS – Polycystic Ovary Syndrome) е често срещан синдром при жени в репродуктивна възраст. Той е една от главните причини за инфертилитет при жените.
Синдромът се отличава с поликистозни яйчници, ановулация и хиперандрогенизъм. Симптомите се проявяват под формата на нередовен менструален цикъл, хирзутизъм, акне, трудност при опити за забременяване и покачване на телесното тегло.
Към момента няма установен универсален метод за лечение на синдрома на поликистозни яйчници (СПКЯ). Индивидуалното лечение при всяка жена може да варира според конкретната симптоматика и бъдещи планове за бременност.
За да функционират клетките и тялото правилно, те се нуждаят от достатъчен ресурс на вода, кислород и хранителни вещества.
Храната е основният източник на хранителни вещества и енергия. Важно е тя да бъде разнообразна и здравословна, за да може да снабди тяло с всички необходими вещества.
Здравословната диета може да повлияе положително на всички здравословни състояния, включително при жени, диагностицирани със СПКЯ.
Синдромът на поликистозните яйчници обикновено се отличава с наднормено тегло при жените. Една от възможните причини за развитието му също така е инсулиновата резистентност. Различни предразположения и симптоми могат да доведат да по-продължителни усложнения и последици при СПКЯ.
Някои от тях са:
Развитието на такъв тип усложнения не е задължително и може да бъде предотвратено чрез превантивна здравословна диета и физическа активност.
Богатите на фибри храни забавят храносмилането и намаляват ефекта на захарта в кръвта. По този начин помагат за справянето с инсулиновата резистентност.
Храни, богати на фибри са, но не се ограничават до:
Тези храни са полезни за намаляване на холестерола, контрола на нивото на кръвната захар, храносмилателната и кръвоносната система.
Някои противовъзпалителни храни също могат да окажат благотворно влияние върху симптомите на СПКЯ. Синдромът обикновено е съпроводен и с нискостепенно възпаление.
Такъв тип храни характерно са богати на омега-3 мастни киселини, антиоксиданти и мононенаситени мазнини:
Храни с високо съдържание на рафинирани въглехидрати имат потенциал да предизвикат възпаления и да увеличат инсулиновата резистентност. Тези ефекти и храни трябва да се избягват, за да не се задълбочат симптомите и последиците от СПКЯ.
Такива храни са например :
Захарта е противопоказна за СПКЯ и е редно да не присъства в диетата на жени с тази диагноза. Характерно за газираните напитки и някои сокове е да са с голямо количество захар.
Една от целите на лечението на СПКЯ ще бъде нормализиране на телесното тегло и холестерола. Тежки, пържени храни, преработено месо и вредни мазнини трябва да бъдат изцяло изключени от диетата.
Пример за такива храни са :
Консервативното лечение на СПКЯ включва различни медикаменти, които да стимулират или репресират даден симптом или предразположение. При назначаването на медикаментозно лечение е важно да бъде уточнено какъв е очакваният ефект и планира ли се бъдеща бременност.
В случай че е установено, че нередовната овулация е причината за трудност при забременяване, специалист може да назначи лекарствени продукти, за да я стимулира.
Обикновено тези медикаменти включват или са комбинация от кломифен и метформин. Могат да бъдат комбинирани с розиглитазон (Авандиа). Кломифенът е синтетичен стимулант на овулацията и се прилага перорално под формата на таблетки.
Метформинът се използва за лечение на захарен диабет тип 2. Той има положителен ефект върху инсулиновата резистентност, кръвната захар и контролира производството на андрогени. Има положителен ефект върху регулацията на менструалния цикъл при жени със СПКЯ.
Друго медикаментозно лечение може да включва приема на летрозол или гонадотропини. Летрозолът е ензимен инхибитор, който се използва за стимулация на овулацията. Гонадотропините имат същия ефект, но се прилагат инжекционно.
За регулиране на менструалния цикъл най-често се предписват перорални контрацептиви. Те успешно регулират нивата на естроген и андрогени, като постигат хормонален баланс.
Освен за регулация на цикъла, противозачатъчните таблетки помагат и при симптоми на СПКЯ като акне и прекомерно окосмяване. За да се регулират симптомите на хирзутизма могат да бъдат назначени перорални контрацептиви, антиадрогени, метформин и козметични процедури.
С помощта на определени видове витамини и минерали може да се регулира хормоналния дисбаланс, инсулиновата резистентност и овулацията.
Около 70% от жените със СПКЯ имат инсулинова резистентност. Тя предизвиква повишено производство на инсулин, което от своя страна повишава производството на мъжки полови хормони, наречени андрогени.
Хормоналният дисбаланс е една от основните причини, поради които жените срещат трудности при забременяване.
Инозитолът (още наречен витамин B8) има доказан ефект при подобряване на инсулиновата резистентност и увеличаване чувствителността на клетките към инсулина.
Омега-3 мастните киселини са открити в рибеното масло. Те притежават антивъзпалителни свойства, които имат благоприятно влияние върху нискостепенното възпаление, открито при жени със СПКЯ.
Според проучвания, добавка като рибеното масло подобрява овулацията, яйчниковия резерв и цялостната възможност за репродукция.
N-ацетил-цистеинът е полезен за производството на антиоксиданти в тялото. Той запазва клетките и им помага да се възстановят.
Може да се приеме под формата на добавка, като помага с нискостепенното възпаление, инсулиновата резистентност, регулация на хормоните и овулацията. NAC има полезни свойства, които допринасят за увеличаване на възможността за забременяване.
Магнезият е важен минерал, който играе цялостна роля в правилната функция на човешкото тяло.
Недостатъчният му прием може да влоши инсулиновата чувствителност, което пряко да повлияе на производството на хормони при жени със СПКЯ.
Адекватният прием на магнезий намалява рисковете от сърдечносъдови заболявания, остеопороза, високо кръвно налягане и други.
Други полезни витамини, минерали и вещества могат да включват:
Билките са полезни за много видове здравословни състояния, като е важно да се отличат тези, които имат благоприятен ефект.
Според проучвания, изследващи ефекта на билките при жени със синдром на поликистозните яйчници, билковите екстракти могат да имат положителни ефекти.
Като например :
Билките, които са използвани в проучванията са черен кохош, китайска канела, куркума лонга, корен от женско биле, медицинска лайка, мента, китайски божур, бял трън, бабини зъби, витекс и други.
Черният кохош оказва благоприятен ефект върху жени със СПКЯ. Действието му допринася за хормонален баланс в тялото.
Канелата балансира нивото на естроген. Също така има данни, че подобрява чувствителността на клетките към инсулина.
Куркумата има антиоксидантни свойства, действа противовъзпалително, подобрява метаболизма и помага при отслабване. Има данни за подобряване на менструалния цикъл.
Тази билка има много имена – глицириза, женско биле, сладник, китайски сладник, сладък корен и ликорис.
Подобрява чернодробната функция, регулира хормоналния баланс и кръвната глюкоза.
Лайката също има много имена. Нейните свойства включват, но не се ограничават до, антимикробни, антиоксидантни и противовъзпалителни.
Ментата има благоприятно влияние върху храносмилателната система. Използва се и за успокоителен ефект при симптоми на разтревоженост.
Белият или китайски божур се прилага за намаляване кръвното налягане, уравновесяване на хормоналния дисбаланс и регулация на менструалния цикъл.
Белият трън има антиоксидиращ и естроген-подобен ефект. Влияе благоприятно при повишен холестерол, диабет и инсулинова резистентност.
За билката бабини зъби се смята, че намалява броя на яйчниковите кисти и регулира менструалния цикъл при продължителен прием. Това от своя страна подобрява овулацията.
Известен още и като аврамово дърво, Витекс регулира менструалния цикъл и овулацията при жените. Регулира женските хормони и техния баланс.
Нека да ви се обадим възможно най-скоро относно темите, по които искате да се консултирате.
2024 Всички правва са защитени